Detaylı Ara
Kolajen Nedir, Ne İşe Yarar

Kolajen Nedir, Ne İşe Yarar

  • 2 Ağustos 2021
  • 0 Beğenme
  • 82 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Kolajen, insanlar dahil tüm memelilerde en bol bulunan proteindir.Bu protein kemiklerde, deride ve bağ dokularında bulunur ve toplam protein kütlemizin neredeyse %33’ünü oluşturur.

Kolajen neden gereklidir?

Jelatin, sonraki kolajen üretimi için sentezlenen çeşitli amino asitlerden oluşur.İnsan vücudu kendi kolajenini üretme yeteneğine sahip olsa da, bu onun diyetinize eklenmesi gerekmediği anlamına gelmez.Kolajen alımınızı artırmanız için aslında birkaç neden var:

  • İnsan vücudu, kolajen sentezlemek için yeterli glisin üretmez.Glisin, belirli durumlarda gerekli olduğu düşünülen bir amino asittir, bu nedenle vücudun onu sentezleme yeteneği daha da tehlikeye girer.
  • Yaşlandıkça, daha fazla kolajen sentezi azalır.

Gıda ve diyet takviyeleri ile kolajen alımınızı artırın

Vücudumuzun ihtiyaç duyduğu kolajen artışı iki şekilde yapılabilir: gıda ve özel takviyelerle.Diyete kolajen ekleyerek cilt yardımcı olabilir.Doğal gıdalarla birlikte kolajen eklemek her zaman daha tavsiye edilir, ancak bazı durumlarda bu proteinin kemiklere ve kıkırdağa beslenmesini kolaylaştırmak için takviye yapılması önerilir, çünkü bu proteinin vücudumuz tarafından emilmesi zordur.Eklem ağrısı çekiyorsanız veya bir yaralanmadan sonra iyileşiyorsanız, hidrolize kolajen (moleküllerin büzüştüğü ve dokulara daha erken ulaştığı süreç) önerilir.

Sağlığımız için kolajen faydaları

İster gıda yoluyla ister takviyelerle kolajen ekliyor olun, sağlığımıza ve vücudumuza birçok faydası vardır: Cildinizin sağlığını iyileştirmek için.Yaşlandıkça, cildimizde ifade çizgileri ve kırışıklıklar daha görünür hale gelir.Kolajen cilde esneklik kazandırarak ve gözle görülür bir gençleşmeye neden olarak yaşlanma belirtilerini azaltır.

  • Tendonlar, Eklemler ve Kaslar İçin Faydaları: Bu protein, yaşlılar ve sporcular gibi eklem ağrısı gibi rahatsızlıklardan muzdarip insanlar için faydalıdır. Ek olarak, kaslara büyük güç aktarır ve vücudun yaralanmalardan hızlı kurtulmasını sağlar.
  • Paylaş :