Gelişmiş
Ara
Gaz sancısı nedir ? Gaz sancısına ne iyi gelir

Gaz sancısı nedir ? Gaz sancısına ne iyi gelir

 • 01/09/2020
 • 0 Beğenme
 • 183 Görüntüleme
 • 0 Yorumlar

Gaz sancısı nedir?


Gaz sancısı besinlerin sindirimi sonucu yada aşırı hava yutulmasından kaynaklı oluşmaktadır. Sağlıklı yetişkinler günde 13 kez gaz çıkartmaktadır bu durum sindirim sisteminin normal bir sürecidir. Bebekler yetişkinlere göre daha fazla gaz çıkartırlar bazı kişilerde oluşan problemlerden dolayı gaz çıkartamazlar ve bu kişide gaz sıkışmasına ve gaz sancısına yol açar. Bebeklerde oluşan gaz sancısı sıklıkla karşılaşılan bir durumdur ve bebeklerin huzursuz olmasına neden olur. Emziren annelerin tükettiği gıdalar direk sütten bebeğe geçerek gaz oluşumuna neden olur ve bebek sürekli olarak ağlar , huzursuz olur.

Gaz sancısı belirtileri nelerdir?

Gaz sancısının belirtiler herkes de aynıdır. Kişide yemek öncesi veya sonrası geğirme var ise midede oluşan gazın veya yemek sırasında yutulan havanın dışarı atılmasıdır bu gayet sağlıklı bir sindirim sistemi olduğunun göstergesidir. Bebeklerde oluşan gaz sancısı belirtisi, bebekte ağlama ,ellerini sıkarak ,yüzünde kızarma ve bacakları yukarı çekme şeklinde belirti verir. yetişkinlerde belirtiler Karında şişlik, Geğirme, Karın ağrısı, Midede doluluk hissi , Karında gerginlik, Karında ağrıya dönüşen keskin kramplar olarak görülür.

Gaz sancısı nedenleri nelerdir?


Gaz sancısı beslenme dışında bir çok etkenlerden kaynaklanmaktadır bağırsaktaki bakteriyel enfeksiyonlar, değişen hormonlar sonucunda da oluşabilmektedir en sık görülen nedenleri şöyle sıralayabiliriz,

 • Sigara ve alkol gibi alışkanlıkların olması
 • Şekerli gıdalar ve asitli içecekler tüketmek
 • Hareketsiz yaşam
 • Besin gıdalarından bazılarına olan hassasiyet veya alerji
 • Yemek yerken bilerek yada bilmeyerek hava yutmak
 • Tarihi geçmiş gıdalar tüketmek
 • Yemek yerken hızlı ve çiğnemeden büyük şekilde yutmak
 • Sindirim sistemindeki sağlık sorunları
 • Kışın yeteri kadar kalın giyinmemek
 • Aşırı süt ve süt ürünleri tüketmek

Bazı kişilerde oluşan gaz divertikülit, ülseratif kolit veya Crohn hastalığı gibi kronik bağırsak hastalıkları ve ince bağırsaktaki bakterilerin çoğalmasından kaynaklı oluşabilir.

Gaz sancısı teşhisi nasıl konulur?


Doktorunuz tarafından gaz sancısı teşhisi koymadan önce gaz sancısının neden kaynaklandığını bulabilmek için  genel sağlığınız ile ilgili ve yediklerinizle alakalı sorular sorar ve stetoskop yardımıyla karnınızı dinler ve sindirim sisteminizin nasıl çalıştığına dair bilgi alır. Fiziki muayene sonrasında herhangi bir bağırsak rahatsızlığı olup olmadığına bakmak için dışkı ve kan tahlili gibi tetkikler isteyebilir.

GAZ SANCISINA NE İYİ GELİR?

Her hangi rahatsızlık veya yemek sonrası oluşan gaz sancılarına halk arasında sıklıkla kullanılan doğal yöntemler bulunmaktadır.
Papatya çayı: Bir bardak sıcak suyun içerisine atılan 1 tutam papatyayı demleyiniz. Ilıdıktan sonra günde 2 kere tüketip gaz sancılarından kurtulabilirsiniz
Elma sirkesi: Bir çok hastalıkların doğal tedavisinde kullanılan elma sirkesi yemeklere veya salatalara eklenerek gaz sancısı oluşumunun önüne geçebilirsiniz.
Tarçın: Tarçın hem kokusu hem de tadı ile muhteşem bir bitkidir. 1 çay bardağı sıcak suyun içerisine atılan 1 çay kaşığı tarçın gaz sancısına çok iyi gelecektir.
Zerdeçal: Bağışıklık güçlendirici ve mide rahatlatıcı olarak kullanılan zerdeçal yemeklerde tüketilerek gaz oluşumunu önlemektedir.
Nane çayı: Nane bir çok hastalıkta doğal tedavi olarak kullanılmaktadır 1 bardak sıcak suyun içine atılan kuru nane demlenip içilerek gaz sancısına iyi gelmektedir.
Zencefil çayı: Genellikle mide rahatsızlıklarında kullanılan zencefilli çayı günde 1 bardak içerek gaz sancısı oluşumunu önleyebilirsiniz.
Kimyonlu su: Özellikle bebeklerde ki gaz problemlerinde sıkça kullanılmaktadır. 1 çay kaşığı kimyonlu suyu bebeğinize içirerek rahatlatma sağlayabilirsiniz.

Yukarıda belirtilen doğal tedavi yöntemleri halk arasında sıklıkla kullanılmış olup bilgilendirme amaçla yazılmıştır lakin mutlaka doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

 • Paylaş :