Detaylı Ara
Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük nasıl geçer

Öksürüğe ne iyi gelir? Öksürük nasıl geçer

  • 9 Temmuz 2021
  • 0 Beğenme
  • 138 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Vücudumuzun hava yolları ince bir silia hücresi tabakasıyla kaplıdır.Akciğerlerdeki ve bronşlardaki tüm mukus ve kiri sürekli olarak hareket ettirir ve dışarı atarlar.Ancak tahriş edici veya mukus miktarı çok büyükse ve yabancı bir cisim içeri girdiğinde, ikinci savunma mekanizması kurtarmaya gelir.

Öksürük solunum yollarımızda koruyucu bir reflekstir.Oraya gelen gereksiz her şeyi silkelemek gerekir.Öksürük, vücudu solunum yollarına girebilecek hemen hemen tüm tahriş edici maddelerden etkili bir şekilde arındırır.

Öksürük Neden Olur

Öksürük, solunum yoluna giren herhangi bir nesneden veya maddeden başlayabilir: yiyecek parçaları, parfüm veya aerosol dumanları.Bazen alerjiden, bazen de stresten kaynaklanır.
Çoğu zaman, bir öksürük virüsler veya bakteriler ve bunların atık ürünleri tarafından tetiklenir.Bu durumda, öksürüğe bulaşıcı denir ve tezahürleri patojene bağlı olarak değişecektir:

Enfeksiyöz bir öksürüğün belirtileri:

Koronavirüs enfeksiyonu.Öksürük çoğunlukla kuru, zayıflatıcıdır, bunun yanı sıra başka belirtiler de vardır: nefes darlığı, halsizlik, ateş, baş ağrısı.
Zatürre.Semptomlar enfeksiyonun türüne bağlıdır, ancak genellikle hastalık bir öksürükle başlar ve kalıcı, nemli bir öksürüğe dönüşür.Balgam miktarı artar, göğüs ağrısı, ateş ve halsizlik görülebilir.Durumda genel bir bozulma var.
Bronşit.Öksürük nemlidir, öksürdükten sonra geçer.Derin nefes alırken, bazen göğüste sesler duyulur – bunlara balgamın bronşlarda birikmesi neden olur.
Boğmaca öksürüğü.Bu hastalıkta öksürük zayıflatıcı, paroksismal, uzun süreli, uykuya müdahale ediyor.Durumu hafifletmek için bir pozisyon bulmak zordur.İnterkostal kaslar sürekli öksürükten zarar görür, gözde kanama olabilir.Zamanla, atakların sıklığı azalır, ancak bu durum bazen birkaç ay devam eder.

Öksürük sadece bulaşıcı bir hastalığın değil, aynı zamanda diğer durum ve hastalıkların da bir işareti olabilir.Diğerlerinden daha sık:
Alerjiler ve astım.Çoğu durumda, havadaki tahriş edici bir madde ile temastan sonra öksürük nöbetleri meydana gelir.
Kronik obstrüktif akciğer hastalığı (KOAH), hava yollarında kronik bir hava akımı kısıtlaması ile karakterize bir akciğer hastalığıdır.KOAH’ın ana semptomları balgamlı öksürük ve nefes darlığıdır.
Mide ekşimesi veya gastroözofageal reflü hastalığı (GERD).Asitli mide içeriğinin yemek borusuna taşınması boğaz ve ses tellerinin astarını tahriş ederek öksürüğe ve boğaz ağrısına katkıda bulunur.
Sinir krizi.Stresli bir durumda, özellikle çocuklarda, tik gibi bir sinir bozukluğunun bir varyantı olarak sinirsel öksürük mümkündür.
Yabancı cisim veya tümör.
Sigara içmek.
Tüberküloz.

Öksürüğün nedenleri

Öksürüğün nedenini anlamak için birkaç soruyu yanıtlamanız gerekir:
Öksürük ne zaman ortaya çıkıyor?Geceleri bir rüyada, egzersizden sonra mı yoksa yemekten sonra mı?
Son birkaç gün içinde akut solunum yolu hastalığına sahip birileriyle temasınız oldu mu?
Herhangi bir gastrointestinal hastalık veya mide rahatsızlığı belirtileri var mı?
Balgam var mı, neye benziyor?
Huş ağacının çiçek açması sırasında veya diğer alerjenlerle temastan sonra öksürdünüz mü?
Öksürüğün başka belirtileri var mı?Ateş, titreme, halsizlik var mı, kilo kaybı var mı?
Son zamanlarda çok stres oldu mu?
Ofis veya daire iyi havalandırılıyor mu, nemlendirici var mı?
Öksürük ne kadar sürüyor?azalıyor mu, artıyor mu?
Öksürüğün bir karakterizasyonunu yaparsanız, nedeni nerede arayacağınız ve ne kadar acil olarak bir doktora görünmeniz gerektiği yaklaşık olarak netleşecektir.Birkaç günden fazla süren, uykuyu engelleyen, yüksek ateşin eşlik ettiği veya belirgin renkli akıntı üreten her türlü öksürük – bu bir doktora görünmek için bir nedendir.Özellikle öksürük nedeniyle yeterli nefes alınmadığında nefes alıp vermekte zorlanıyorsa randevuya hızlı gitmek gerekir.

Öksürükten Nasıl Çabuk Kurtulunur

Doktora gitmeniz ve kendi kendine ilaç almamanız gerekir, ancak bunu hemen yapmak her zaman mümkün değildir.Hemen randevu alamıyorsanız, kanıtlanmış yöntemlerle durumu hafifletmenin yolları vardır.

Temiz hava

İlk ve en önemli şey, mukoza zarlarını nemlendirmektir.Bulunduğumuz havayı sürekli nemlendirmeyi unutuyoruz.Ofislerde genellikle yeterince verimli olmayan merkezi bir hava filtreleme sistemi bulunur.Bu durumda, ormanda veya parkta yürür yardım.
Kuru tozlu hava, mukoza zarlarını tahriş eder ve öksürüğü artırır.Bu nedenle, evde pilin üzerine bir nemlendirici koyabilir veya nemli bir havlu koyabilirsiniz, ayrıca ıslak temizliği daha sık yapmaya değer ve havalandırma için pencereleri açmayı unutmayın.

Bol sıvı tüketmek

Mukoza zarlarını nemlendirir ve balgamı sıvılaştırarak vücudun ondan kurtulmasını kolaylaştırır.Vücutta yeterli sıvı yoksa balgam kalınlaşır, daha kötü öksürür, bakteriler için üreme alanı olabilir ve komplikasyonlara neden olabilir.

Tuzlu su çözeltisi

Burun akıntısı ile farinksin arkasının tahriş olması nedeniyle ortaya çıkan öksürük sırasında burun içine tuz çözeltisi damlatılmalıdır.Marketten tuz satın alabilir veya evde yapabilirsiniz: Çeyrek çay kaşığı kabartma tozu ve yarım çay kaşığı tuzu bir bardak suda (250 ml) eritin.

Kronik öksürük nasıl anlaşılır

Öksürük üç haftadan uzun sürerse, uyanık olmanız gerekir.Sadece bir doktor öksürüğün ortaya çıkış nedenini, türünü belirlemeye ve doğru tedaviyi seçmeye yardımcı olabilir.
“Kronik öksürük” teşhisi, bir doktorla yapılan tartışmanın sonuçlarına dayanarak yapılır, bunu bağımsız olarak belirlemek imkansızdır.Bazen bir kişi randevuya gelir ve kronik öksürüğü olduğunu söyler.İlk üç hafta boyunca akut solunum yolu viral enfeksiyonundan kurtulduğu, ardından iki hafta boyunca öksürüğe neden olan GÖRH (gastroözofageal reflü hastalığı) alevlenmesi olduğu ortaya çıktı.

Yolda öksürük gelirse ne yapmalı

Her şeyden önce, oturmanız veya ayağa kalkmanız ve burnunuzdan nefes almaya çalışmanız gerekir.Burundan inhalasyon ve ekshalasyon başarılıysa, şimdiye kadar her şey yolunda.Nefes alamıyorsan, yakın birini uyandırmalısın, çığlık atmaya veya bir şey söylemeye çalışman gerekir.Çalışırsa, nefesin korunduğu anlamına gelir .Çığlık atamıyor ve nefes alamıyorsanız, acilen bir ambulans çağırmanız gerekir.
Geceleri bir öksürük, uyumayı imkansız hale getirirse, ambulans ve hastaneye yatış gerekip gerekmediğini öğrenmeniz gerekir.

Kalp hastalığı ve öksürük nasıl ilişkilidir?

Kalp işiyle baş etmeyi bırakırsa ve yavaşça kanı dışarı pompalarsa, akciğerlerde basınç yükselir, sıvı birikir ve bu refleks öksürüğe neden olur.Bu durum kuru öksürük nöbetleri ile karakterizedir.Şiddetli vakalarda, kan çizgili balgam görünebilir.Yani öksürük kalp yetmezliği oluşumu ile ilişkilidir, pulmoner dolaşımda aşırı basınç oluşur.Neyse ki, bu yaygın değil.

Hamilelik sırasında öksürük nasıl tedavi edilir

Gebe kadınlarda öksürük, yaşamın ilerleyen dönemlerinde akciğerlerde artan basınç veya mide ekşimesi ile ilişkili olabilir, ancak daha ciddi nedenler olabilir.Gebe kadınlarda herhangi bir öksürük, küçük bile olsa doktora görünmek için bir nedendir.Öksürüğün birçok nedeni olabilir ve hamilelik, sağlığa dikkatin arttığı bir dönemdir.

Çocuklarda öksürük neden olur

Çocuklar için kendi başınıza öksürük ve balgam söktürücü ilaçlar almamalısınız, durumu kötüleştirebilir ve komplikasyonlara neden olabilirler.Çoğu durumda, küçük çocukların burun şişmesi arka planında oluşan düzensiz bir öksürüğü vardır.Çocuğun yüksek ateşi ve nefes darlığı yoksa, büyük olasılıkla öksürüğün nedeni nazofaringeal akıntıdır.Bu durumda mukus burnun arkasından akar ve ses tellerini tahriş eder.Ancak evde tam olarak belirlemek mümkün değildir.

Öksürük bir hastalık değil, vücutta bir şeylerin yolunda gitmediğinin belirtilerinden biridir.Çoğu zaman, öksürük kendiliğinden ve sonuçsuz geçer, ancak her durum bireyseldir ve nedenleri araştırmak için zamanında bir doktora danışmak önemlidir.

Öksürük için hangi bölüme/doktora gidilir

Öksürük rahatsızlığı boğaz hastalıkları ile ortaya çıkması nedeniyle hastanelerin kulak burun boğaz bölümünde incelenmektedir.Hastanın durumuna göre kulak burun boğaz doktoru , enfeksiyon hastalıkları yada iç hastalıkları (Dahiliye) bölümüne sevk etmektedir.

  • Paylaş :