Detaylı Ara
Kemik Yumuşaması Nedir? Belirtileri nelerdir?

Kemik Yumuşaması Nedir? Belirtileri nelerdir?

  • 7 Eylül 2020
  • 0 Beğenme
  • 247 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Kemik yumuşaması (Osteomalazi) nedir?


Genellikle D vitamini eksikliğinden kaynaklanan kemik dokusunda bozulmalara neden olan bir hastalık türüdür.Her yaş grubunda görülen hastalık genellikle ileri yaşlı kişilerde daha sık görülür. Çocuklarda görüldüğü zaman kemiklerde bükülme ve eğrilme gibi semptomlara neden olarak ileri yaşlarda daha ciddi sonuçlar doğurabilmektedir. Çocukluk döneminde erken tedavi edilmesi ileride kalıcı hasarların oluşmasının önüne geçmektedir. Yetişkinlik döneminde oluşan kemik yumuşaması kişide çatlaklara kemiklerde kırılmalara neden olmaktadır. Çocuklarda ise bacaklarda eğriliğe ve çarpıklığa neden olmaktadır.

Osteomalazi belirtileri nelerdir?

Erken dönemde oluşan kemik yumuşaması belirti vermeden ilerleyen bir rahatsızlıktır. İlk dönemde röntgen incelemesi ve tanı testleri ile tespit edilirken ilerleyerek şiddetinin arttığı dönemde kas zayıflamaları ile kemik ağrıları ile kendini göstermektedir ağrılar genellikle bacaklar , bel , pelvis, kalça ve kaburga kemiklerinde görülür. Kemik ağrısının yanı sıra bazı belirtiler şöyle sıralanabilir,

  • Kol ve bacak kaslarında güçsüzlük
  • Sürekli yorgunluk
  • Kemiklerde kolayca kırılma , çatlama
  • Yürüme ve oturma hareketlerinde zorlanma

Kemiklerde yumuşama problemi bulunan kişilerde bu duruma ek olarak kalsiyum eksikliği bulunması durumunda kalpte ritm bozukluğu, kol ve bacaklarda uyuşma, el ve ayaklarda kramp görülmektedir bu görülen belirtiler ciddi kalsiyum ve d vitamini eksikliği var demektir .

Osteomalazi teşhisi nasıl konulur?


Kemik yumuşaması (osteomalazi) ilerleyene kadar hiç bir belirti göstermemektedir. Bu nedenle kişi düzenli şekilde vitamin ve mineral takibi yaptırmak zorundadır hastalık kan testi ile bakılarak teşhis edilebilir. Erken teşhis edilen hastalığın tedavi edilmesi ileride kırılma çatlama gibi kalıcı hasarların oluşmasının önüne geçmektedir.

Osteomalazi tedavisi nasıldır?

Düzenli olarak vitamin ve mineral takibi yaptıran kişilerde eksiklik var ise d vitamini , kalsiyum ve fosfor takviyeleri verilmektedir. İleri derce osteomalazi olan kişilerde ise yapısal bozukluk , kırık ,çatlak gibi durumlarda cerrahi operasyonlar gerekebilir. D vitamini eksikliğine bağlı oluşan kemik yumuşaması dişlerde zarar verdiği için diş hekiminden  yardım almak gerekmektedir.Eğer sizde d vitamini eksikliği yaşıyorsanız ilerde osteomalazi ( kemik yumuşaması) hastalığına yakalanmamak için düzenli d vitamini ve mineral takibi yaptırmanız gerekmektedir.

  • Paylaş :