Gelişmiş
Ara
Hamilelik belirtileri nelerdir

Hamilelik belirtileri nelerdir

  • 23/07/2021
  • 0 Beğenme
  • 42 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Belirtiler ne zaman ortaya çıkıyor?

İşin garibi, hamileliğin ilk haftası, son adet tarihine göre belirlenir.Henüz hamile kalmamış olsanız bile, son adetiniz hamileliğinizin ilk haftası olarak sayılır.Yaklaşık vade tarihi, son dönemin ilk gününden itibaren hesaplanır.

Evde hamilelik testi yapmak, hamile olup olmadığınızı öğrenmenin en uygun maliyetli ve en kolay yoludur.Evde hamilelik testlerinin, idrarda genellikle kandan daha düşük olan insan koryonik gonadotropin (hCG) adı verilen bir hormonun seviyesini ölçtüğünü unutmayın.

Test, adet gecikmesi anından başlayarak en doğru sonuçları verir.Adet döngüsü, beklenen başlangıç gününden sonra 5 gün veya daha fazla süre içinde başlamazsa, gecikmiş olarak kabul edilir.Ancak kadınların üçte birinden fazlasında beklenen gecikmenin ertesi günü bile bu ev testlerinin negatif çıktığını ve testi çok erken yaparsanız zaten hamile olsanız bile sonucun negatif olabileceğini hatırlamakta fayda var.Daha doğru bir sonuç alabilmek 2-3 gün sonra evde hamilelik testi yapabilirsiniz.

Hamileliğin belirtileri ve semptomları

İlk kez hamileyseniz, bu erken hamilelik belirtilerini fark etmeyebilir veya bunları yaklaşan menstrüasyon belirtileriyle karıştırabilirsiniz.Endişe içinde forumlarda cevap aramak için uzun saatler harcamamalısınız, her halükarda araştırmanız zaten olanı veya olmayanı değiştirmeyecek, ancak ruh hali ve uyku ciddi şekilde bozulabilir.

Alt karında küçük ağrılar 1-4 hafta
adet eksikliği 4 hafta
Tükenmişlik 4-5 hafta
Mide bulantısı 4-6 hafta
Meme şişmesi 4-6 hafta
Sık idrara çıkma 4-6 hafta
Kabızlık 4-6 hafta
Hareket ederken baş dönmesi 5-6 hafta
Ruh hali 6 hafta
Sıcaklık değişiklikleri 6 hafta
Yüksek tansiyon 8 hafta

Ağrı ve hafif kanama

1 ila 4 hafta arasında, kadının vücudundaki değişiklikler hala hücresel düzeyde gerçekleşmektedir.Döllenmiş bir yumurta, hamilelikten sonra fetüsün organlarına ve vücut kısımlarına dönüşmesi gereken blastosist adı verilen sıvıyla dolu bir hücre grubu oluşturur.

Döllenmeden yaklaşık 10-14 gün sonra (4 hafta), blastosist rahim duvarlarını kaplayan endometriuma yapışır.Bu işlem hafif kanamalarla karıştırılabilecek hafif kanamalara neden olabilir.

İşte bu kanamanın bazı belirtileri:

  • renk kırmızı, pembe veya kahverengi olabilir.
  • kanama: genellikle normal adet kanaması ile karşılaştırılabilir, genellikle daha hafif
  • acı verici hisler
  • genellikle yaklaşık üç gün sürer

Adet eksikliği

Blastosist rahmin duvarlarına yapıştıktan sonra vücut, insan koryonik gonadotropin adı verilen ve vücuda her ay yumurtalıklardan yumurta salmayı bırakma zamanının geldiğini söyleyen bir hormon salgılar.Çoğu zaman, gebe kaldıktan sonra adet kanaması 4 haftalık gebelikte kaybolur.Gecikme yaşıyorsanız, özellikle adet düzensizliğiniz varsa evde gebelik testi yaptırmanızda fayda var.

Hamilelikte Tükenmişlik Sendromu

Yorgunluk hamilelik sırasında herhangi bir zamanda ortaya çıkabilir.Hamilelik sırasında progesteron seviyeleri yükselir ve bu hormon sizi uykulu hissettirebilir.Yorgun hissediyorsanız, yeterince uyuduğunuzdan emin olun.

Hamilelikte Sabah bulantısı ve kusma

Mide bulantısı ve sabah kusması genellikle gebeliğin 4 ila 6 haftaları arasında gelişir.Aslında, bu tür belirtiler sadece sabahları değil, genel olarak günün herhangi bir saatinde ortaya çıkabilir.Bu semptom, hamileliğin ilk 12 haftası için tipiktir.Sık sık mide bulantısı yaşıyorsanız, susuz kalmamak için yeterince su içtiğinizden emin olun.

Hamilelikte Meme şişmesi ve hassasiyeti

Meme değişiklikleri gebeliğin 4-6. haftalarında başlayabilir.Ayrıca hormon seviyelerindeki değişikliklerle de ilişkilidirler.Çoğu zaman, meme biraz şişer ve normalden daha hassas hale gelir.Genellikle, bu semptomlar daha sonra vücut değişen hormonal arka plana alıştığında kaybolur.

Sık idrara çıkma

Hamilelik sırasında kan akışı artar ve bu da böbreklerin normalden daha fazla sıvı işlemesine neden olur ve bu da hamileliğin erken dönemlerinde bile sık idrara çıkmaya neden olabilir.

Kabızlık ve şişkinlik

Bu semptom tipik bir adet semptomuna benzer ve ayrıca sindirimi yavaşlatabilen, şişkinlik ve kabızlığa neden olabilen hormonal değişikliklerden kaynaklanır.

Hamilelikte yüksek tansiyon ve baş dönmesi

Çoğu zaman, kadınlarda erken gebelikte kan basıncı düşer, bu da beyindeki genişlemiş kan damarları nedeniyle baş dönmesine neden olabilir.Gebeliğin ilk 20 haftasındaki yüksek tansiyon, genellikle gebelikle aynı zamanda ortaya çıkan bazı sağlık sorunlarının olduğu anlamına gelir.Böyle bir semptom hamilelikten önce fark edilmeden mevcut olabilir, ancak süreç sırasında gelişmiş olabilir.Bu gibi durumlarda özellikle tansiyonunuzu takip etmeniz ve doktorunuza danışmanız önemlidir.

Ruh hali

Hamilelik sırasında östrojen ve progesteron seviyeleri yükseldiği için bu, duygusal arka planınızda değişikliklere neden olabilir ve normalden daha hassas olabilirsiniz.Depresyon, sinirlilik, öfori ve kaygı gibi yoğun duygulara neden olabilirler.

Artan bazal vücut ısısı

Bazal vücut sıcaklığı, dinlenme veya uyku sırasında ulaştığı en düşük vücut sıcaklığıdır.Sabahın erken saatlerinde rektuma bir termometre sokularak sıcaklığın ölçülmesiyle belirlenir.Normal vücut sıcaklığınız, özellikle ısı dalgaları veya fiziksel aktivite sırasında da yükselebilir.Bu gibi durumlarda yeterince sıvı tüketmek önemlidir.Uyumak için sıcak olmadığınızdan emin olun.

  • Paylaş :