Detaylı Ara
Diş eti kanaması nedenleri nelerdir

Diş eti kanaması nedenleri nelerdir

 • 15 Temmuz 2021
 • 0 Beğenme
 • 59 Görüntüleme
 • 0 Yorumlar

Diş eti kanaması, birkaç ağız hastalığının en yaygın ve rahatsız edici semptomlarından biridir.Sadece günlük yaşamda rahatsızlık vermekle kalmaz, aynı zamanda tedavi için diş hekimine zamanında gitmezseniz sağlığa da ciddi zararlar verebilir.

Diş etleri neden kanar?

Kural olarak, diş eti kanamasının nedenleri periodontal doku hastalıkları ile ilişkilidir.Diş eti iltihabı veya diş eti çekilmesi olabilir.Diş eti iltihabı,ağız dokularında geri dönüşü olmayan değişikliklere neden olmaz.Zamanında tedavi ile her şey yeterince hızlı bir şekilde normale döndürülebilir.Ancak diş eti iltihabı tedavi edilmezse, diş ile dişeti arasındaki bağın tahrip olduğu ve iltihaplanma sürecinin diş etinden kemik dokusuna yayıldığı periodontite dönüşür.Bu hastalık zaten çok daha ciddi çünkü dişler hareketli hale geliyor ve kaybedilebilirler.

Diş eti kanamasına başka ne sebep olabilir?

 • Stomatit : Bu, kanamaya ek olarak, küçük ülserlerin, ağız kokusunun, yemek yerken ağrılı hislerin eşlik ettiği oral mukozanın bir lezyonudur.
 • Yanlış diş fırçası : Kullandığınız diş fırçası çok sert ise özellikle çok fazla kullanırsanız diş etlerinize zarar verebilir.Ayrıca diş etlerinize zarar verebilecek diş ipi ve kürdanlara da dikkat edin.
 • Cerrahi müdahaleler :  Diş çekimi veya başka bir cerrahi işlemden sonraki ilk birkaç saat içinde diş eti kanaması varsa, endişelenmenize gerek yoktur.Sadece doktorunuzun tavsiyesine uyun.Ancak kanama bir günden uzun sürerse mutlaka bir doktora danışın.
 • Gebelik : Hamile bir kadının vücudunda, diş etlerinin ciddi şekilde etkilenmesi nedeniyle ciddi hormonal değişiklikler meydana gelir.Ayrıca hormonal ilaçlarla tedavi görenlerde kanama görülebilir.
 • Sigara içmek :  Sigara içenlerde ağız boşluğundaki lokal bağışıklık önemli ölçüde azalır, bu da diş eti iltihabına ve kanamaya yol açar.Diş hekimleri bu alışkanlıktan kurtulmanızı önerir
 • Vitamin eksikliği : Her şeyden önce, C vitamini hakkında konuşuyoruz – eğer yeterli değilse, diş kaybetmenin gerçekten mümkün olduğu iskorbüt gelişebilir.
 • Hastalıklar : Örneğin, diabetes mellitus, lösemi, hemofili.Ayrıca kan sulandırıcı ilaçlar alırsanız diş etleriniz kanayabilir.

Diş etleriniz kanıyorsa ne yapılmalı

Kural olarak, diş etleri yavaş yavaş kanamaya başlar – ilk başta dişlerinizi fırçaladığınızda veya katı yiyecekler yediğinizde çok az kan görürsünüz, ancak daha sonra miktar artar.Bu durumda zamanın en iyi müttefikiniz olduğunu unutmayın ve ilk belirtiler ortaya çıkar çıkmaz doktora görünmeniz önemlidir.

Diş eti kanamalarının tedavisi, kapsamlı bir teşhis ve nedenlerin belirlenmesi ile başlamalıdır.Mekanik yaralanma veya dış etkenlerden kaynaklanmıyorsa, kanamanın genellikle oral bir hastalığın (çoğunlukla diş eti iltihabı veya periodontitis) semptomlarından yalnızca biri olduğunu unutmayın.En modern ve etkili yöntemlerden biri Florida Probe bilgisayar sistemini kullanarak periodontal teşhistir.Son zamanlarda periodontologların vazgeçilmez yardımcısı haline gelen bu sistem, sorunu erken bir aşamada 25 dakikada tespit edebilmektedir.

Diş eti kanaması nasıl önlenir

Diş eti kanamasının en etkili şekilde önlenmesi iyi ağız hijyenidir.Sağlığınızı izleyin, günde 2 kez dişlerinizi fırçalayın, ek hijyen ürünleri kullanın (irrigator, diş ipi, durulama vb.).Ve elbette, check-up ve profesyonel hijyen prosedürü için diş hekiminizi ziyaret etmeyi unutmayın.

 • Paylaş :