Gelişmiş
Ara
Hamilelikte cilt bakımı nasıl yapılır? Gebelikte cilt bakımı

Hamilelikte cilt bakımı nasıl yapılır? Gebelikte cilt bakımı

  • 10/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 152 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Hamilelik sırasında cilt rengi değişebilir.Bazen hamile kadınların yüzlerinde alında veya yanaklarda görünen açık kahverengi yaşlılık lekeleri oluşabilir.Bazen anne adayları,eskisinden çok daha kolaykızardıklarını, kulaklar, göz kapakları ve yanaklar bölgesinde hafif bir kızarıklık oluşur.Tamamen zararsızdır, yaşlılık lekeleri doğumdan sonra kendiliğinden geçer ve onunla veya onsuz oluşan kızarıklık yavaş yavaş kaybolur.Vücutta artan pigmentasyon sıklıkla görülür.Hamile bir kadının vücudunda daha fazla östrojen ve progesteron üretilir ve bu hormonal arka plana karşı meme uçları, yaşlılık lekeleri ve benler bir şekilde koyulaşabilir.Bu süre zarfında açık güneş ışığından ve ultraviyole radyasyondan kaçınmanız önerilir – güneş kremi ve şapka olmadan dışarı çıkmayın.Peeling ve beyazlatma prosedürleriyle durumu düzeltmeye çalışmayın – hamilelik sırasında cilt çok hassaslaşır ve agresif eylemler onu en iyi şekilde etkilemeyebilir.

Kurdeşen

Bazen hamilelik durumlarında, çeşitli deri döküntüleri şeklinde çıkabilir.

Sivilce (akne)

Değiştirilmiş hormonal seviyelerin arka planında görünür.Derin temizlik, buharlama, vb. Kullanarak cildi kendi başınıza temizlemeye çalışmayın.Hamilelik sırasında cildi nazikçe temizleyen yumuşak yağlar kullanmak daha iyidir.Vücudunuzun artık daha fazla miktarda A ve E vitaminine ihtiyacı vardır.

Deride döküntü

Bu hoş olmayan fenomene genellikle kızarıklık ve kaşıntı eşlik eder.İç çamaşırına dikkat edin – saf pamuktan olmalıdır.Rahatça nefes alabilmesi için cildinizi sık sık havalandırmaya çalışın.Döküntüyü seyreltilmiş limon suyu ile yağlamak da döküntüye yardımcı olabilir.

Kaşıntı için A ve D vitaminleri yardımcı olur. Diyetenize zeytinyağı ekleyin, havuç, yumurta sarısı, yağlı deniz balığı çeşitleri, portakal sebzeleri ve meyveleri unutmayın ve fındık.

Venöz sorunları

Bacaklardaki venöz “örümcekler” ve “yıldız işaretleri” de genellikle ilk olarak hamilelik sırasında ortaya çıkarlar ve genellikle kendiliğinden kaybolurlar.

Deri çatlağı

Bu, anne adaylarını büyük ilgilendiren ayrı bir sorundur.Ne yazık ki çoğu kadının genetik olarak çatlaklara eğilimi vardır.Annenize sorun – eğer hamilelik sırasında böyle bir sorunu varsa, göğüs, uyluk ve karın derisinde sizde özel dikkat göstermeniz gerekecektir.

Yine hormonal seviyelerdeki değişikliklerin bir sonucu olarak çatlaklar (bunlar “hamilelik çizgileri”, onlar da çizgilerdir) ortaya çıkar.Deri, protein ve elastinden yoksundur, bu nedenle incelmeye başlar (özellikle en gergin olduğu bölgelerde).Vücut, bağ dokusunu oluşturarak intradermal yırtıkları olabildiğince hızlı bir şekilde “kapatmaya” çalışır (bir yaranın bir yaralanmadan sonra iyileşmesine benzer şekilde).İlk başta bağ dokusunun pembe veya mor bir tonu vardır, daha sonra içindeki kan damarlarının sayısı azalır ve beyazımsı hale gelir ve güneş yanığı ile bile rengini değiştirmez.

Çatlaklar nasıl önlenir

  • Düzgün yemek : tatlılara ve hamur işlerine kapılmadan.Bu bir yandan fazla kilo almamaya yardımcı olurken diğer yandan cilt üzerinde faydalı bir etki yaratacaktır.Cildin özellikle proteinlere (kolajen ve elastinin sentezlendiği) ve sebzelere (bir vitamin, karotenoid ve diğer faydalı maddeler kaynağı) ihtiyacı vardır.Özellikle tahıllarda, fidelerde (buğday, çavdar, bezelye), sebzelerde – domates, marul, bezelye, ıspanak, maydanoz, kuşburnu gibi bol miktarda E vitamini bulunur.Mükemmel bir E vitamini kaynağı, rafine edilmemiş bitkisel yağlardır: ayçiçeği, soya,
  • Dışarıda hareket edin.E vitamini ayrıca harici olarak uygulandığında da yardımcı olacaktır – (diğer yağda çözünen vitaminlerle birlikte) “çatlaklar” (jeller, kremler, yağlar) .Hamileliğin üçüncü ayından itibaren cilt özellikle gerilmeden kullanılabilirler.Yatmadan önce “riskli bölgeleri” yağlayın.fibroblastların – kolajen ve elastin üreten hücrelerin – aktivitesini etkinleştirmeye yardımcı olacaktır.
  • Dış destek.Özel olarak tasarlanmış bir doğum öncesi destek kullanın.Omurga ve karın kasları üzerindeki yükü azaltmaya yardımcı olacaktır.Ama yine de kötüye kullanmamaya çalışın, kaslar kendi kendine çalışmalı.Evdeyseniz, karın kaslarının kendi kendine çalışması için 2 saat ara vererek yaklaşık 2 saat kullanabilirsiniz..
  • Paylaş :