Gelişmiş
Ara
Kimlerin grip aşısı olması gerekir

Kimlerin grip aşısı olması gerekir

  • 04/01/2022
  • 0 Beğenme
  • 20 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Grip, bir tür influenza virüsünün neden olduğu akut bir üst solunum yolu enfeksiyonudur..Bu patoloji, bir salgın şeklinde dünyaya yayıldığı için son derece bulaşıcıdır.Ayrıca grip ve komplikasyonları her yıl 300-340 bin kişinin ölüm sebebi oluyor.

Sözde antijenik “sürüklenme” ve “kayma” biçiminde kalıcı olarak mutasyona uğrama yeteneği nedeniyle, grip virüsleri insan bağışıklığını daha önce aktarılan varyantlara atlar. Bu nedenle, influenzaya karşı tek insan koruması influenza aşısıdır. Ve bazı insan grupları için sadece “tavsiye edilen” değildir – aşılama şarttır.Her şeyden önce, enfekte olanlar da dahil olmak üzere çok sayıda insanla sürekli temas halinde olan kişilere grip aşısı endikedir.Bu bakımdan grip olma riski önemli ölçüde artmaktadır.Bunlar şunları içerir:

Kasiyerler.
Öğretmenler ve öğretim görevlileri.
Sağlık çalışanları ve laboratuvar personeli.
Okul çocukları ve öğrenciler.
Ayrıca grip aşısı için tıbbi endikasyonlar vardır.Bunlar, vücudu önemli ölçüde zayıflamış ve virüse karşı koyamayan, arka planda hastalığın hızla kötü huylu bir seyir aldığı insan gruplarıdır.Kural olarak, bu kategori şunları içerir:
HIV bulaşmış.
Yaşlı insanlar – 65 yaş üstü.
Anaokulu oğrencileri.
Kanserli veya kemoterapi ve radyasyon tedavisi görmüş hastalar.
Hamile kadın.

  • Paylaş :