Gelişmiş
Ara
İshale ne iyi gelir ve nasıl geçer

İshale ne iyi gelir ve nasıl geçer

 • 27/08/2020
 • 0 Beğenme
 • 260 Görüntüleme
 • 0 Yorumlar

İshal nedir

İshal; gün içerisinde normalden daha fazla sayıda tuvalete çıkarak sulu dışkının çıkarıldığı bağırsak hareketlenmesidir.İshal rahatsızlığı kısa ömürlüdür.İshal süresi genellikle 2-3 gün sürmekte ve tedaviye ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden tedaviye ihtiyaç duyulmadan ortadan kaybolur.Eğer uzun süre devam eden kronik ishal var ise tedavi edilmelidir.

Kronik ishal dört haftadan fazla eden ediyor ise bağırsak hastalığı veya bağırsak bozukluğu gibi nedenlerden kaynaklanabilir.Crohn hastalığı,sürekli enfeksiyon,irritabl bağırsak sendromu gibi ciddi rahatsızlıklar neden olabilir.

İshal neden olur

Hastalıklar veya tıbbi durumlar ishale neden olabilir.İshalin ilk nedenleri virüslerden kaynaklanmaktadır.İshale neden olabilecek virüsler viral hepatit,norwalk,sitomegalo virüslerdir.Bunların yanı sıra çocuklarda en çok görülen rotavirüs akut ishale neden olabilmektedir.

İshalin başlıca nedenleri arasında parazitler ve bakterilerdir.Kirlenmiş ve üzerinde parazitlerin bulunduğu su insan vücuduna girmesine neden olur.Örneğin clostridium difficile bakterisi ciddi bir şekilde enfeksiyona neden olmaktadır.Genellikle hastanede yatış sırasında antibiyotik tedavisinden sonra ortaya çıkamaktadır.

Antibiyotiklerin yan etkisi olarak ishale neden olabilir.Antibiyotik insan bağırsaklarında bulunan yararlı bakterileri de ayrım yapmadan yok ederek sindirim sisteminin dengesini bozmaktadır.

Laktoz içerikli ürünler ishale neden olurmu : Laktoz ,süt ve süt ürünlerin içerisinde bulunan bir şeker türüdür.Bazı kişiler laktozu sindirmekte zorlandıkları için süt ve süt ürünlerini tükettiklerinde ishal olabilirler.Laktoz intoleransı yaş ilerledikçe ortaya çıkabilir.

Fruktoz ishale neden olurmu : Fruktozu sindirmekte zorlanan kişiler ishal olabilir.Meyve ve balda bulunan şeker ve içeceklerde bulunan tatlandırıcılar ishale neden olabilir.

İshal genel olarak 2-3 gün içerisinde ortadan kalkmaktadır.Eğer şiddetli karın ağrısı,kanlı ve siyah renkli dışkı ve 39 derece ateş var ise mutlaka bir doktor’a gitmelisiniz.

İshalin belirtileri şunlardır;

 • Sulu ve gevşek dışkı
 • Karın ağrısı
 • Ateş
 • Dışkıda kan,
 • karın bölgesinde şişkinlik
 • Aniden gelen tuvalete çıkma hissi

Bebeklerde ve küçük çocuklarda ishalin meydana gelmesi çok hızlı dehiprasyona neden olabilmektedir.Çocuklarda isha 24 saat içerisinde düzelmez ve ateş ve kanlı dışkı meydana geldiyse eğer mutlaka bir doktora başvurulması gerekmektedir.

Özellikle bebeklerde ve küçük çocuklarda üç saatten fazla alt bezini ıslamaması,sinirlilik,karında ve gözlerde batma hissi görülüyor ise dehiprasyon oluşmaya başlamış olabilir.

Dehiprasyon yaşlılarda böbrek yetmezliği,bağışıklık sistemi gibi sorunlara neden olabilir.Bu nedenle mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurulması gerekmektedir.

İshal’e ne iyi gelir

Viral ishali önlemek için mutlaka sürekli olarak elleri sabunlu su ile yıkamak gerekir.Yeterli ve doğru bir şekilde yıkanan el ishal’den koruyacak ve ishali engelleyecektir.Yiyecekleri hazırlamadan önce ,hapşırırken,öksürdükten sonra elleri doğru bir şekilde yıkamalıyız.Elleri en az 30 sn boyunca sabun ile eller ovulmalı ve iyicene yıkanmalıdır.Eğer elleri yıkabileceğimiz bir ortam müsait değil ise alkol içeren el temizleyicisi uygulanmalıdır.

İshal durumunda vücudun su ve mineralleri kaybedilmesi nedeniyle temiz içme suyu,maden suyu,et suyu tüketmek iyi gelmektedir.Vücudun kaybettiği sıvıyı toparlayabilmek için sıvı tüketimi oldukça önemlidir.Lakin bu zamanda alkol ve kafeinli içeceklerden uzak durulmalıdır.

Çocuklarda ishal olmasının en büyük nedenleri arasında rotavirüsü gelmektedir.Bu nedenle sık sık ishal olması durumunda bir sağlık kuruluşundan çocuğunuzu aşı ile korumanız mümkündür.

 • Paylaş :