Gelişmiş
Ara
Kireçlenme nedir ve Kireçlenme neden olur

Kireçlenme nedir ve Kireçlenme neden olur

  • 03/09/2020
  • 0 Beğenme
  • 141 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Kireçlenme nedir?

Kireçlenme hemen hemen herkeste görülebilen eklem hastalığıdır. Kireçlenme vücuttaki tüm eklemleri etkileyebilir fakat en çok parmaklar, bel, boyun, kalça ve dizde görülür. Eklemlerin zamanla aşınması ve yıpranmasına bağlı kireçlenme oluşmaktadır. Eklemlerinizin arasında bulunan hareketi sağlayan eklem kıkırdağı zamanla aşınır ve kaybolur buda kemiğin ortaya çıkmasına ve sürtünmeye sebep olur.

Kireçlenme neden olur?


Eklemlerde eklem hareketini sağlamak için yumuşak ,kaygan bir yüzey sağlayan yastıkçık görevi gören kıkırdak bulunmaktadır. Bu kıkırdak yapısının aşınması ile hareket problemi ağrı ve şişme gibi problemler çıkarak kişiyi rahatsız eder. Kireçlenme ilerledikçe eklem yerlerinde kemiklerin ufalanmasına ve eklem içinde kemik birikmesine neden olmaktadır bu durumda iltihap oluşmasına ve daha çok hasara yol açabilmektedir.

Kireçlenme belirtileri nelerdir?

Kireçlenme belirtileri kireçlenmenin şiddetine ve etkilenen ekleme göre değişiklik göstermektedir. Kireçlenme de en sık görülen belirti ağrı ve eklemlerde sertliktir. Belirtiler aniden ortaya çıkmaz ve yavaş yavaş kendini göstermektedir. Bazı belirtileri şöyle sıralayabiliriz;

  • Eklem bölgesi büküldüğünde çıtırtı veya tık diye ses gelmesi
  • Hareket sırasında eklemde sertlik ve kısıtlılık
  • Eklemin etrafında şişme
  • Hareket sonrasında şiddetlenen ağrı
  • Kireçlenme de vücudumuzun farklı bölümlerinde ortaya çıkan belirtiler şöyledir,

Kalça: Kalçada veya kasık bölgesinde bazende uyluk ve dizde ağrı hissedilir.
Dizler: Hareket sırasında dizde kazıma hissi ve gıcırdama sesi duyulmaktadır.
Parmaklar: Baş parmak taban enleminde ağrı hissedilir. Eklem kenarlarında çıkıntı , parmaklarda şişme , kızarıklık ve hassasiyet oluşur.
Ayaklar: ayak parmaklarında ve bileklerde şişlik oluşur. Ayak baş parmağının tabanında hassasiyet ve ağrı oluşmaktadır.

Kireçlenme nedenleri nelerdir?


Yaşın ilerlemesi ve kişinin kilolu olması kireçlenme riskini arttırmaktadır. Kadınlar erkeklere göre daha çok yatkındırlar. Doğuştan gelen kemik ve eklem rahatsızlığı olan kişilerin kireçlenme riski dahada yüksek dır.

Kireçlenme tanısı nasıl konur?


Doktorunuz fiziki muayene sonrasında ağrı olan bölgenin hareket problemi olup olmadığını kontrol edecek ve bazı görüntüleme ve kan tetkikleri isteyecektir.

Kireçlenme tedavi yöntemleri nelerdir?


Kireçlenmenin tam bir tedavisi bulunmadığı için doktor hastayı rahatlatacak ağrı kesici ve iltihabi bir durum var ise iltihap kurutucu ilaçlar kullanmanızı önerecektir. Bunların yanı sıra fizik tedavi uygulaması belirtilerin hafiflemesine katkı sağlayacaktır bazı ilerlemiş hastalarda cerrahi yöntemler uygulanabilir.

  • Paylaş :