Gelişmiş
Ara
Hamilelikte Grip ve Soğuk Algınlığı Tedavisi Nasıl Yapılır

Hamilelikte Grip ve Soğuk Algınlığı Tedavisi Nasıl Yapılır

  • 10/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 138 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Grip semptomları herkes tarafından bilinir – yüksek ateş, halsizlik, burun akıntısı, öksürük, baş ağrısıdır.Grip, ortomiksovirüs ailesine ait çok özel bir virüsten kaynaklanır.Sadece ayaklarınızı ıslatarak grip olamazsınız – bu enfeksiyon vücuda, enfekte bir kişinin havadaki damlacıkları yoluyla girer.

İnfluenza virüsü vücuda girdikten sonra hızla çoğalmaya başlar ve vücutta kan dolaşımı ile taşınır.Bu durumda, solunum yolunun mukoza zarı tahrip olur ve bundan sonra koruyucu işlevlerini yerine getiremez.Bu nedenle grip hastalığının komplikasyonları arasında zatürree, bronşit, orta kulak iltihabı, sinüzit yer alır.Kardiyovasküler sistem kısmında, bazen kalp kaslarının iltihaplı hastalığı gelişir ve bu da kalp yetmezliğine yol açabilir.Aslında, hamilelikte grip tehlikesi tam da komplikasyonlarından kaynaklanmaktadır.

En rahatsız edici şey, düşük veya erken doğum tehdididir.Bronşiyal astım ve kronik bronşit, kardiyovasküler hastalıklar, metabolik bozukluklar, böbrek hastalıkları vb. Gibi kronik hastalıkların alevlenmeleri sıklıkla görülür.

Grip nasıl tedavi edilir?

Gebe kadınlarda grip tedavisi kendine has özelliklere sahiptir.Her şeyden önce, sinsi virüsü vücuttan “temizlemeye” yardımcı olan bol miktarda sıvı tüketmeniz gerekir. C vitamini içeren içeçecekler oldukça iyidir – meyveli içecekler, ahududulu sıcak çay, limon veya bal, kuşburnu içeceği.

Öksürükler için, doktorunuz size muhtemelen hamilelik için yasal olan bir emzirme veya öksürük önleyici ilaç yazacaktır.Papatya, nergis, nane, adaçayı, okaliptüs, sarı kantaron, yabani biberiye, vb. İnfüzyonlarla buhar banyosu yapmak da önemlidir. Grip için antibiyotikler hamile hastalar için verilmez.

Hamilelik sırasında grip sonuçları

Doğal olarak tüm hamile kadınlar, gribin çocuğun sağlığını nasıl etkileyeceği konusunda çok endişelidir.Hastalığın çocuğun gelişimini etkileyip etkilemediğini hiçbir doktor % 100 kesinlikle söyleyemeyeceğini hemen açıklığa kavuşturmak isteriz.Büyük olasılıkla, yalnızca en büyük grip tehlikesinin hamileliğin erken evrelerinde, 12 haftaya kadar olduğunu söyleyebiliriz.Bu dönemlerde, gelecekteki bebeğin organları ve dokuları gelişir, bu nedenle, uygun bir hamilelik seyri özellikle önemlidir.Dahası, çocuk sadece büyür ve grip hastalığı artık organların yapısını etkileyemez.

Ayrıca doğada bir ya hep ya hiç kuralı vardır.Bu kurala göre, grip olduktan sonra hamileliğin gelişiminde bir şeyler ters giderse, o zaman çoğu zaman kesilir. Gripten sonraki hamilelik sorunsuz ilerlerse, bebek ve plasenta ile yapılan ultrason taramasına göre tüm testler normaldir, her şey normaldir, o zaman büyük olasılıkla endişelenecek bir şey yoktur, bebek için her şey yolundadır.

Grip özellikle komplikasyonlarla zor olsaydı, küçük de olsa çocuğun enfeksiyon olasılığı kalır.Bu durumda, AFP, hCG ve estriol için “üçlü testi” yapabilirsiniz (riski iki veya bir ile değerlendirmek genellikle gerçekçi olmadığından üç analizi de geçmek zorunludur).

Bununla birlikte, bu testin sonuçlarının genellikle güvenilmez olduğunu unutmamalıyız çünkü bunlar çeşitli faktörlere bağlıdır.”Üçlü” testin sonuçlarına bağlı olarak daha fazla güvenilirlik için bazen birkaç kez tekrarlanır.

Hamilelik sırasında grip önlenmesi

Hamile kadınlarda bağışıklık genellikle zayıflar, bu nedenle hamile olmayan bir duruma kıyasla enfekte olma olasılığı artar.Bunun olmasını önlemek için doktorlar, tahmin edilen salgından önce grip aşısı yapılmasını önermektedir.Modern aşılar, inaktive (öldürülmüş) bir influenza virüsü içerir, bu nedenle bebek için güvenli kabul edilir.

Ancak hamileliğiniz 14 haftadan az ise grip aşısı olmayabilirsiniz.Ayrıca, hiçbir grip aşısı hastalığa yakalanmayacağınıza dair garanti vermez.Bu nedenle, bağışıklığı artırmak gerekmektedir.Mutlaka sağlıklı bir yaşam tarzı, doğru beslenme ve fiziksel aktivite yapmalısınız.

  • Paylaş :