Gelişmiş
Ara
Dil yarası neden olur ve nasıl geçer

Dil yarası neden olur ve nasıl geçer

  • 01/09/2020
  • 0 Beğenme
  • 1212 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Dil ağız boşluğunda bulunan en güçlü kaslardan biridir. Tat alma, yutkunma, konuşma ve çiğneme gibi önemli fonksiyonların parçasıdır. Dil sağlığı yaşam kalitesi bakımından çok önemli bir organımızdır. Dil de bulunan yaralar kişinin günlük yaşamını etkilemektedir ve dil yarası bir çok altta yatan sağlık sorununun belirtisi olabilir.

Dil yarası neden olur?


Dilde oluşan yaralar genellikle basit yaralardır ve çabuk iyileşir dil yarasının iyileşmesinde ağız gargaralarından ve evde uygulanacak bir çok yöntemle tedavi edilebilir. Fakat 14 günden uzun süren ve iyileşmeyen dil yarasında mutlaka doktora başvurulmalıdır ve dil üzerindeki inatçı yaraların kanser bakımından değerlendirilmesi gerekmektedir.

Dil yarası hangi şekillerde görülür?


Dil yarasının türleri farklıdır ve en çok görülen dil yarası türleri şöyledir,
Eritroplaki:Lökoplakide tarif edilen lezyonun kırmızı renkli olanıdır.
Aftöz Ülser: dilde bulunan yaraların üstü beyaz etrafı kırmızı ve ağrılı olan şeklidir.
Liken Planus: dilde morumsu ve kabarık lezyonlardır.
Lökoplaki: lökoplakinin anlamı beyaz damak demektir. Beyaz , kirli beyaz şeklinde düz veya pütürlü lezyonlardır.

Dil yarasının belirtileri nelerdir?


Bazı kişilerde oluşan dil yaraları ilk bakışta görülebilen yaralardır fakat bazı yaralar dilin altında , arkasında oluşabilmekte ve gözden kaçırılmaktadır. Gözden kaçırılmaması için altta belirtilen belirtilerden faydalanarak gözle görülmeyen yaralar değerlendirilebilir,

  • Dilde oluşan yanma ve acıma hissi
  • Yemek yeme ve içecek içme sonrası dilde ağrı ve yanma
  • Dilin ucunda ve yüzeyinde yara olması
  • Dilde oluşan hassasiyet

Dil yarasına sebep olan hastalıklar nelerdir?


Dil yarasının hijyen dışında oluşmasına neden olan altta yatan bir çok hastalık vardır bunları şöyle sıralayabiliriz,
Travmatik lezyonlar: kimyasal ajanlara , ısı ve mekanik travmalara bağlı oluşan yaralardır genellikle kendiliğinden iyileşir.
Prekanseröz ve kanseröz lezyonlar: Dilin yan tarafında beyaz veya kirli beyaz renkte bazen gri yamalar şeklinde kabarık olan lezyonlar kötü huylu tümör belirtisi olabilir. Ağrısız dil kanserinin erken teşhisi için ağız hijyeni yapıldığı sırada dilin alt kısmı ve arka kısmı kontrol edilmelidir bu şekilde erken teşhis edilebilir.
Bakteriyel enfeksiyonlar: Streptokok enfeksiyonlarına,tüberküloza, sfilize, Herpes Simplex (uçuk),HIV , AIDS gibi rahatsızlıklarda dilin yan tarafında beyaz plak şeklinde lezyonlar oluşmaktadır.
İmmünolojik hastalıklar: Dilde oluşan kronik yada sık sık tekrar eden yaralar yada kabarık kaşınmaya neden olan lezyonlar Behçet yada SLE rahatsızlığının belirtisi olabilmektedir.
Beslenme problemleri:Beslenme yetersizliğinden kaynaklı olarak gelişen vitamin eksikliklerin de ( b12 , D vitamini) ağrılı ve kırmızı dil görülebilmektedir.

Dil yarasına ne iyi gelir?

Dil yarasından kurtulmak için bir çok doğal yöntem bulunmaktadır bu yöntemler şöyledir,
Karbonat:Dil yaraları için en çok kullanılan yöntemdir. Enfeksiyonlar sonucu oluşan iltihaplanmayı gidermede , ağrıyı hafifletmede kullanılır. Karbonat ile suyu macun kıvamına getirip yara bulunan yere uygulayın ve bir kaç dakika sonra durulayın .
Tuz: Dilde bulunan yaraların enfeksiyon kapma riskini önleyerek iltihap oluşmasının önüne geçer ve ağrı kesici olarak kullanabilirsiniz. 1 çay kaşığı tuz ile 1 fincan ılık suyu karıştırıp günlük 4 kere ağız çalkalanır .
Meyan Kökü: Meyan kökü doğal iyileştirme özelliği olan bir bitkidir ağız yaralarında da kullanılabilir.
Ada çayı : Ada çayı herkesin bildiği gibi mikrop öldürücü özelliği olan bir bitkidir. Aktarlardan rahatlıkla alabileceğiniz ada çayını 1 yaprak olarak sıcak suda demleyiniz ve ılıtınız ağzınızı çalkalayarak yada bekleterek tedavi edebilirsiniz ağzınızda bulunan basit yaraların çabuk iyileşmesini sağlamaktadır. ada çayını hem içebilir hem de gargara olarak kullanabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen yöntemler basit dil yarası için uygulanabilecek tavsiyelerdir uzun süre geçmeyen dil yaralarınız mevcut ise mutlaka doktora başvurmanız gerekmektedir.

  • Paylaş :