Detaylı Ara
Vitiligo Nedir? Nasıl Bir Hastalıktır

Vitiligo Nedir? Nasıl Bir Hastalıktır

  • 4 Ocak 2022
  • 0 Beğenme
  • 56 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Vitiligo, beyaz lekelerin ortaya çıkması ile karakterize ve melanin sentezindeki bozukluklara bağlı olarak gelişen bir deri hastalığı olarak anlaşılır.

Hastalığın belirtileri

Hastalık yavaş yavaş başlar ve kural olarak kronik bir seyir izler. İlk olarak, ciltte pembemsi veya süt beyazı bir renge sahip açık kenarlı küçük noktalar belirir. Zamanla, bu lekelerin boyutu artmaya başlar ve birleşme eğilimi vardır. Bu durumda ciltteki lezyonlar hem tek hem de çoklu olabilir. Çoğu zaman, vitiligo ile vücudun açık bölgelerinde lekeler görülür – boyun, yüz, alt ve üst uzuvlar. Vitiligo ile cilt lezyonları, onları diğer dermatolojik hastalıklardan ayırt etmeyi mümkün kılan bazı özelliklere sahiptir:

  • Dökülme yok
  • Etkilenen bölgelerde atrofi yok
  • Mukoza zarları etkilenmez.

Ayrıca, vitiligo lezyonun bir miktar simetrisine sahip olabilir (ancak bu gerekli değildir).
Ten rengi bozukluklarına ek olarak, etkilenen bölgedeki saç kısmında değişiklikler görülür – solgunlaşır, renklerini kaybeder. Bu yerdeki cildin kendisi dış uyaranlara karşı daha hassas hale gelir, içinde terleme süreci bozulur.Şiddetli vitiligoda, cildin neredeyse tüm yüzeyi depigmente görünür. Bu durumda, cildin genellikle sürtünmeye, basınca maruz kalan veya cildin bütünlüğünün ihlali olan alanlarda en hızlı değişiklikler not edilir.Sübjektif duyumlara gelince, vitiligo ile pratik olarak hiçbiri yoktur. Hastalar kozmetik bir kusurun varlığından daha fazla şikayet ederler.

Hastalığın nedenleri

Vitiligo’nun kesin nedenleri bilinmemektedir. Bu hastalık için sadece predispozan faktörlerden bahsedebiliriz. Aralarında:
Endokrin sistem hastalıkları – hipofiz-gonadal sistemin işlev bozukluğu, tiroid bezi bozuklukları
Gastrointestinal sistemin çalışmasındaki değişiklikler – midenin motor ve asit oluşturan fonksiyonlarının bozuklukları
Kanın pıhtılaşma özelliklerinde artış
Vücutta endokrin bezlerinin aktivitesini bozan helmintlerin varlığı
Kalıtsal yatkınlık.

Diyet ve yaşam tarzı

Vitiligo için diyet, yeterli miktarda E ve A vitamini ile tamamlanmalıdır. Ayrıca menü, yüksek bakır içeriğine sahip yiyecekler içermelidir – deniz ürünleri, morina karaciğeri, kuzu, domates vb. Yaşam tarzı büyük ölçüde hastalığın kendisi tarafından belirlenir. , hasta için bir rahatsızlık hissi ve duygusal deneyimler yaratır.

  • Paylaş :