Gelişmiş
Ara
Nasır nedir? Nasır nasıl geçer

Nasır nedir? Nasır nasıl geçer

  • 02/09/2020
  • 0 Beğenme
  • 358 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Nasır nedir?


Nasır cildin sürekli sürtünmeye maruz kaldığı durumlarda o bölgedeki derinin kendini savunma mekanizması sonucu oluşan bir deri katmanıdır. Ellerde ve ayaklarda sıklıkla oluşan nasır ilk başlarda estetik açıdan kişiyi rahatsız etse de ilerleyen durumlarda sert deri katmanının sinirlere baskı yapması sonucu ağrı oluşmakta ve kişinin günlük yaşamını etkilemektedir. Ayaklarda oluşan nasır kişinin sürekli ayakta kalması ve ayağına uygun olmayan ayakkabılar giyme sonucu ortaya çıkmaktadır.

Nasır belirtileri nelerdir?

Nasır ilk başlangıçta kişiye rahatsızlık vermediği için belirti vermez özellikle parmak arasında oluşan nasırlar ilerleyene kadar anlaşılmamaktadır. Nasır genellikle herkeste aynı belirtileri göstermektedir ve belirtiler şöyle sıralanabilir;

  • Hafif oluşan nasırlarda nasır oluşan bölgeye uygulanan baskı kalkınca ortadan kalkan ağrı hissi
  • İlerlemiş nasırlarda ağrı görülen yerde renk değişmesi ve büyüme
  • Nasır bulunan bölgede ağrı
  • Nasırlı deri bölgesinde sertlik ve kalınlaşma
  • Deride kalınlaşma sonucu oluşan nasırın ucunun oluşması

Nasır nedenleri nelerdir?


Ayak da oluşan nasırın başlıca nedeni ayağa uygun olmayan ayakkabılar giymektir ayağa dar gelen ayakkabı giyim sonucu ayakkabının ayağı vurması nasır oluşumuna sebep olabilmektedir. Sürekli ayakta çalışan kişilerin gün boyu ayakların ayakkabı içinde kalması veya ayakkabısız şekilde yalın ayak yürünmesi sonucu ayakta nasır oluşmasına neden olmaktadır. Ellerde sürekli kullanılan el aletlerinin sürtünmesi sonucu nasır oluşmaktadır ( kazma , kürek, vb.)

Nasır çeşitleri nelerdir?


Nasırların boyutuna ve çeşidine göre hangi evrede olduğuna göre tedavi planı uygulanır 3 çeşit nasır bulunmaktadır.
Yumuşak Nasır: yumuşak nasırlar özellikle ayak parmakların arasında oluşmaktadır hassas yapıya sahip olduğundan ağrı ve akıntıya neden olabilir topuklu ve ön kısmı sıkı ayakkabı giyen kişilerde parmakların birbirine aşırı baskı yapmasından kaynaklı oluşur bazı kişilerde doğuştan gelen ayak parmak şekil bozukluklarından kaynaklı da oluşabilmektedir.
Sert Nasır: sert nasır ayağın kemikli kısımlarında görülür. Ayakkabının ayağın yüzeyine sürtmesi sonucu yada ayağın yanlış basılmasından dolayı oluşur. Ayak parmaklarının üst kısmında ayak tabanında ve ayak küçük parmakların dış kısmında oluşur.
Tohum Nasırı:  tohum nasırları genellikle ölü deriden kaynaklı ayak yanlarında ve topuk kısımlarında görülür. Nasırın yumuşatılıp temizlenmesi sonucu ağrı oluşumu önlenebilmektedir fakat nasır ilerlemiş ise nasırın kökleri oluşarak tedavi edilmesi gerekmektedir.

Nasır teşhisi nasıl koyulur ve tedavisi nasıldır?


Nasır doktor tarafından fiziki muayene sonucunda direk teşhis edilebilir. Nasırın derecesine ve boyutuna göre doktor tarafından tedavi yöntemleri sizinle paylaşılacaktır eğer nasırda iltihaplanma gibi bir durum var ise hastane ortamında iltihabın temizlenmesi yara bakımı yada antibiyotik tedavisi gibi seçenekler uygulanacaktır. İltihap bulunmayan basit nasırlarda nasır bantları, nasır sökücü kremler, önerilebilir. Nasır olan bölgedeki ölü deriler yavaş bir şekilde canlı deriye zarar vermeden temizlenmelidir. Nasır bandı kullanmak isteyen kişiler nasır bantlarını nasırın boyutuna göre seçmeli canlı derinin nasır bandına temas etmesini engellemelidir Doktorunuz size hangi tedavi yöntemini uygun görüyor ise onu uygulamanızda fayda vardır çünkü yanlış yapılan tedavi nasırın dahada ağrımasına ve dahada büyümesine sebep olabilmektedir.

Nasır oluşumunu önlemek ve kurtulduğunuz nasırın bir daha oluşmaması için ayağınıza uygun olan ayakkabılar giymenizde ve günlük ayak bakımınızın düzenli yapmaya önem gösteriniz.

  • Paylaş :