Detaylı Ara
Panik Atak Nedir ve Nasıl Geçer

Panik Atak Nedir ve Nasıl Geçer

  • 6 Ekim 2021
  • 0 Beğenme
  • 58 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Panik atak, durum (hamilelik, alkol zehirlenmesi), stresli durumlar, fobiler veya bazı hastalıklar (astım, diyabet) nedeniyle her yaştaki insanda ortaya çıkabilir.

Panik atak nedir

Panik atak, bariz bir neden veya sağlık ve yaşam için gerçek bir tehlike olmaksızın aniden ortaya çıkan bir endişe, huzursuzluk ve güçlü korku atağıdır.Panik atak, fiziksel ve duygusal tepkilere neden olur.Panik atak sırasında kişi kalp krizi geçirmiş veya ölüyormuş gibi hissedebilir.Panik atak türleri:
beklenmedik (belirgin bir sebep olmadan ortaya çıkar);
beklenen (dış stres faktörlerinin neden olduğu).

Panik ataklar, fiziksel zarar vermese de rahatsızlığa neden olur ve yaşam kalitesini bozar.Panik ataklar düzenli hale gelirse, bir psikoterapistten yardım almalısınız.Konsültasyonda, psikoterapist panik atakların nedenlerini belirleyecek, ortaya çıkmalarına neden olan problemden kurtulmaya yardımcı olacaktır.

Panik atak belirtileri

Panik atak belirtileri, nedene bağlı olarak değişebilir.Panik atağın olası belirtileri:
artan terleme;
kararsız veya baş dönmesi hissetmek;
göğüste rahatsızlık veya ağrı;
hızlı kalp atışı, güçlü kalp atışı hissi;
titreme veya titreme;
nefes darlığı;
nefes darlığı;
karın rahatsızlığı veya mide bulantısı;
soğuk veya sıcak dalgaları;
kendi kontrolünü kaybetme korkusu, delirme;
parestezi (yanma hissine neden olan duyarlılık bozukluğu, vücutta karıncalanma, “sürünen karıncalar”);
kendine yabancılaşma (duyarsızlaşma) veya olup bitenlerin gerçek dışı olduğu hissi (derealizasyon);
ölme korkusu.

Panik atağa, tanımlanan 13 panik atak belirtisinden en az dördü eşlik eder.Rahatsızlık, korku ve endişe hissi aniden ortaya çıkar, semptomların tezahürü yavaş yavaş artar ve 10 dakika içinde maksimuma ulaşır.

Panik ataklarda ateş oldukça nadirdir ve diğer hastalıkları gösterebilir.Panik bozukluğunun yokluğunda panik atak benzeri belirtiler ortaya çıkabilir.Bu belirtiler şunlardan dolayı ortaya çıkabilir:

endokrin sistem hastalıkları (adrenal bezlerin veya pankreasın tümörleri);
büyük cerrahi müdahaleler;
geniş yanıklar;
CNS patolojileri (epilepsi).

Astım atakları, aritmiler, nefes darlığı akciğer ve kalp hastalığı ile ortaya çıkabilir.Tanımlanan semptomların nedenini yalnızca bir doktor belirleyebilir ve hastalığı teşhis edebilir.Panik atakların nedenlerini engellemek için bir nörolog ve kardiyologa danışmalısınız.Durumu kötüleştirmemek ve panik atakların tezahürlerini kontrol etmek için bir psikoterapiste danışmalısınız.

Panik atak nedenleri

Çeşitli tetikleyiciler panik atakları tetikleyebilir.Panik atakların olası nedenleri:
sinir çalışması, yaşam durumları tarafından kışkırtılan sürekli stres;
fobiler (klostrofobi, agorafobi);
travmatik deneyimlerin anıları;
tiroid hastalığı;
kronik hastalıklar (astım, diyabet, irritabl bağırsak sendromu).

Uyku sırasında, çalışırken veya araba kullanırken panik atak meydana gelebilir.Gece panik atakları genellikle belirgin tetikleyiciler olmadan, uykudan uyanırken ortaya çıkar.Geceleri birkaç dakika süren panik atak, artan terleme, titreme, nefes darlığı, hızlı kalp atışı, titreme, kızarıklık ve yakın ölüm hissi ile kendini gösterir.

Hamilelik sırasında panik atak kadınların %10’unda görülür.Hamile kadınlarda panik atak, kandaki hormon seviyesi, stres, gelecekteki doğumlarla ilgili endişeler, çocuğun sağlığı tarafından tetiklenebilir.Hamile kadınlarda panik atakların sık görülen belirtileri nefes almada zorluk, baş dönmesi, çarpıntı, göğüs ağrısı, vücutta titremedir.

Alkol aldıktan sonra panik ataklar meydana gelebilir.Alkol, kaygıyı şiddetlendirebilen ve panik ataklara neden olabilen serotonin düzeylerini artırır.
Omurilik sinirlerinin osteokondrozu ve spazmları panik ataklara neden olabilir.Şiddetli uzun süreli stres, sık sık garip bir pozisyonda olma, yorgunluk nedeniyle, dolaşım bozuklukları nedeniyle beyinde bir başarısızlık var ve bu da panik ataklara yol açıyor.

Panik ataklarla birlikte somatoform otonomik disfonksiyon alevlenme dönemlerinde ortaya çıkar.Kişi kalpte ağrı, çarpıntı, titreme hisseder.Krizden sonra kırıklık, çaresizlik vardır.
Şiddetli solunum yolu semptomlarının arka planında covid sonrası panik ataklar ortaya çıkabilir.Panik atak sendromu, nefes alma sorunlarına neden olan korku tarafından tetiklenebilir.

Çocuklarda ve ergenlerde panik atak

Çocuklarda ve ergenlerde panik ataklar genellikle genetik yatkınlıklar veya stresli durumlar nedeniyle ortaya çıkar.Panik ataklar,panik atak olmadığında bile şiddetli sürekli kaygı ve endişeye neden olabilir.
Ergenlerde panik atak tanısı koymak zordur.Bu nedenle, bir çocuğun nefes darlığı, nefes darlığı, baş dönmesi, vücutta titreme varsa, bir çocuk doktoruna görünmeniz gerekir.Teşhisten sonra doktor tedaviyi reçete edecek veya gerekirse sizi bir uzmana yönlendirecektir.

Panik atakta ilk yardım

Panik atak için uygun ilk yardım, kişinin atağı daha hızlı tamamlamasına ve normale dönmesine yardımcı olacaktır.
1. Kişinin hızlı nefes aldığını, çok terlediğini veya başka panik atak belirtileri gösterdiğini fark ederseniz, gelin, aşina değilseniz kendinizi tanıtın ve yardım teklif edin.
2. Kişiye panik atakla baş etmesine neyin yardımcı olabileceğini sorun (pozisyonları değiştirin, büyük kalabalıklardan uzaklaşın).
3. Sakin olun, kısa cümleler kullanın, kesin ve net konuşun. Sabırlı olun, kişiyi acele etmeyin ve atak bitene kadar yanında kalın.
Panik atak sırasında kişinin kese kağıdı içinde nefes almasına izin vermeyin, çünkü bu kişinin oksijen yerine karbondioksiti solumasına neden olur ve bu da bilinç kaybına neden olabilir.Kişi hızlı nefes alıyorsa, buna odaklanmayın, sadece daha kararlı bir solunum hızı simüle ederek sakin olun.

Panik ataklarla kendi başınıza kendinize yardımcı olabilirsiniz.Panik atak durumunda yapılması gerekenler;
Panik atak sırasında derin nefes alma.Ağızdan derin nefeslere ve ekshalasyonlara odaklanın.Yavaşça nefes alın, nefesinizi bir saniye tutun, sonra dörde kadar sayarak nefes verin;
Gözlerini kapat.Bu, dış uyaranları engellemeye ve nefes almaya odaklanmaya yardımcı olacaktır;
Farkındalık uygulayın.Panik atak sırasında, genellikle gerçeklikten kopma veya yabancılaşma hissi vardır.Panik atağı durdurmak için herhangi bir fiziksel duyuma odaklanın (kot pantolonun dokusunu elinizde hissetmek, yere dokunmak);
Kaslarınızı gevşetin.Kendi vücudunuzu kontrol etmek, panik atağı durdurmanın en etkili yollarından biridir.Her seferinde bir kası gevşeterek basit bir şeyle başlayın (önce parmaklarınızı gevşetebilir ve ardından vücudunuzu yukarı doğru hareket ettirmeye başlayabilirsiniz);
Mutlu bir yer hayal edin.Burası rahatlatıcı, sakin ve sessiz olmalı.Ayrıntılara, duygulara odaklanın.

Lavanta kullanımı stresi sakinleştirmede ve rahatlatmada etkilidir.Panik atak sırasında, ön kollara biraz lavanta esansiyel yağı uygulayabilir ve aromayı içinize çekebilirsiniz.

Panik atak tedavisi

Bir psikoterapist panik atakların nasıl tedavi edileceğini bilir.Konsültasyonda, doktor nedeni belirleyecek ve en uygun tedavi yöntemini önerecektir.
Tedavi sırasında psikoterapist tüm semptomlarla ilgilenir, kişinin iletişimde kendi sınırlarını korumayı, biriken öfkeyi tanımayı ve ifade etmeyi öğrenmesine yardımcı olur.Doktor ayrıca panik atağı kendi başına hafifletmeye yardımcı olacak nefes alma, psikofizyolojik ve diğer fiziksel egzersizleri de öğretir.
Panik ataklarda sakinleştirici, yatıştırıcı, antidepresan kullanımı ancak geçici bir rahatlama sağlayabilir.Bu nedenle, panik ataklar için kendiniz bir tedavi seçmeniz önerilmez.Kendi kendine ilaç tedavisi, panik atakların (fobiler, sosyalleşmekten kaçınma, depresyon, anksiyete bozuklukları) sonuçlarının gelişmesine yol açabilir.

1. Panik atak ne kadar sürer?
Panik atak genellikle 20 dakikadan fazla sürmez.Bazen bir panik atağın süresi daha uzun gibi görünse de tekrarlayan bir panik atak olabilir.

2. Hipertansiyon atağını panik ataktan nasıl ayırt edebilirim?
Hipertansiyon krizi panik atakla benzer semptomlara sahiptir (bulantı, artan terleme, karışık nefes alma, şiddetli anksiyete, göğüs ağrısı).Bununla birlikte, hipertansif bir atakla birlikte, bulanık görme ile birlikte , şiddetli baş ağrısı da görülür.

3. Panik ataklar tehlikeli midir?
Panik ataklar korkutucudur, ancak hayati tehlike oluşturmazlar.Panik ataklar fiziksel zarara neden olmaz, bu nedenle atak sırasında sakinleşmeli ve panik atağı durdurmak için yazımızda belirtilen yöntemleri kullanmalısınız.Yöntemlerden biri size yardımcı olmadıysa, endişelenmeyin ve ikincisine başlayın.

Doktorum sitemizde yer alan uzman doktorları doktor bul sayfamızdan hızlı ve kolay bir şekilde bulabilirsiniz.Panik atak tedavisi  için psikoterapist ‘e başvurmalısınız ve doktor randevusu işleminizi doktor sitesi üzerinden kolay ve güvenli bir şekilde yapabilirsiniz.

 

  • Paylaş :