Gelişmiş
Ara
Sivilce neden oluşur? Sivilce tedavisi nasıldır?

Sivilce neden oluşur? Sivilce tedavisi nasıldır?

  • 19/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 154 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Sivilce (akne ) neden oluşur?

Genellikle ergenlik döneminde oluşmaya başlayan yağ kanallarının tıkanması sonucu oluşan siyah noktaların bakteriyle birleşmesi sonucu ortaya çıkan iltihaplı ve kırmızı kabartılardır. Erkeklerde daha fazla görülür genellikle Sırt, kol, göğüs ve yüz bölgesinde görülür.

Sivilce oluşumuna etki eden faktörler nelerdir?

Sivilce oluşmasında bir çok etken bulunmaktadır. Bazı kişilerde cilt yapısında aşırı yağ bulunmasından kaynaklanabilir. Anne veya babanın sivilceye elverişli olması çocukda sivilce oluşumunda risk oluşturmaktadır. Düzenli beslenme bulunmayan yağlı beslenme görülen kişilerde sivilce yoğunluğu dahada artmaktadır.

Sivilce tipleri nelerdir?

Akne Vulgaris : ergenlik döneminde yüz kısmında sıkça görülen sivilcelerdir. Siyah nokta şeklinde görülmektedir .
Akne Conglabata: Özellikle vücutta görülen adet düzensizliği , polikistik over hastalığı ve aşırı kıllanma bulunan kişilerde kist ve apselerle görülen sivilce türüdür.
Akne Fulminans : ergen gençlerde ateş ve eklem ağrılarıyla beraber ortaya çıkan sivilce türüdür

Sivilce tanısı ve ayırıcı tanısı nasıldır ?

Sivilce sadece ergenlik döneminde çıkmamaktadır bazı kişilerde altta yatan sağlık sorunlarından kaynaklı olabilmektedir. Özellikle kızlarda adet düzensizliği , aşırı tüylenme gibi hormonal bozuklukların yanısıra çıkabilmektedir doktorunuz tarafından yapılacak hormonal tahliller sivilcenin neden çıktığını daha net belirleyecektir.

Sivilce tedavisi nasıl yapılır?

Sivilce tedavisi için öncelikle altta yatan hastalıkların tedavisi yapılmalıdır. Doktorunuz tarafından Retinoid ilacı başlanabilir. Cildin yağ dengesi korunması ve bakterilerin uzaklaşması için cilt temizliği çok önemlidir. Tedavi edilmeyen sivilceler yüzde iz bırakabilir ve estetik açıdan kişide problem yaratabilmektedir

Sivilceli cilt bakımı nasıl olmalıdır?

Sivilceli cilt hassas olduğu için leke oluşumuna çok yatkındır bu yüzden güneşe çıkmadan yağsız olarak satılan güneş kremleri uygulanmalıdır. Yağlı ciltleri dengede tutmak için satılan özel sabunlar bulunmakta ve bu sabunlarla günde 2 defa yüz yıkanmalıdır. Sivilce kesinlikle sıkılmamalıdır. Kullanılan sivilce ilaçları cildi kurutacağı için yağsız nemlendirici kremler kullanılmalıdır.

Sivilceler evde nasıl geçer ?

 

Tarçın ve limon : 2 yemek kaşığı sıkılmış limon ile 1 çorba kaşığı tarçını karıştırıp sivilcelerin üzerine uygulayın 15 dakika bekledikten sonra durulayın haftada 2 kez tekrarlayın

Limon ve karbonat : 1 çorba kaşığı limon ile 1 çorba kaşığı karbonatı karıştırıp sivilcelerin üzerine uygulayın 10 dakika bekledikten sonra durulayın haftada 2 kez uygulayabilirsiniz.

Sivilcelerin sadece ergenlikten kaynaklı olmadığını altta yatan hormonal bozuklukdan kaynaklı olabileceği unutulmamalıdır ve böyle durumlarda sağlık kuruluşuna başvurmak önemlidir.

  • Paylaş :