Gelişmiş
Ara
Kalp sağlığı için ne yapmalıyız

Kalp sağlığı için ne yapmalıyız

 • 10/09/2020
 • 0 Beğenme
 • 300 Görüntüleme
 • 0 Yorumlar

Kalp ve damar hastalıklarının önlenmesi için biraz çaba sarf etmeniz gerekmektedir.Bu tür hastalıklar genellikle kötü alışkanlıkların ve kötü yaşam tarzı tercihlerinin nedeni olarak ortaya çıkmaktadır.Bu yazıda, kalbinizi nasıl sağlıklı tutacağınıza dair oldukça basit bazı ipuçları vereceğiz.Bununla birlikte, uzman bir kardiyoloğa danışmanız oldukça önemlidir.

Beslenmenize Dikkat Edin

Bazı besinler vücudunuza girmelidir.Bunlardan biri lizindir.Bu temel amino asit, kolesterolün kan damarlarının duvarlarında birikmesini önler.Ayrıca zaten oluşmuş plakları kısmen yok eder.Lizin kaynakları hindi, yumurta sarısı, fasulye’de mevcuttur.

Koenzim Q10, hücreleri hasardan koruyan bir antioksidandır.Antep fıstığı, sardalya ve uskumruda bulunur.Quercetin, kan basıncını normal seviyelerde tutarak vasküler tonu korur.Bu yararlı maddeyi yeterli miktarda almak için karabuğday, üzüm, brokoli tüketmelisiniz..

Anksiyete (kaygı bozukluğu), kardiyovasküler hastalık riskini % 45 ve depresyon – 2 kat artırır.Bu tür koşullar, hipertansiyon gelişme olasılığını artıran hormonların kan dolaşımına salınmasına neden olur.İntihaplanma süreçlerini aktif eder ve sonuç olarak kan damarlarının duvarlarının ve ateroskleroz zarar görür.

Kalbi sağlıklı tutmak için ne yapılması gerekiyor?

En azından önemsiz şeyler için endişelenmemeye çalışmalısınız.Bugün inanılmaz derecede önemli görünen şeyler, yarın önemsiz küçük şeyler olacaktır kalbiniz, titizlikle değer verilmesi gereken gizemli ve paha biçilmez bir organdır.

Stresin tehlikeleri hakkında konuşmanın kolay olduğunu söyleyeceksiniz, ancak bununla nasıl başa çıkılacağını öğrenmek son derece zordur.Kendinize önemsiz şeyler hakkında endişelenmemenizi söyleyebilseydiniz, o zaman neredeyse tüm insanların mükemmel sağlıklı kalpleri olurdu.

Hayatınızı nasıl daha sakin ve uyumlu hale getirebilirsiniz?

 • Şehrin karmaşasından uzaklaşmak gerekir
 • Klasik ve rahatlatıcı müzikler dinleyin.
 • Fiziksel aktiviteler için zaman ayırın

Spor salonuna gitmek zorunda değilsiniz.İşe yürümek, ev temizliği yapmak, bahçede çalışmak yeterlidir.Fiziksel aktivitenin faydaları şu şekildedir: Tükettiğiniz fazla yağ kan damarlarının duvarlarına yerleşmez ve yakılır.

Koşu, bisiklet ve kayak çok faydalıdır.Fiziksel aktivitenizden en iyi şekilde yararlanmak için şu yönergeleri izleyin:

 • Antrenmanınıza ısınma ile başlayın;
 • Haftada en az üç kez egzersiz yapın;
 • Kalp ağrısı, baş dönmesi veya mide bulantısı yaşarsanız egzersiz yapmayı bırakın. 

Sigarayı bırakmalısınız

Sigarayı bırakanlar arasında genel ölüm riski yarı yarıya azalır.Bağımlılığınızdan kendi başınıza vazgeçemiyorsanız, iyi bir narkologdan yardım isteyin.

Web sitemizde bir uzman bulabilirsiniz.Arama çubuğuna “narkolog” kelimesini girmeniz yeterlidir ve sağlıklı ve uzun bir yaşam için bir adım atmanıza yardımcı olmaya hazır, yüksek nitelikli ve deneyimli doktorların bir listesini göreceksiniz.Online olarak bir uzmandan randevu alabilirsiniz.

 • Paylaş :