Gelişmiş
Ara
Kepek nasıl geçer? Kepekli saça ne iyi gelir

Kepek nasıl geçer? Kepekli saça ne iyi gelir

  • 02/09/2020
  • 0 Beğenme
  • 210 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Kepek nedir?


Kepek halk arasında sıklıkla görülen saç derisinin soyulup dökülerek saçın yüzeyinde görülmesine neden olan bir cilt sorunudur. Kepek altta yatan bir problem yok ise ciddi bir sorun değildir fakat estetik açıdan kişiyi rahatsız edecek bir durumdur. Saçlarda kepeklenme kişinin saçlarının kirli görünmesine neden olmaktadır buda temiz olmayan kişi olarak görülmesine ve psikolojik olarak özgüven eksikliğine neden olmaktadır. Cilt kendini sürekli yenileyen bir sisteme sahiptir bu yüzden yeni oluşan hücreler ölen hücreleri dışarı doğru iter ve saçlar yıkanırken gözle görülmeden akar gider fakat bazı sebeplerden dolayı yeni oluşan hücreler ölü hücreleri itmez ve saç köklerinde birikerek kepek oluşumuna neden olur. Bazı altta yatan cilt hastalıklar ile birlikte kepek görülebilir kepek oluşturabilecek cilt hastalıklarını şöyle sıralayabiliriz;
Seboreik dermatit: vücudun , yüzün ve derinin bazı bölgelerinde kaşıntılı pullu bir hale gelmesine neden olabilen bir cilt sorunudur. Tam olarak nedeni bilinmese de bazı etkenlerden kaynaklandığı düşünülmektedir.( stres , depresyon, yorgunluk, yiyecek alerjisi, ‌riboflavin, ‌piridoksin, ‌biyotin eksiklikleri olarak sıralanabilir.)
‌Tinea ‌capitis: saç kıran olarak da bilinen saçlı derinin mantar enfeksiyonudur.
Alerjik temas ‌(kontakt) ‌‌dermatiti: bazı ürünler kullanıldığında kişide kepeklenme oluşuyor ve onu kullanmayı bıraktığında kepek kayboluyor ise bu temas dermatit olarak bilinir. ( saç boyası , jöle, saç spreyi ve saç köpüğü vb.)
Sedef hastalığıgümüş pullarla kaplı cildin üzerinin kırmızı ve kabuklu lekelerine neden olan bir cilt sorunudur.

Kepek nasıl geçer?

Marketler ve eczanelerde bulunan kepeği önleyici bir çok kepek şampuanları mevcuttur. Şampuanı kullanırken kullanma talimatlarına uymak kepek sorununu ortadan kaldırmaktadır fakat şampuan bırakıldığında kepek sorunu yeniden görülebilir. Çinko pirit , Salisilik asit, Selenyum sülfit Ketokonazol ,Kömür katranı içeren şampuanlar satın alabilirsiniz.

Saçtaki kepekden kurtulmak için kullanılan doğal yöntemler nelerdir?

Çay ağacı yağı (tea tree oil): çay ağacı yağı bir çok cilt hastalıklarında tarih boyunca kullanılmaktadır güçlü antimikrobiyal ve antienflamatuar özelliklere sahipdir kepeklenmeyi büyük bir ölçüde azaltır. Hassas cilde sahip kişilerde çay ağacı yağı direk olarak sürülmemelidir hindistan cevizi yağı ile birlikte seyreltilerek kullanılmalıdır.
Hindistan cevizi yağı: hindistan cevizi yağı antimikrobiyal özelliklere sahiptir bu yüzden kepek oluşumunu tetikleyen mikrobik etkenlerle savaşır ve cildin nemini arttırarak egzamaya bağlı kepek oluşumunu azaltır.
Aloe Vera: antimikrobiyal ve antifungal özelliklere sahip olan aleo vera kepek oluşmasını önlemektedir.

Yukarıda belirtilen doğal tedavi yöntemleri bilgilendirme amaçla yazılmış olup doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

  • Paylaş :