Detaylı Ara
Boğaz İltihaplanması Neden Olur ve Nasıl Geçer

Boğaz İltihaplanması Neden Olur ve Nasıl Geçer

  • 9 Temmuz 2021
  • 1 Beğenme
  • 57 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Çocuklarda ve yetişkinlerde bademcik iltihabı oldukça yaygındır.Bir kişi yılda birkaç kez kronik formda bademcik iltihabı ile hastalanabilir.Bademcikler, boğazın arka kısmında her iki tarafta bulunur.Solunum yoluna girebilen ve iltihaplanmaya neden olabilen mikropları yakalayan bir tür filtre görevi görürler.Bademcikler bakterilerle savaşmak için antikorlar üretir, ancak bazen bademcikler de enfekte olabilir.Bakteriler veya virüsler tarafından enfekte olduğunda bademcikler genişler ve iltihaplanır.Tonsillit başlar.

Bademcik iltihabının nedenlerine bağlı olarak viral ve bakteriyel olabilir.Tonsillit, hastalığın seyrine bağlı olarak akut ve kroniktir.Bademcik iltihabının akut bir şeklidir.Hastalığa sadece bakteri veya bir virüs değil, aynı zamanda hipotermi, egzersiz veya düşük bağışıklık da neden olabilir.Yetersiz tedavi ile akut bademcik iltihabı kronik bir forma dönüşebilir.

Şiddetli kronik bademcik iltihabı formlarında, bir çocuk romatizma, kalbin kapak aparatının lezyonları, kalp hastalığına ve kalp yetmezliğinin gelişmesine yol açan komplikasyonlar yaşayabilir.Hastalık zamanında ve doğru bir şekilde tedavi edilmezse böbrek hastalığına yol açacaktır.Bademcik iltihabının diğer komplikasyonları, kulak ve sinüslerin akut iltihaplanmasını içerir.Hamilelik sırasında bademcik iltihabının alevlenmesi, kadının vücuduna komplikasyonlar verebilir ve bebeğin gelişimini olumsuz yönde etkileyebilir.

Bademcik iltihabı nedenleri

Bakteriyel bademcik iltihabının nedeni, A grubu hemolitik streptokok bakterisidir.Hastalık, çeşitli herpes virüsleri, grip, diğer streptokok türleri, mikoplazmalar, klamidya nedeniyle başlayabilir.Kronik bademcik iltihabı, bademcik iltihabı, kızıl, kızamık ve diğer bulaşıcı hastalıklardan muzdarip olduktan sonra ortaya çıkar.

Tonsillit, hasta bir kişiden havadaki damlacıklar ve bulaşıcı bir taşıyıcıdan bulaşır.Hastalık, azaltılmış bağışıklık, hipotermi, ağır efor, stres, yetersiz beslenme ve diğerlerinin arka planına karşı gelişir.Bademcik iltihabı, kadın vücudunun savunma mekanizmaları zayıfladığı için hamilelik sırasında sıklıkla ortaya çıkabilir.Boğaz ağrısı sürecini başlatırsanız veya yanlış tedavi ederseniz, akut bademcik iltihabına akar.

Bademcik iltihabı gelişiminin yerel nedenleri için, burun solunumunun bozulduğu koşulları vurgulamaya değer.Hastalık, nazal septumun eğriliği, burunda geniz eti veya polip oluşumu nedeniyle başlayabilir.Bademcik iltihabının kronik formu genellikle pürülan sinüzit ve diş çürüğünün arka planında ortaya çıkar.Olumsuz iklim koşulları, çevre kirliliği ve tehlikeli üretim, kronik bademcik iltihabının gelişmesine neden olabilir.

Bademcik iltihabının belirtileri nelerdir?

Bademcik iltihabına neden olan bulaşıcı bir hastalık bademcik iltihabıdır.Hastalığın ana belirtileri, yakın zamanda bir soğuk algınlığından sonra sıcaklığın muhtemelen 40 C’ye kadar yükselmesidir.Hastalar boğazın mukoza zarının kuruluğundan, şiddetli (kusmadan önce) öksürük, güç kaybı, migrenden şikayet ederler.Yutulduğunda şiddetli ağrı nedeniyle hasta için yemek yemek dayanılmaz hale gelir.Lenf düğümlerinin boyutunda da bir değişiklik vardır.Hastalık çeşitli şekillerde (kronik ve akut) ortaya çıkar.

Bademcik iltihabı semptomları, hastalığın ilk aşamasında akuttur.Sıcaklık hızla yükselir, baş ağrısı, titreme ve ateş, halsizlik, keskin bir boğaz ağrısı, yutma ve konuşma ile şiddetlenir.Şiddetli kas ve eklem ağrıları oluşabilir.Çocuklarda akut tonsillit formuna çoğunlukla mide bulantısı, karın ağrısı ve kusma ve genişlemiş lenf düğümleri gibi hoş olmayan semptomlar eşlik eder.
Hastalık beş günden bir haftaya kadar sürebilir.Herhangi bir komplikasyon ortaya çıkmadıysa, hasta iyileşir ve iyileşir.Lenf düğümleri on veya on iki gün daha büyütülebilir.
Çocuklarda kronik bademcik iltihabı formunda aşağıdaki belirtiler gözlenir:

akşamları sıcaklıkta hafif bir artış;
zayıflık ve aşırı terleme;
ağızda hoş olmayan tat ve koku;
konuşurken, yutarken ve yemek yerken boğaz ağrısı;
bademciklerde yanma hissi;
boğazda bir yumru hissi;
güçlü bir öksürük ile pürülan kırıntılar serbest bırakılır.
Karmaşık kronik bademcik iltihabı formları ile, bir çocuk şu şekilde hoş olmayan hisler yaşayabilir:
hava eksikliği, boğulma;
kalp bölgesinde ağrı;
eklemlerde ve kaslarda ağrı;
bademciklerin boşluklarında sıvı irin şeklinde akıntı;
artan kalp hızı ve nefes darlığı.

Bademcik iltihabının belirgin bir belirtisi, boğazın rutin muayenesinde görülebilen bademciklerin büyümesidir.Akut tonsillit formu, bademciklerin kronik formunda koyu kırmızı bir renk olan palatin bademciklerinin parlak kırmızı rengi şeklinde kendini gösterir.Hastalığın gelişimine bağlı olarak bademcikler üzerinde beyaz plak, film, püstül ve ülser birikebilir.

Kronik tonsillitin alevlenmesi

Kronik bademcik iltihabının alevlenmesine katkıda bulunan faktörler: kronik yorgunluk, sık sinirler ve stres, uyku eksikliği, dinlenme eksikliği, evin yakınında çok sayıda “zararlı işletme”, çok miktarda radyasyon, güçlü duman, mobilyalarda toksik maddeler ve kimyasallar.Yiyeceklerde çok miktarda protein ve karbonhidrat, günde iki litreden az sıvı içilmesi, kirlilik içeren kirli su, tozlu veya gazla kirlenmiş bir yerde çalışır.

Kronik bademcik iltihabının alevlenmesi ile lenfoid doku pürüzlü hale gelir, lakünlerde yara izleri oluşur.Bu yerlerde, irin, mikrop, yiyecek artıkları içeren pürülan odaklar ortaya çıkar, bu ürünler kanla diğer organlara girer.Sürekli iltihaplanma süreci nedeniyle alerjiler başlayabilir.Hastalığın alevlenmesi ile bademcik iltihabı, akut bademcik iltihabı (bademcik iltihabı), parotonsiller apse aşamasına girebilir.

Basit bir tekrarlayan biçimde kronik bademcik iltihabı belirtileri: kemerlerin kenarları şişer, boşluklarda irin birikir, pürülan tıkaçlar ortaya çıkar, yutulduğunda ağrı, genişlemiş lenf düğümleri, boğazda yabancı cisim hissi, ağız kokusu.Kronik bademcik iltihabı semptomlarının alevlenmesi ile bu form, hastayı yılda üç defa rahatsız edebilecek bir boğaz ağrısına dönüşür.Anjina ile vücut ısısı 38 derece ve üstüne yükselir, halsizlik görülür, kaslarda ve vücutta ağrılar, baş ağrısı, baş dönmesi, lenf düğümleri artar, palpe edildiğinde ağrı hissedilir, iyi tedavi ile hastalık en fazla bir hafta içinde kaybolur. .

Parotonsiller apse şeklinde kronik bademcik iltihabı semptomlarının alevlenmesi ile sıcaklık 38 dereceye veya daha fazla yükselir, halsizlik, baş ağrısı, vücutta ve kaslarda ağrı, boğaz ağrısı ve yanma hissi, ateş ve ateş görülür.Birkaç gün sonra boğazın şişmesi nedeniyle hastanın yutması güçleşir, içmesi ve yemesi zor veya imkansızdır, ağzını açar.

Toksik alerjik formda, olağan semptomlara ek olarak, diğerleri ortaya çıkar: zehirlenme hissi, eklemlerde ve kalpte ağrı, şiddetli yorgunluk, ateş.ARVI, soğuk algınlığı ve grip şeklinde hastalıklar uzun süre tedavi edilir.Toksik alerjik bir formun gelişmesi için başka bir seçenek: bademciklerde biriken ve vücuda yayılan bir enfeksiyon nedeniyle karaciğer, böbrekler ve eklemlerin işlevleri önemli ölçüde bozulur.Kalp problemleri mümkündür: kalp ritminin dengesizliği, kalp kusurları.
Kronik bademcik iltihabının alevlenmesinin tedavisi, anjin tedavisinden farklı değildir.Hastaya sessizlik, tam dinlenme ve yatak istirahati sağlanmalıdır.Yiyecekler ezilmelidir, hastaya tahıl, patates püresi şeklinde sıvı yiyecek vermek en iyisidir.Günde çok miktarda ılık sıvı içmelisiniz (kompostolar, tereyağlı ve ballı süt, su, ahududulu çay).Daha fazla tedavi endikasyonu için bir doktor çağırmak zorunludur.Genellikle doktor makrolitler ve penisilin antibiyotikleri reçete eder.Herhangi bir ilaç pozitifse, kronik bademcik iltihabının bir sonraki alevlenmesinde kullanılabilir.

Bademcik iltihabı tedavisi nasıl olur?

Bir alevlenme (boğaz ağrısı) sırasında kronik bademcik iltihabı teşhis edilmez, çünkü tüm faktörler sürecin akut seyrini yansıtır, ancak kronik seyrini yansıtmaz.Kronik bademcik iltihabının en güvenilir belirtileri, kriptlerdeki pürülan içerikler ve çok sık bademcik iltihabına işaret eden anamnezdir.
Kronik bademcik iltihabı alevlenmeleri yılda yaklaşık 2-3 kez, nadiren yılda 6 kez ortaya çıkar.Yılda bir kez ortaya çıkan anjina bile sık olarak kabul edilir.Bununla birlikte, hastanın boğaz ağrısı olmadığında, ancak aynı zamanda belirgin faringoskopik belirtiler olduğunda, anjina içermeyen formlar dışlanmaz.Benzer belirtiler, kronik bademcik iltihabı olan hastaların% 4’ünün özelliğidir.

Kronik bademcik iltihabının önemli bir belirtisi, mandibula açısında ve sternokleidomastoid kas boyunca bölgesel lenf düğümlerinde (genellikle ağrılı duyumların eşlik ettiği) bir artıştır.Kronik bademcik iltihabı, laboratuvar tanı yöntemlerini (kan testleri, bakteriyolojik ve sitolojik çalışmalar) kullanarak belirlemek neredeyse imkansızdır.

Kronik bademcik iltihabını teşhis etmenin en iyi yöntemi, bir grup genel ve yerel semptom ve nesnel belirtileri analiz etmektir.Hastalık, kriptlerdeki pürülan içeriklere ve sık bademcik iltihabına dayanarak şüphelenilebilir.

Bademcik iltihabı nasıl geçer evde?

Evde tedaviye yönelik ilke ve yaklaşımlar, hastanın yaşından, kronik bademcik iltihabının belirtilerinin sıklığından ve diğer faktörlerden etkilenir.Genel olarak evde yapılması gereken üç önemli faktör vardır.
En önemli şey ağzı ve boğazı temizlemek ve vücudu temizlemektir.Kronik bademcik iltihabı , vücut üzerinde yavaş bir olumsuz etki sağlayarak zamanla bir takım ciddi hastalıkları tetikler.Bu nedenle, karaciğer, böbrekler, kalp, gastrointestinal sistem sağlığını dikkatlice düşünmeniz gerekir.Alınacak önleyici tedbirler – doktor, tıbbi geçmişin çalışmasına dayanarak size söyleyecektir.

Kronik bademcik iltihabının evde tedavisinde fizyoterapi, durulama ve geleneksel tıbbın kullanımı önemlidir.Bunun her derde deva olmadığına dikkat edilmelidir – bu sadece doktor tarafından reçete edilen konservatif tedavinin etkinliğini desteklemek ve arttırmaktır.Ek olarak, vücudun koruyucu işlevlerini güçlendirmek, bademcik iltihabının akut fazlara geçiş sayısını azaltmayı mümkün kılar.

Bal, kronik bademcik iltihabı ile gargara yapmak için de uygundur: bir bardak ılık suya 2 çay kaşığı ekleyin ve tamamen eriyene kadar karıştırın.Günde 4-5 kez durulamayı tekrarlayın.Bal yardımıyla apse tedavisi sağlamak ve migdalinin iltihaplanma derecesini azaltmak mümkündür.Etkisini arttırmak için çözeltiye 1 yemek kaşığı pancar suyu ve 1 çay kaşığı elma sirkesi ekleyebilirsiniz.
Gün boyunca gargaraların değiştirilmesi önerilir – bu, boğaz için çok yönlü koruma sağlar ve olası olumsuz sonuçlardan kurtulur (örneğin, günde 2 defadan fazla soda ile durulanırken, mukoza zarının aşırı kuruması olabilir). meydana gelir).

Boğaz İltihaplanması Nasıl Geçer

Bademcik iltihabı önleme hijyen ve sağlık önlemlerini içerir.Odada temizliği sağlamak, özellikle çocuk odasında dezenfeksiyon ile ıslak temizlik yapmak gerekir.Ek enfeksiyonun birikebileceği dişlerin ve ağız boşluğunun sağlığını izlemek için diş hekimini düzenli olarak ziyaret etmek gerekir.Yemeklerden sonra ağzınızı düzenli olarak çalkalayın ve doğru diş fırçasını seçin.Çocuklarda bademcik iltihabının gelişmesi tüm organ ve sistemlere ciddi bir komplikasyon verebileceğinden, çocuklukta diş hekimini ziyaret etmek özellikle önemlidir.

Bademcik iltihabının önlenmesine yönelik önlemler arasında çocuklar temiz havada daha uzun yürüyüşler yapmalı, hava yollarını temizlemek için deniz havasını solumalıdır.Düzenli olarak jimnastik, yüzme ve diğer fiziksel aktivitelere katılmanız önerilir.Beslenme eksiksiz olmalı, çocuğun bağışıklığını güçlendirmek için besin ve vitaminler içermelidir.Hamilelik sırasında kadınlar da beslenmelerinin eksiksiz olmasına dikkat etmeli ve güçlendirici vitaminler almalıdır.

Soğuk mevsimde ve grip salgınlarının olduğu dönemlerde insanların çok olduğu yerlere yerleştirmemek, hasta insanlarla temastan kaçınmakta fayda var. Grip aşısını soğuk mevsimden önce yaptırmalısınız.Sonbahar ve kış döneminde, boğaz ağrısına ve ardından bademcik iltihabına neden olabilecek hipotermiden kaçının.

Hamilelikte Boğaz Ağrısı Neden Olur

Kronik bademcik iltihabında bademciklerdeki iltihaplanma süreci çok uzun sürebilir.Hastalık daha sonra azalır, daha sonra kötüleşir ve bakterilerin atık ürünlerinin neden olduğu zehirlenme belirtileri ortaya çıkar.Bu süreç sinir sisteminin durumunu etkiler – uyuşukluk, uyuşukluk, iştahsızlık ve bazı durumlarda kan basıncında bile dalgalanmalar vardır.Doktor muayenede, ölü doku ve lökosit parçacıkları olan boşluklarda beyaz kıvrılmış mantarlar keşfedebilir.

Ek olarak, hamilelik sırasında bademcik iltihabına genellikle zayıflamış bir bağışıklık sistemi eşlik eder.Sonuç olarak, anne adayının vücudu çeşitli enfeksiyonlara uygun şekilde direnemez.Ayrıca erken doğum veya kötü doğum riski de vardır.Bu hastalığın gebelik seyri üzerindeki olumsuz etkisini önlemek için anne adayının iyi beslenmesi ve hipotermiden kaçınması gerekir.Ayrıca vücuttaki enfeksiyon odaklarını zamanında belirlemek için doktorları, özellikle diş hekimini zamanında ziyaret etmelisiniz.

Fetus için tüm riskleri en aza indirmenin en iyi yolu, gebeliği planlamaktır, yani gebe kalmadan önce hastalıktan kurtulmaktır.Bununla birlikte, çoğu kadın bir bebek taşırken doktorun ofisine gelir.Anne adayı kaydedildiğinde, bademciklerde kronik bir inflamatuar süreç bulunur.Teşhisi duyduktan sonra, erken endişelenmemelisiniz ve dahası, şüpheli halk ilaçları ile hastalıktan kurtulmaya çalışmamalısınız.

  • Paylaş :