Detaylı Ara
Ganglion kisti nedir? Belirtileri ve tedavisi nelerdir?

Ganglion kisti nedir? Belirtileri ve tedavisi nelerdir?

  • 8 Eylül 2020
  • 0 Beğenme
  • 306 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Ganglion kisti nedir?


Ganglion kisti eklem bölgesinin üzerinde bulunan içi jel kıvamında sıvı dolu olan şişliklerdir. En sık olarak ellerde görülür fakat ayaklarda ve ayak bileklerinde de oluşabilmektedir. Ganglion kistlerinin boyutları değişmektedir ve yuvarlaktır. Ganglion kistleri normalde ağrısızdır fakat sinire baskı uygular ise ağrılı olmaktadır. İçerisinde bulunan sıvı sinovyal sıvıya benzese de içerik olarak glukozamin, albumin, globulin ve hyaluronik asit gibi maddeler bulunur.

Ganglion kistlerinin belirtileri nelerdir?


Konum:Ganglion kistleri el , el bileklerinde , ayak ve ayak bileklerinde oluşmaktadır.
Şekil ve boyut: Ganglion kistler 2,5 santimetreyi geçmeyecek şekilde yuvarlak biçimdedir bazı ganglion kistleri görülmeyecek kadar küçüktür ve hareket ettikçe büyüme eğilimindedir.
Ağrı: ganglion kistleri sinire baskı yaparlarsa ağrıya neden olabilmektedir fakat genelde ağrısızdırlar sinire baskı yapan ganglion kistleri ellerde uyuşma , karıncalanma ve kas zayıflıklarına neden olabilmektedir.

Ganglion kistleri neden oluşur?


Ganglion kistinin neden oluştuğu tam olarak bilinmese de eklem kapsülünün fıtığı olarak kabul edilmektedir. Bazı kişiler ganglion kisti oluşma riski yüksek kişilerdir bunları şöyle sıralayabiliriz,
Cinsiyet ve yaş: Ganglion kisti genellikle 20 ile 40 yaş arasında ve erkeklere oranla kadınlarda daha sık görülmektedir.
Osteoartrit: Eklemlerde aşınma ve yıpranmaya neden olan artrit bulunan kişilerde ganglion kisti oluşma riski yüksekdir.
Eklem veya tendon yaralanması: Travmaya bağlı hasar gören eklemlerde ganglion kisti oluşma riski yüksekdir
Meslek: Sürekli el bileğini hareket ettirme ve zorlama şeklinde çalışan kişilerde ganglion kisti oluşma riski yüksekdir

Ganglion kisti nasıl teşhis edilir?

Ganglion kisti doktor tarafından fiziki muayene sırasında kistin oluşturduğu hassaslık ve rahatsızlığı ölçmek için basınç uygular ve katımı yoksa sıvı bir kitle olup olmadığını öğrenmek için ışık tutup inceler gangliona benzer başka rahatsızlıktan ayırt etmek için Röntgen, ultrason veya manyetik rezonans görüntüleme gibi tetkikler isteyecektir. Ganglion kistinin teşhisi için bazen aspirasyon yöntemde kullanılmaktadır.

Ganglion kisti tedavisi nasıl olur?


Ganglion kisti genelde tedavi gerektirmeyen ve ağrısız bir kistdir fakat kist ağrıya neden olup hareket kısıtlaması yapıyor ise doktorunuz şu 3 yöntemden birini önerebilir:
İmmobilizasyon : doktorun önerdiği süre boyunca atel kullanılması hareket etmeyi önleyeceğinden kistin küçülmesini sağlıyarak sinire baskı yapması engellenir.
Aspirasyon: hastane ortamında yapılan bir uygulamadır gangliın kistini iğne ve şırınga ile çıkartılır ve tekrar oluşması önlenmesi için bölgeye steroid ilacı uygulanır işlem tamamlanır işlem yapılan bölgeye bant yapıştırılarak 6 saat boyunca bantın çıkartılmaması gerektiği söylenir.
Cerrahi müdahale:  ganglion kisti için önerilecek iki çeşit cerrahi müdahale bulunmaktadır. açık cerrahi yöntemi ganglion bulunan bölgede 5 cm uzunluğunda kesi yapılarak uygulanır. Artroskopik cerrahi yönteminde ise küçük kesiler uygulanarak kamera yardımıyla eklemin içine girerek bozukluk tedavi edilir.

  • Paylaş :