Detaylı Ara
Topuk Çatlaklarına Doğal Tedavi Yöntemi Nedir?

Topuk Çatlaklarına Doğal Tedavi Yöntemi Nedir?

  • 17 Haziran 2021
  • 0 Beğenme
  • 60 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Topuk Çatlaklarına Doğal Tedavi Yöntemi Nedir?

Çatlaklar, esas olarak normal cilt elastikiyetinin kaybı ile oluşan cilt yaralarıdır.  Topukta göründüklerinde, bu bölünmeler çeşitli rahatsızlıklara neden olabilir: objektif olarak çirkin görünümün yanı sıra çatlamış topuklar bazen çok fazla rahatsızlığa, ağrıya ve en ciddi vakalarda kanamaya ve hatta yürüme bozukluklarına neden olabilir.

Yüz cildimiz gibi, ayakların da sürekli “şımartılması” gerekir: Ayak derisi yani topuk ne kadar fazla nemlendirilir ve belirli kremlerle beslenirse, herhangi bir çatlamayı önlemek ve tedavi etmek daha kolay olacaktır. Öyleyse kuru ve çatlamış topukları yumuşatmak için hangi tedavilerin yararlı olduğunu ve bunları önlemek için hangi önlemlerin alınacağını görelim.

İlk etapta elbette topuk derisinin doğal elastikiyetini geri kazandırmak gerekir.  Bu amaçla, nemlendirici ve derin besleyici kremler topuk çatlaması için mükemmel bir çözümdür. Cildin su bileşenini eski haline getirmek için, zenginleştirilmiş gliserin, hyaluronik asit ve sorbitol formülasyonlarına kozmetikte dikkat gösterilmelidir.

Bununla birlikte, topuğun çatlamasını beslemek ve yumuşatmak için en uygun kremler, örneğin shea yağı,vazelin, tatlı badem yağı ve hint yağı ile formüle edilen kremlerdir.

Antioksidan etkiye sahip bitki aktif bileşenleri ile zenginleştirilmiş kremler nar özü, limon özü  çatlamış topuklar gibi zayıflamış ve kırılgan cilde fayda sağlayabilir.
Yumuşatıcı yağlarla sinerji içinde üre gibi restoratif, nemlendirici ve yumuşatıcı maddeler, kuru ve hiperkeratotik cildin elastikiyetini ve görünümünü iyileştirir, Ölü hücreleri ortadan kaldırır ve çeken cildin hissini hafifletir. Yeni tarif edilen kozmetik tedavi, fenomen özel rahatsızlığa neden olmadığında ve çatlaklar kuruduğunda mükemmel bir çözüm olduğunu kanıtlamaktadır.

Ayrıca, nispeten yakın zamanda, kozmetik dünyasında, ayaklar için maskeler çok popüler hale geliyor, Şok tedaviler yapmak istediğinizde çok yararlı oluyor. Bu maskeler kumaştan yapılmıştır ve çatlamış topuklara nemlendirme ve yumuşaklık vermek için gerekli aktif bileşenlerin bulunduğu gerçek çorap şeklindedir.

Topuk Çatlaklarına Doğal Kürler Nelerdir?

Çatlamış topukların tedavisinde ilk adım, cildin aşırı kuruluğundan kurtulmaktır. Bunu yapmak için, kuru çatlamış topuklara günde en az iki kez bir nemlendirici veya yağ uygulayın. En iyi sonuçlar için,

  • Cildi yumuşatmak için ayaklarınızı 15 ila 20 dakika ılık suda bekletin.
  • Zımpara dosyası veya ponza taşı yardımıyla ölü deriyi atın.
  • Nemlendiriciyi uygulamadan önce kuru cildi nazikçe kurulayın.
  • Kremin ayağı en az 15 dakika emmesine izin verin
  • Bir çift çorap giyin ve birkaç saat bekletin.

Bu egzersizi bir hafta boyunca günde iki kez uyguladıktan sonra çatlaklarda önemli bir iyileşme not edilmelidir. Bununla birlikte, çatlaklar ortadan kalktıktan sonra bile bu rutine her zamanki gibi devam etmek en iyisidir.

Topuk Çatlakları ve Muz Kürü

Olgunlaşmış bir muz alın ve kalın bir hamur elde edene kadar iyice ezin. Bu macunu tüm yaraları tamamen kaplayan kuru çatlak ayaklara uygulayın. Ayaklarınızı ılık suyla yıkamadan önce muz hamurunu deride yaklaşık 10 ila 15 dakika bırakın. Bu egzersizi her hafta yapmanız önerilir.

 

 

  • Paylaş :