Detaylı Ara
Güneş Çarpması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir

Güneş Çarpması Nedir? Belirtileri ve Tedavisi Nelerdir

  • 9 Temmuz 2021
  • 1 Beğenme
  • 63 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Sıcakta yürümeyi sevenlerin başına neler gelebileceğini, doktora gitmeye değip değmediğini ve her durumda ne yapılmaması gerektiğini detaylı bir şekilde siz değerli kullanıcılarımız için hazırladık.

Güneş çarpması sıcaktan nasıl farklıdır?

İnsanlar genellikle aynı şey olduğuna inanarak güneş çarpması ve sıcak çarpmasını karıştırırlar – sıcağa uzun süre maruz kalmanın bir sonucu olarak durumda genel bir bozulma.Aslında, sıcak çarpması diğer yüksek sıcaklık koşullarında, örneğin bir hamamda, havasız bir kapalı odada veya trafikte duran bir arabada meydana gelebilir.Isıdan farklı olarak, güneş çarpması, kafa doğrudan ultraviyole ışınlarına maruz kaldığında meydana gelir.Bu, benzer semptomları olan bir tür sıcak çarpmasıdır ve etkileri de sağlığa zararlıdır.

Aşırı ısınma, hafif semptomlarla ifade edilebilir veya kalp kası ve böbreklerde hasara kadar ciddi durumlara yol açabilir – çoğu, çok sıcak koşullarda geçirilen süreye ve ilk yardım sağlama yeteneğine bağlıdır.Bulantı, kusma, soluk cilt ve bilinç kaybı gibi belirtiler sıklıkla eklenir.Sıcak çarpması sadece beyni değil tüm organları etkiler.

Terleme vücudun doğal soğutma mekanizmasıdır.Sıcak havada egzersiz yapıyorsanız veya aşırı ısıtılmış bir odada uzun süre çalışıyorsanız,su dengesini korumuyorsanız, refah için gerekli olan optimum vücut sıcaklığını korumak zor olacaktır.Güneş çarpması ile kızılötesi radyasyon beynin sistemlerine nüfuz ederek parçalarında değişikliklere neden olur.Bu hipoksiye yol açar – oksijen eksikliği.

Güneş çarpması belirtileri

Doktorlar güneş çarpması semptomlarını üç şiddet derecesine göre sınıflandırır:
Birinci (hafif) derece: halsizlik, hoş olmayan mide bulantısı, baş ağrısı, yüksek nabız, düzensiz solunum.
İkinci (orta) derece: artan hafif semptomlar, bozulmuş koordinasyon, bayılma, burun kanaması, 38-39 dereceye kadar ateş.
Üçüncü (şiddetli) derece: soluk cilt, yüksek ateş, kayıp veya kafa karışıklığı – deliryum, halüsinasyonlar;uzuvların olası kasılmaları ve aşırı aşırı ısınma ile ölüm.
Dış belirtileri değerlendirmeye ve sıcaklığı ölçmeye ek olarak, doktor dehidrasyon, sodyum ve potasyum eksikliğini belirlemek için idrar ve kan testleri yapabilir.Bazen kas fonksiyonu testleri ve görsel teşhisler reçete edilir – iç organlardaki hasarı tespit etmek için X-ışınları.
Güneş çarpması sadece yürüyüş sırasında değil, ertesi gün 6-10 saat sonra da ortaya çıkabilir.Güneşe uzun süre maruz kaldıktan sonra eve dönerseniz, yatağa giderseniz ve vücut ağrıları ve ateşle uyanırsanız, doktorunuza görünün.Genel yorgunluk ve bitkinlik, hafif SARS ve zehirlenme hariç tutulmaz – yalnızca bir uzman doğru tanı koyabilir.

Güneş çarpması durumunda ne yapılmalı: ilk yardım

Güneş çarpmasının ilk belirtilerini yaşıyorsanız, en azından ağaçların gölgesinde veya bir gölgelik altında serin bir odaya taşınmaya çalışın.Birkaç kuralı takip edin:
1. Eve girmek, fazla kıyafetleri çıkarmak, kemeri gevşetmek gerekiyor.
2. Fiziksel aktiviteyi hariç tutun (yatmak daha iyidir) ve daha fazla su için.
3. Spor içecekleri dengeyi iyileştirir – izotonik, vücudun aşırı terleme nedeniyle kaybettiği elektrolitleri içerirler.
4. Soğuk ve nemli bir havluyu vücudunuza sarın.Yaralı kişiyi havalandırabilir, soğuk (buz değil) suyla silebilirsiniz.
5. Bilinç kaybının ilk belirtilerinde, %10’luk bir amonyak çözeltisinin (amonyak) buharını solumanız, yanınıza yatmanız önerilir.
6. Belirtiler kötüleşirse ve mide bulantısı ve baş dönmesi hissederseniz hemen bir ambulans çağırın.
7. Doktor nedeni belirlemeye ve semptomları ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir.Gerekli testler yapıldıktan sonra hasta özel bir soğutma battaniyesine sarılabilir.
8. Şiddetli derecede sıcak çarpması ile acil hastaneye yatış kesinlikle gereklidir.Sağlık uzmanınızın tavsiyelerine uyun.

Güneş çarpması ile ne yapılmaz

İlk yardım için kontrendikasyonları unutmayın.Hiçbir durumda yapmamalısınız:
kurbanı keskin bir şekilde soğutun (soğuk bir banyoya daldırın, bir klimanın altına koyun);
kahve ve alkol verin;
Şiddetli semptomların kendi kendine geçeceği umuduyla doktorların yardımını reddetmek.
Vücudun soğutulması kademeli olmalıdır, sıcaklıktaki ani değişikliklerden kaçının.

Güneş çarpması nasıl önlenir

Güneş çarpmasının etkilerini tedavi etmektense önlem almak daha kolaydır:
1. Dışarı çıkmadan önce, doğal malzemelerden yapılmış hafif giysiler giyin – keten, pamuk, ipek, terlemeyi engellemez.
2. Şapkasız veya şapkasız yürümeyin, atkı, bandana, tercihen açık tonlar – güneş ışınlarını daha az çekerler.
3. Yüzünüzü ve başınızı soğuk suyla durulayabilir, kendinizi bir şemsiye ile koruyabilirsiniz.
4. Düzenli olarak su için, alkolü hariç tutun;bira veya kokteyl gibi soğuk içecekler bile susuz kalmanıza neden olabilir.
5. Güneşte geçirdiğiniz süreyi kısaltmaya çalışın (sabah 11’den akşam 4’e kadar), sabah ve öğleden sonra yürüyüşler ve aktiviteler planlayın.
6. Uzun süre kumsaldaysanız, bronzlaşmaya ara verin: suya dalın, duş alın, serin bir odaya veya bir gölgelik altına geçin.

  • Paylaş :