Detaylı Ara
Yetişkinler ve çocuklar neden kızamık olur?

Yetişkinler ve çocuklar neden kızamık olur?

  • 7 Temmuz 2021
  • 0 Beğenme
  • 93 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Kızamık geleneksel olarak bir çocukluk enfeksiyonu olarak kabul edilir.Ancak, son yıllarda görülme sıklığı arttı ve şimdilerde çoğunlukla yetişkinler görülmektedir.Bu kısmen, aşılamayı reddetme nedeniyle nüfusun aşılanmış tabakasındaki azalmadan kaynaklanmaktadır.Bu yazıda kızamık ile ilgili ana soruları analiz etmek, semptomlar, tedavi ve korunma üzerinde durmak istiyoruz.

Tarihsel

Kızamık antik çağlardan beri bilinmektedir.Bu hastalığın ilk sözü 10. yüzyıla kadar uzanıyor.İranlı doktor Rhazes,”olağandışı çiçek hastalığı”vakasına dikkat çekti.18. yüzyılda İtalyan bilim adamı Borsneri, kızamığı bağımsız bir hastalık olarak tanımladı.O zaman, yüksek bir ölüm oranı ile karakterize edildi ve”çocuk vebası”olarak adlandırıldı.

Kısa süre sonra kızamık Avrupa’dan Amerika’ya getirildi ve tüm dünyada yaygın bir hastalık haline geldi.Kızamığa rastlanmayan bazı bölgeler de vardı.Bunun nedeni diğer ülkelerden ithalatın olmamasıydı.Ancak böyle bir alanda en az bir hasta göründüğünde, hemen kontrol edilemez bir salgın ortaya çıktı.

Örneğin, 1846’da Faroe Adaları’nın 7.700 sakininden 6.000’i kızamığa yakalandı.1875’te Fiji adasında 20.000 kişi kızamıktan öldü – nüfusun %20’si.Kızamık hala Afrika ülkelerinde bebek ölümlerinin ana nedenlerinden biridir.

Kızamığa neden olan virüs

Kızamığa neden olan virüs 1954 yılında insan vücudundan izole edilmiştir.Paramikso virüslere aittir, zarflıdır ve RNA içerir.Virüs, hücrelerin sitoplazmasında çoğalır.60 derecelik bir sıcaklıkta ölür, formalin, alkolün etkisine duyarlıdır.

Virüsün kaynağı hasta bir kişidir.Hastalık oldukça bulaşıcıdır – bu, hastayla temas eden hemen hemen herkesin aşılanmamış olması koşuluyla enfekte olduğu anlamına gelir.Kızamık geçirmemiş ve aşılanmamış bir kişi her yaşta hastalanabilir.Hasta bir kişi, semptomların ortaya çıkmasından bir gün önce ve döküntü başlangıcından sonraki dört gün içinde virüsü yayar.

Bulaşma havadaki damlacıklar yoluyla gerçekleşir.Virüs uzun mesafelere yayılabilir, havalandırma yoluyla diğer odalara girebilir.

Virüs vücuda burun ve ağız yoluyla girer.Daha sonra farenks, trakea, bronşların mukoza zarında çoğalır.Kanla birlikte virüs tüm vücuda yayılır ve dalak, lenf düğümleri, kemik iliğine yerleşir.Bu organlar bağışıklık sisteminin işleyişini sağlar.Bu nedenle aktarılan kızamık, bağışıklık sisteminin işlev bozukluğuna yol açar ve gelecekte sık görülen hastalıklara katkıda bulunur.

Kızamık belirtileri

Virüsün vücutta kuluçkalanması, immünoglobulin verilmesinden sonra 9-11 gün sürer – 21 güne kadar.

Sonra prodromal dönem başlar:

  • halsizlik;
  • burun akması;
  • gözyaşı;
  • Kuru öksürük;
  • sıcaklık 38-40 dereceye yükselir.

Yanakların mukoza zarında, ikinci azı dişlerinin yakınında, irmik benzeri beyaz lekeler belirir.Bunlar Filatov-Koplik lekeleridir – kızamığın spesifik bir belirtisi.Uzun sürmezler, ciltte kızarıklık ortaya çıktıktan sonra kaybolurlar.

Döküntü çocuklarda 4. günde, yetişkinlerde 5-8 günde ortaya çıkar.

Sonuç

Kızamık, oldukça bulaşıcı bir viral enfeksiyondur.Özellikle bir yaşın altındaki çocuklar ve zayıflamış yetişkinler için tehlikelidir.Kızamığı önlemenin etkili bir yöntemi aşıdır.Son yıllarda aşı reddine yönelik bir eğilim var.20-30 yıl içinde bu, nüfusun aşılanmış tabakasının kaybolmasına, kızamık salgınının ortaya çıkmasına ve ölüm oranlarında artışa yol açacaktır.

  • Paylaş :