Gelişmiş
Ara
Güneş lekelerine ne iyi gelir, nasıl geçer

Güneş lekelerine ne iyi gelir, nasıl geçer

  • 22/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 295 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Güneş lekeleri neden oluşur?

Güneş lekeleri sıklıkla daha koyu tene sahip kişilerde oluşan kahverengi lekelerdir genellikle güneşe daha çok maruz kalan dudak üstü, alın, çene , burun üstü , boyun ve kollarda görülür. Sağlık açısından sorun teşkil etmese de estetik açıdan kişide sıkıntı yaratmaktadır. Güneş lekesi oluşumda güneşin zararlı ışınları bir yana genetik faktörlerde etkilidir. Bunların yanı sıra gebeliğe bağlı , ilaç kullanımı ve guatr gibi sebeplere bağlıda gelişebilmektedir.

Gebelikteki güneş lekeleri diğerlerinden farklı mıdır?

Gebelik sırasında oluşan Pigmentasyon denilen lekeler gebelik maskesi olarak adlandırılır . tedavi edilmeyen bu lekeler kendiliğinden geçmez ve kalıcıdır. Dermatolog tarafından bu lekelerin güneş lekesimi yoksa başka bir sebepten dolayımı olup olmadığı saptanabilmektedir.

Güneş lekeleri nasıl geçer?

Doktorunuz tarafından muayene yapılarak lekenin derecesini ve hangi tabakasında olduğu değerlendirilip tedavi uygulanmaya başlanır . Gebelik ve emzirme döneminde sadece güneş koruyucu kremler kullanılabilir doktor tarafından önerilen yaz ve kış sürekli kullanılan en az 15 faktörlü kremler kullanılmalıdır.

Güneş lekeleri tedavisi nasıldır?

Kimyasal soyucular: hidrokinon, tretinoin, azeleik asit ve kojik asit içeren ürünler kullanılmaktadır bu ürünler kullanılarak yapılan tedavi uzun sürmektedir
Kimyasal peeling : Derinin üst tabakasını soyarak leke yavaş yavaş kaybolur. Peeling amacıyla kullanılan ürünlerin bazıları alfa hidroksi asitler (AHA), fenol, beta hidroksi asitler, kojik asitler ve salisilik asitler dır. Kimyasal peelingler topikal kimyasal soyucular ile beraber kullanılabilmekte ve tedavi 3 veya 8 seans sürmektedir.
Krioterapi olarak bilinen dondurma tedavisi; lekenin seviyesine göre tedavi süresi değişmekte olup likit nitrojen veya karbondioksit karı ile uygulanmaktadır.
Lazer uygulaması :IPL (intense pulsed light), pulsed dye, Nd:yag, Q-switched alexandrite, erbium yag, argon ve cupper vapor lazer kullanılabilir. Çok dirençli geçmeyen lekelerde kullanılmaktadır. Yaşlılıktan oluşan lekeler de lazer tedavisi kullanılmakta ve bazı kişilerde tek seansta sonuç vermektedir.

Evde uygulanabilecek güneş lekelerine karşı maske tarifi 

 

1 yemek kaşığı yoğurt , 1 çay kaşığı karbonat, yarım çay kaşığı limon suyu bu malzemeleri karıştırıp yüzünüzün göz altı hariç her yerine sürün ve 15 dakika bekletin  bol su ile durulayın. Haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.Yukarıdaki malzemelere alerjiniz var ise kesinlikle kullanmayınız ve uygulamadan önce mutlaka doktora danışınız.

 

  • Paylaş :