Detaylı Ara
Gül hastalığı (Rozasea) nedir? Gül hastalığı belirtileri nelerdir

Gül hastalığı (Rozasea) nedir? Gül hastalığı belirtileri nelerdir

  • 4 Ocak 2022
  • 0 Beğenme
  • 47 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Rosacea – Gül hastalığı, yüzdeki eritem (kılcal damarların genişlemesi nedeniyle belirgin kızarıklık), püstüler ve diğer döküntüler ile kendini gösteren, yüz derisinin yüzey tabakasının bulaşıcı olmayan, kronik, iltihaplanma bir hastalığıdır. Vakaların yarısı göz hasarı ile karakterizedir.Gül hastalığı esas olarak yetişkinlerde teşhis edilir, kadınlarda erkeklere göre üç kat daha sık görülür.

Hastalığın belirtileri

Gül hastalığı nedenleri tam olarak anlaşılamamıştır.Hastalığa neden olan olası faktörler şunlardır:

Kalıtsal yatkınlık
Cildin agresif dış etkilere karşı aşırı duyarlılığı
Mukoza zarında Helicobacter pylori bakterisinin tespiti ile mide hastalıkları, özellikle gastrit
Deriye hormonal merhem sürmek gibi ilaçlar
Makyaj malzemeleri
Baharatlı, yağlı yiyeceklerin sık tüketilmesi
Damar hastalıkları
Bağışıklık sisteminin dengesizliği.

Hastalığın nedenleri

İlk aşama, yanaklarda, çenede, alında, burunda ve dekoltede kızarıklık görünümü ile başlamaktadır.. Zamanla, kalıcı hale gelir. Deride soyulma, yanma ve şişlik kendini gösterir.
Sivilce yüzden kafa derisine, sırta ve göğse yayılır. Kafa derisindeki döküntüye kaşıntı eşlik eder. Ödem, esas olarak burun köprüsü üzerinde ve alında lokalizedir. Cilt güneşe maruz kalmaya daha duyarlı hale gelir. Güneşe maruz kalma, yüzdeki tümseklerin (güneş komedonları) ortaya çıkmasıyla sona erer. Karıncalanma ve yanma hissi azalır.
Fimatoid evre, rozaseanın ilerleyici sürecinin evresidir. Bu aşama, etkilenen cilt bölgelerinin hipertrofisi (kalınlaşma) ile karakterize edilir, tüberosite not edilir. Genellikle yüzün belirli kısımları kalınlaşır – burun, kulak kepçeleri ve alın.
Rinofima (pineal burun) – burnun kalınlaşması – erkek yarısının en karakteristik özelliğidir. Görsel olarak, bu, burun boyutunda bir artış, bordo-siyanotik bir cilt tonu ve birçok yarı saydam kan damarı ile kendini gösterir. Zamanla burun üzerinde derin oluklar oluşur ve burnu topaklı lobüllere böler.
Göz hasarı, göz kapaklarının derisinin pul pul döküldüğü ve kızardığı, gözlerin köşelerinde kabukların oluştuğu blefarit görünümü ile ifade edilir. Yanan gözler, lakrimasyon, mukoza zarının kızarıklığı ile birlikte olası konjonktivit gelişimi.

Komplikasyonlar

Tedavinin yokluğundaki komplikasyonlar göz hasarı, rinofima, submandibular lenf düğümlerinin genişlemesi ve şişmesi, yüz hatlarının kalınlaşmasıdır.

Diyet ve yaşam tarzı

Doğru ve dengeli beslenmek önemlidir. Konserve yiyecekleri, tuzlu, baharatlı, yağlı yiyecekleri, kahveyi, alkolü diyetten hariç tutun. Baharatları, unlu mamulleri, tatlıları sınırlayın.Diyet çok fazla sebze ve meyve içermelidir.Vücudu iyileştirmeye çalışın.

  • Paylaş :