Gelişmiş
Ara
Siyah nokta nedir? Siyah noktalar nasıl geçer

Siyah nokta nedir? Siyah noktalar nasıl geçer

 • 02/09/2020
 • 0 Beğenme
 • 218 Görüntüleme
 • 0 Yorumlar

Siyah nokta nedir?


Siyah nokta erkek veya kadında sıkça karşılaşılan bir cilt problemidir. En sık olarak burun bölgesinde görülür fakat vücudumuzun bazı bölgelerinde de oluşabilmektedir. ( sırt, göğüs, ense, kol , omuz , bacak ve yüz)

Siyah noktalar neden oluşur?


Cildimizde bulunan foliküllerin tıkanması sonucu siyah noktalar oluşur. Her folikül cildimizi yumuşak tutmak için sebum denilen yağ üretmek için yağ bezesi bulunmaktadır. Ölü deriler ve yağlar bu foliküllerde birikerek siyah nokta oluşmasına neden olur bazı faktörler siyah nokta oluşması riskini arttırabilmektedir şu şekilde sıralayabiliriz,

 • Kortikosteroidler, lityum veya androjenler gibi bazı ilaçların alınması
 • Vücudun çok fazla yağ üretmesi
 • Propionibacterium acnes bakterisinin cilt üzerinde birikmesi
 • Ölü hücrelerin cilt üzerinden dökülmeden kıl köklerinde birikmesi
 • Ergenlik de adet dönemindeki yağ artışına sebep olan hormonal bozukluklar
 • Doğum kontrol hapı kullanmak
 • Karbonhidratlı besinleri sık tüketmek

Siyah noktalara ne iyi gelir?


Siyah noktalar için uygulanabilecek birçok tedavi bulunmaktadır. Siyah noktanın yoğunluk durumuna ve yanı sıra oluşan cilt problemlerine göre tedavi yöntemi belirlenebilmektedir.
Dermotozmetik ürünler: siyah noktalar için eczanelerde reçetesiz olarak satılan bir çok ürün bulunmaktadır bu ürünler maske , Jel, krem şeklinde olup direk cildinize uygulayabilirsiniz bu ürünler salisilik asit, benzoil peroksit ve resorsinol gibi bileşenler içerir. Ciltte biriken ölü hücreleri temizler , ciltteki fazla yağın alınması sağlanır ve bakterilerin ölmesine yardımcı olarak siyah nokta oluşmasına engel olur. Hamile kişilerin cilt üzerinden emilip kana karışma ihtimalinden dolayı kullanması tavsiye edilmez
Reçeteli ilaçlar: reçetesiz olarak kullanılan ürünler fayda etmediği durumlarda doktor tarafından tretinoin, tazaroten veya adapalen içeren daha kuvvetli ilaçlar reçete edebilir içerisinde A vitamini de bulunan bu ilaçlar kıl köklerinin tıkanmasını önleyerek cildin daha çabuk toparlanmasına da fayda sağlamaktadır.
El ile temizleme: özel cilt bakım uzmanları tarafından özel siyah nokta çıkartıcı aletlerle yapılan temizleme yöntemidir.
Mikrodermabrazyon: yabancı ülkelerde sıklıkla kullanılan bir yöntemdir. Bu yöntem ağrısız cerrahi gerekmeyen mekanik olarak cilt soyma işlemidir cilt uzmanları tarafından özel pürüzlü zımparalamak için kullanılan alet yardımıyla uygulanır bu şekilde siyah nokta ve akne oluşumu tedavi edilip önlenebilmektedir.
Kimyasal peelingler: siyah noktalar için eczanelerde reçetesiz olarak kendinizin uygulayabileceği hafif içerikli soyucu ürünler bulunmaktadır. Fakat kimyasal peelingler cilt uzmanları tarafından uygulanmalıdır çünkü cilde güçlü bir çözelti uygulanarak üst katmanın soyularak altta pürüzsüz cildin çıkması sağlanır.
Lazer ve ışık terapisi: ciltte bulunan aşırı yağ üretiminin önlenmesi ve oluşan bakterilerin öldürülmesi için kullanılmaktadır. Cilde herhangi bir zarar vermeden direk siyah nokta ve akneyi tedavi eder.

Siyah noktalar nasıl önlenir?

 • Düzenli olarak antibakteriyel içeriklerle yüzünüzü yıkayın
 • Kullanılan kozmetik ürünlerinizin yağsız olanını tercih edin
 • Ölü hücreleri ve yağları arındırıcı peeling ürünleri kullanın
 • Yastık kılıflarınız ciltte bulunan yağ ve kiri barındırdığı için sık sık kılıfınızı değiştirin

Evde uygulanabilecek Siyah noktalar için maske tarifleri


Bal maskesi:  balda bulunan antiseptik özellikten dolayı siyah noktaların içinde bulunan bakterilerin ölmesine sağlar.Ilık balı siyah nokta bulunan cilde sürerek sabaha kadar bekletin ve durulayın.
Limon maskesi: limon alfa-hidroksi asit (AHA) sitrik asit içerir ve ölü derileri gidererek gözeneklerin açılmasını sağlamaktadır. C vitamini bakımından zengin olan limon cilt sağlığında bir çok faydası bulunmaktadır. Yarım limonu bir kabın içine sıkın ve pamuk yardımı ile cildinize uygulayın kurumasını bekleyip durulayın limon maskesi günde 1 kez yapılmalıdır.
Bal ve limon maskesi: 1 tatlı kaşığı balı yarım limon ile karıştırarak cildinize uygulayarak siyah noktalardan kurtulabilirsiniz.
Karbonat maskesi: 1 yemek kaşığı karbonat ile az miktar suyu karıştırıp macun kıvamına getiriniz sorunlu bölgelere sürüp 10 dakika kadar bekleyip durulayınız ve bu karışımı haftada 1 – 2 kere uygulayabilirsiniz.

 • Paylaş :