Detaylı Ara
Şizofren nedir? Şizofreni belirtileri nelerdir

Şizofren nedir? Şizofreni belirtileri nelerdir

  • 22 Ağustos 2020
  • 0 Beğenme
  • 223 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Şizofreni Nedir

Beynimizin karar verme mekanizmasının bozulmasından kaynaklı kronik psikiyatri bir hastalıktır çoğu hastalarda yavaş yavaş ilerlemektedir  ve erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Hastalığın seyri korku , halisülasyon , bağdaşmayan düşüncelerle ve paranoya ile oluşur. Diğer psikiyatri hastalıklara oranla sosyal ve iş hayatlarını olumsuz etkiler. Hastalığın alevlenme dönemlerinde hayal ve gerçeği ayırt edememe ön plana çıkar ve bu duruma psikoz adı verilir. Şizofreni  sıklıkla 18-25 yaş döneminde başlar. Bu aralığı 15-45 yaş olarak almak da mümkündür. Ancak hastalığın erken belirtileri aylar hatta yıllar önce ortaya çıkar. Hastalığın seyri kişiden kişiye değişkenlik göstermektedir.

Şizofreni Tipleri Nelerdir

1. Paranoid tip şizofreni

2. Desorganize (Dağılmış Tip) şizofreni

3. Katatonik tip şizofreni

4. Farklılaşmamış tip şizofreni

5. Tortu tip şizofreni

Şizofren belirtileri ve nedenleri nelerdir?

Genetik: anne veya babada olan şizofreni çocuğa geçebilmektedir
Beyin kimyası: Şizofreni hastalarında dopamin adı verilen nörotransmitere karşı hassasiyet oluşur yada aşırı dopamin üretirler. Buda halisülasyonlara yada delüzyonlara sebebiyet verir.
Beyin anomalisi: yeni yapılan araştırmalara göre anormal beyin fonksiyonları ve yapısı gözlenmiştir.
Çevresel faktörler: genetik olarak şizofreniye meyilli kişilerde strese bağlı hastalığın tetiklenmesi gözlenmiştir.
Şizofreni hastalarında gerçek dışı olaylara inanma durumu vardır hayallerle gerçekleri birbirinden ayırt edemezler. Düzensiz düşünce ve konuşma bu hastalarda yaygın şekilde görülür kendilerini ifade edemez ve sorulan sorulara alakasız cevaplar verebilir. Kişisel olarak hijyene önem vermeme ve çocuksu davranışlarda bulunma gözlenir. Karmaşık düşünceleri vardır , garip güçlerinin olduğuna başkalarının düşüncelerini okuduklarına inanırlar halisülasyon görür hayali sesler duyarlar, başkalarının almadıkları kokular alırlar. Hasta olduklarını kabul etmez ve ilaç almayı istemezler.

Şizofreni teşhisi nasıl konulur?

Bir çok psikiyatrik hastalıklarla birbirine çok benzediği için şizofreni belirtileri testi doktorunuzun uygun gördüğü şekilde Teşhisin netleştirilmesi için hastalara fiziksel muayene ve testler, kan testleri ve tıbbi görüntüleme psikiyatrik değerlendirme testleri yöntemleri uygulanabilir.

Şizofreni tedavisi nasıl yapılır?

Şizofreni hastalığı kronik bir rahatsızlık olduğu için semptomların büyük bir ölçüsü ortadan kalksa da ömür boyu ilaç kullanımı gerekmektedir. İlaç kullanımı şizofreni hastalığını iyileştirmek için değil olası semptomların kontrol altına alınmasını sağlamaktadır.

  • Paylaş :