Gelişmiş
Ara
Gebelikte Ultrason Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Gebelikte Ultrason Hakkında Bilinmesi Gerekenler

  • 10/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 218 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Ultrason muayenesi (ultrason), ultrasonik titreşimlerin farklı yoğunluklardaki yapılardan yansımasındaki farklılıkların analizine dayanan iç organları ve dokuları incelemek için bir yöntemdir.Doktorlar için bu tanım kısa ve anlaşılır, ancak çoğu potansiyel anne için anlaşılması oldukça güçtür.Bu nedenle, bu çalışmanın ne olduğunu daha ayrıntılı olarak açıklamak en doğrusudur..

Ultrason teşhisinin ilkeleri

Ultrason taraması sırasında hamile bir kadının karnına yerleştirilen mikrofona benzeyen cihaza dönüştürücü denir veya daha basit bir şekilde bir sensör.Sensör gerçekte titreşimler üretir ve o kadar yüksek bir frekansla ki, bu titreşimler ses dalgaları olmasına rağmen, onları duymak imkansızdır.Bu nedenle, “ultrasonik” (yani süpersonik) adı verilmiştir.Hamile annenin vücuduna derinlemesine nüfuz eden dönüştürücüden çıkan ultrason,iç organlarıyla ve ayrıca kadın rahminde bulunan bebeğin vücut parçaları ve iç organlarıyla çarpışır.Tüm organ ve dokular farklı yoğunluklara sahip olduğundan, ultrason onlardan farklı oranlarda yansıtılır.Annenin iç organlarından yansıyan ultrasonik dalgalar ve bebeğin gelişim aşamaları transdüsere geri döner ve bu onları yakalar ve aparatın analiz kısmına gönderir.Bu analiz bölümü (elbette oldukça güçlü bir bilgisayara sahiptir), ultrason yansımasının hızındaki farkı çok hızlı bir şekilde bir video görüntüsüne dönüştürür.Ultrason, doktora pek çok yararlı bilgi sağlar – bazen anne adayı ve bebeği için hayati önem taşır.Bu nedenle, bu yöntem modern yöntem oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Tarihçesi

Ultrason, nispeten yeni bir tıbbi görüntüleme türüdür: yaklaşık altmış yıl önce bilim dünyasında bir tanı aracı olarak ultrasona ilgi ortaya çıktı.Doğumda ultrason uygulamasının ilk deneyimi daha sonra elde eden: 1958’de bir İngiliz doktordur.Yirminci yüzyılın 60’lı yılların ortalarından beri, ultrason tarama yöntemi gelişmiş ülkelerde hastanelere ve kliniklere yayılmaya başladı.Bir yandan bu, teşhis amaçlı ultrason cihazı teknik gelişmelerle kolaylaştı ve şimdi onun yardımıyla sadece erkek mi kız mı değil, aynı zamanda anatomisinin daha küçük ayrıntılarını da görmek mümkündür.

Hamileliğin ilk üç ayında ultrason

Gebelik ultrason taraması, bebek bekleyen bir aile için çok önemli olan birçok soruyu yanıtlamaya yardımcı olmaktadır.

Gebeliğin ilk üç,ultrason böyle ektopik gebelik, düşük tehdidi, ya da (bir kadının sağlık ve yaşam için ciddi komplikasyonlara ile Yumurta hücresinin gelişimini izleme aşaması gibi sorunların tanımlanması için en hassas bir araçtır.Bu patolojinin ilk şüphesiyle yapılan ultrason taraması, kadına ve doktorlara yeterli tedavi için gerekli zamanı sağlar .

Ek olarak, erken bir ultrason taraması yardımcı olacaktır:

  • hamileliği onaylarken – hamilelik sürecinin kalitesini netleştirmek için; hamileliğin patolojik seyrinde – tedaviye erken başlamak için sorunun özünü zamanında belirlemek;
  • hamilelik süresini netleştirin (bu bilgi doğuma kadar faydalı olacaktır: gebeliğin başlangıcında ultrason tarafından belirlenen süre, daha sonra yapılan ultrasonlara kıyasla daha nesneldir).

Hamileliğin ilk üç aylık döneminin sonunda yapılan ultrason muayenesi, embriyodaki bir dizi büyük deformiteyi teşhis etmeyi sağlar.Örneğin Down sendromu gibi bir dizi kalıtsal hastalıkların olup olmadığını gözlemler.Embriyo ve fetüsteki ciddi hastalıkların erken tespiti, ebeveynlere gebeliğin kaderi ile ilgili zor soruyu karar verme fırsatı verir.İstatistiklere göre, bu tür gebeliklerin ilk üç aylık dönemde sonlandırılması, daha sonraki bir tarihte sona erdirilmeye göre daha az komplikasyon sağlar ve anne-babaya, bebek doğduktan sonra sorun tespit edildiğinde olanlara kıyasla çok daha az psikolojik travmaya neden olur.

Hamileliğin ikinci ayrıntılı ultrason

Gebeliğin ikinci üç ayı,ultrason ceninin gelişimini değerlendirmek için oldukça iyidir. ultrason tarama Eğer plasenta durumunu incelemek için, gebelik yaşı ile bebeğin uygunluğu belirlemek için izin verir (örneğin, boyutu, yaşı, ekin yeri). Bu çok önemli bir bilgidir, çünkü şu anda normdan ciddi sapmalar acil tıbbi yardım gerektirebilir.Ultrason, hamileliğin bu döneminde ve oldukça yaygın bir düşük ve erken doğum nedeni olan sözde antifosfolipid sendromunun teşhisi için yararlıdır.

Son olarak, ikinci trimesterde yapılan bir ultrason taraması, gelecekteki ebeveynlere hangi oyuncakları ve hangi çocuk kıyafetlerinin satın alınabileceğine kadar göstermektedir Aileye katılacak bebeğin cinsiyetini kadar göstermektedir.

Ultrason ne zaman, nerede ve ne sıklıkla yapılmalıdır?

Hemen hemen tüm hamile kadınlar için ve birden fazla kez ultrason muayenesi yapılmaktadır.Genellikle, ultrason, anne adayının gözlemlendiği doğum öncesi hastane’de yapılmaktadır. Bu ultrasonla obstetrik taramanın birinci aşamasıdır

Birinci düzey ultrasonun belirli sorunları ortaya çıkardığı durumlarda, daha ayrıntılı ve nitelikli bir ultrason taraması gerekebilir.

Ultrasonun yapılması gereken hamileliğin zamanlamasına gelince, bilinmesi gerekir: Hamileliğin seyrinin özelliklerine bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.”Sorunlu” bir hamilelikten bahsediyorsak, ultrason muayenelerinin sayısı kolaylıkla bir düzineyi geçebilir.Bununla birlikte, herhangi bir hamilelikte, bir kadının geçirdiği ultrason sayısı en az üç olmalıdır.İlk ultrason genellikle gebeliğin 10-14. Haftaları arasında, ikincisi 20-24. Haftalar arasında ve üçüncüsü 32-34.

  • Paylaş :