Detaylı Ara
Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir?

Çocuklara tuvalet eğitimi nasıl verilmelidir?

  • 17 Eylül 2020
  • 0 Beğenme
  • 204 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Tuvalet eğitimi nasıl verilir?


Çocukların gelişiminde tuvalet eğitimi önemli bir yer almaktadır. Aileler çocuklarının tuvalet eğitimini verirken bazen yanlış davranışlar sergileyebilmekte yada yanlış zamanda tuvalet eğitimi vermek isteyebilirler buda çocuğun tuvalet eğitiminin gecikmesine neden olmaktadır. Genellikle çocuklar 18 ile 24 ay arasında tuvalet eğitimine hazır olsalar da her çocuk aynı olacak diye bir durum söz konusu değildir bazı çocuklar daha erken bazıları ise daha geç tuvalet eğitimine hazır olur. Tuvalet eğitimi verilecek çocuğun hem fiziksel olarak kaslarının hem de zihinsel olarak durumunun hazır olması gerekmektedir.

Tuvalet Eğitimine Ne Zaman Başlanmalıdır?


Tuvalet eğitimi çocuğa 18. Aydan itibaren başlamak uygundur ancak yukarıda da belirttiğimiz gibi çocuğun psikolojik ve kas gelişimine göre bu süre değişkenlik göstermektedir. Çocuklar eğer tuvalet eğitimi için uygun zamanda ise bazı belirtiler göstermektedir bebek bezi artık rahatsızlık vererek çıkartma eğiliminde bulunurlar. Tuvalet yapma ihtiyaçları eskiye göre daha düzenli olur ve beze yapmak istemediklerinden tuvaletlerini tutma gibi davranış sergileyebilirler bu ve bunlara benzer bir çok belirti çocuğunuzun artık tuvalet eğitimi için uygun olduğunu göstermektedir.

Tuvalet Eğitimine Nasıl Hazırlanılmalıdır?


Tuvalet eğitiminin önemi gibi en önemli etkenlerden biride çocuğu tuvalete nasıl hazırlamalı etkenidir. Ailelerin en büyük yaptıkları hata direk lazımlığa oturtmaya çalışmak ve baskı altında tutmaktır. Tuvalet eğitimi sabır isteyen yaklaşımlarla başarılı olunur. İlk başta çocuğu zihinsel olarak tuvalet alışkanlığına hazırlamak gerekmekte bunun içinde alt değiştirirken çocuğa çiş, kaka gibi kavramların çocuğa anlatılması bu kavramların beyninde yer etmesini sağlar. Her alt değişimi sonrası hem annenin hem de çocuğun ellerinin yıkanması çocukta tuvalet ihtiyacı sonrası el yıkama alışkanlığı edinmede de yardımcı olacaktır. Zihinsel olarak tuvalet alışkanlığına hazır çocuklar için tuvalete bir lazımlık koymak ve lazımlığın ne işe yaradığını anlatmak büyük ölçüde fayda sağlayacaktır . Eğer çocuk lazımlık kullanmaktan kaçınıyorsa sevdiği oyuncaklardan faydalanabilirsiniz. Çocuğun lazımlığa kolayca ulaşabilmesi için banyoda sabit bir yerde durmadı gerekmektedir eğer çocuğunuzun aynı saatlerde altını kirletiyor ise o saatleri takip edip oyun eşliğinde lazımlığa yapmasını sağlayabilirsiniz. Çocuk bazen lazımlığa kakasını yaparken etrafı batırabilir bu durumlarda kesinlikle azarlamamalı ve sabırla tuvalet eğitimine devam edilmeli ve bunun sorun olmadığını bir dahakine daha başarılı olacağı anlatılmalıdır.

Tuvalet Eğitiminde Geceleri Nasıl Bir Yol İzlenmelidir?

Tuvalet eğitimini başarıyla tamamlamış çocuklar mutlaka lazımlık dan normal tuvalete alışmaları sağlanmalıdır ve buda ilk baştaki gibi zamanla ve sabırla yapılmalıdır. Çocuklarda kas gelişimi tamamlanmadığı müddetçe geceleri altına kaçırabilmeleri normaldir. Bazı çocuklar gündüzleri yaptığı gibi bezlerini gecede ıslatmak istemezler çocuk bir kaç gün geceleri bezsiz uyutularak takip edilmelidir eğer sabahları kuru uyanıyorsa bu durum devam edilmelidir. Çocuk uyumadan önce odasına lazımlık koymak ve çocuğa gece tuvaletin gelirse lazımlığını kullanabileceği anlatılmalıdır buda gece tuvaleti gelirse lazımlığını kullanması gerektiği dürtüsü uyandıracaktır. Bu süreçte çocukta alta kaçırma sık sık olabileceği için yatağa su geçirmez örtüler kullanılabilir.

  • Paylaş :