Gelişmiş
Ara
Sağlıklı saçlar için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Sağlıklı saçlar için dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

  • 19/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 166 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Evde saç bakımı nasıl yapılır?

Yoğun iş temposu ve maddi sıkıntılardan dolayı kuaföre gitmek istemeyen kişilerin evde uygulayabileceği bir çok yöntem bulunmaktadır. Sağlıklı saçlar için öncelikle bol su tüketimine ve beslenmeye dikkat edilmelidir. Saçlarınızın sağlıklı bir şekilde bakım yapabilmek için bazı yöntemler şöyle sıralanabilir;

Saçları sıcak suyla yıkamak

Yağlı saçlardan rahatsız olan kişilerin saçlarını sıcak suyla yıkaması sonucu saçlardaki yağın azalması saçlarda kırılmalara ve saçların kurumasına neden olabilmektedir. Saçlarımızın beslenmesi için saç köklerinin ve tellerinin bu yağa ihtiyacı vardır. Sıcak suyun aksine soğuk suyla yıkanan saçlar daha sağlıklı olmaktadır kan dolaşımı artarak saç köklerine oksijenin daha fazla gitmesine ve saçların daha sağlıklı olmasını sağlamaktadır. Sağlıklı saçlar için 2 günde 1 olacak şekilde saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Özellikle boyalı saçların kuruma yatkınlığı daha fazla olduğu için daha dikkat edilmelidir.

Saçın doğal kurutulması

Banyo sonrası yapılan yanlışlardan biri saçları saç kurutma makinesiyle kurutmaktır. Saçlar kendi halinde hırpalanmadan havlu yardımıyla kurutulmalıdır . Saç kurutma makineleriyle kurutulan saçlarda kırılma kopma oluşabilmektedir.

Saçlara bal maskesi

Balın insan vücuduna bir çok faydası bulunduğu gibi saçlarda bir çok faydası bulunmaktadır. Özellikle kuru saçlara sahip , saç derisinde kuruluktan kaynaklı kepeklenme bulunan kişilerde çok faydalıdır içinde bulunan vitamin ve minerallerden kaynaklı saç derisini onarma ve kırılmaları önleme özelliği vardır.

Badem yağı ile saç nemlendirmek

Yıpranmış , uçları kırılmış ve bu sebeplerden uzamayan saçlarda badem yağı kullanımı önerilmektedir Badem yağının nem dengesini korumasından dolayı saçlar yumuşar ve kırıklar oluşmayacak saçların sağlıklı uzaması sağlanabilmektedir.

Düzenli beslenme

Kişi istediği kadar dışardan bakım yapmış olsa bile beslenmeye dikkat etmeyen kişilerde sağlıksız saç sorunu hep olacaktır. Yeteri kadar su tüketmek ve fast-food gıdalardan uzak durmak sağlıklı saçlar için en önemli adımdır. Beslenme programınız sebze , meyve , et ve bakliyatların düzenli tüketilmesi sonucu saçlarınız sağlıklı ve parlak şekilde olacaktır.

Şampuan seçimi

Şampuan seçimi yaparken saçınıza uygun olan ve içinde bitkisel ekstreler bulunan ürünleri kullanmalısınız. Özellikle boyalı saçlarda şampuan seçimi çok önemlidir boyalı saçlar için özel yapılmış şampuanların kullanımına özen gösteriniz.

Kepek ve kırıklardan kurtulma yöntemi

Kepek ve kırıklardan şikayet edenlere en pratik çözüm zeytin yağıyla yapılan masajdır. Haftada iki kere uygulayabileceğiniz zeytinyağı sorununuzu hızlıca çözecektir.

Saç kremi kullanımı

Bir çok kişinin yanlış uyguladığı saç kremi saç derisine kesinlikle sürülmemelidir saç derisine değmeden saç uçlarına doğru sürülmelidir.

Yıpranmış saçlar için evde yapılabilecek bazı tarifler şöyledir;

Sarımsak maskesi: 3 veya 4 sarımsağı ezip zeytinyağı ile karıştırın karışımdan 2 yemek kaşığı kadar alıp saç diplerinize uygulayın biraz bekledikten sonra yıkayın.
Muz maskesi : iki muz, iki yemek kaşığı yoğurt, iki yemek kaşığı zeytinyağı bir yumurta beyazı ve iki yemek kaşığı bal muzu ezin malzemeleri güzelce karıştırın ve saçınıza uygulayın ve  yarım saat bekledikten sonra saçlarınızı yıkayın.

  • Paylaş :