Gelişmiş
Ara
Göğüs ağrısı neden olur? Göğüs ağrısına ne iyi gelir

Göğüs ağrısı neden olur? Göğüs ağrısına ne iyi gelir

 • 27/08/2020
 • 0 Beğenme
 • 239 Görüntüleme
 • 0 Yorumlar

Göğüs ağrısı sık sık karşılaşılan ve çoğu zaman önemsenmeyen,vücudumuzun uyarı verme yöntemlerinden biridir.Göğüs ağrısı meydana gelmesi durumunda kalp hastalığı,akciğer problemi,stres,yemek borusu rahatsızlıklarına bağlı bir problem olabilir. Göğüs ağrısının nedenini detaylı bir şekilde araştırmak gerekir.Ağrı şikayeti ile giden kişilerin çok küçük bir kısmı ciddi bir hastalık tespit edilse de böyle bir durum ile karşılaşmanız durumunda mutlaka bir Göğüs Hastalıkları bölümüne gitmenizi tavsiye ederiz.Göğüs ağrısı bir hastalığın habercisi olabileceği gibi anlık bir basit ve zararsız bir ağrıda olabilir.Eğer kalp rahatsızlığınız var ise de kalp cerrahisine başvurmanız gerekmektedir.Akciğer ve kalp hastalıkları hayati tehlikeye neden olabilecek göğüs ağrısına sebep olabilir.

Göğüs ağrısı sebepleri nelerdir ?

 • Stres
 • Kalp krizi
 • Kist
 • Regl
 • Akciğer rahatsızlıkları
 • Yemek borusu rahatsızlıkları

Sol göğüs ağrısı neden olur ?

Sol tarafta oluşan ağrı ,en çok görülmektedir ve en çok kalp problemleri ilk akla gelir.Kalp krizi sol kol üzerinden göğüse ,mideye ve sırt’ta şiddetli bir ağrının oluşmasına neden olur.Kalp krizi tek bir noktada gerçekleşmez.Belirttiğimiz nedenlerden dolayı her ağrı kalp krizi değildir.Lakin kalbi besleyen damarların yetersiz seviyede oksijen alması nedeniyle ağrı oluşabilir ve bu kalp krizi habercisi olabilir.

Göğüs kısmında oluşan ağrının nedeni akciğer ile de alakalı olabilir.Ağrının sebebi akciğer embolisi,plörezi,pnömotoraks gibi hastalıklardan da kaynaklanıyor olabilir.

Akciğer embolosi : Akciğer atar damarların tıkanması sonucu ortaya çıkan bir hastalıktır.

Plörezi : Akciğerin zarında su toplanmasının nedeni ile iltihaplanması sonucu plörezi hastalığı ortaya çıkar.

Pnömotoraks : Akciğer ve göğüs duvarına hava kaçması pnömotoraks hastalığına neden olmaktadır.

Göğüs ağrısının akciğer hastalıklarına bağlı olduğu kadar ağrının nedeni mide bağırsak sistemleri ve iskelet ve kas sistemlerinden oluşan rahatsızlıklardan da kaynaklanabilir.Yaşam tarzı ve yaş ciddi hastalıklara neden olur.Özellikle 55 yaşın üzerindeki kadınların ve 45 yaşın üzerindeki erkeklerin göğüs ağrısı şikayeti yaşamaları kalp krizi nedeni olabilir.Eğer stres,kilo,sigara,hipertansiyon gibi problemleri var ise göğüs kısmında oluşan ağrı olduğunda mutlaka dikkate almalıdır.

Gebelikte oluşan göğüs ağrısı genellikle meme dokusunda meydana gelen değişiklikler ve göğüslerde büyüme meydana gelmesi nedeniyle olur.

Göğüs ağrısı oluşursa ne yapmalıdır

Göğüs ağrısı eğer bıçak saplanması hissi veriyor ise,vücutta uyuşma ve yanma gibi ise ve 5 dakika’dan fazla ağrı sürüyor ise kalp krizi olabilir.Ani bir şekilde ağrının artabileceği ve oksijen almakta zorlanılacağı için mutlaka yakınınızda bulunan kişilerden yardım isteyin.Yardım talebiniz mutlaka hastaneye götürülmek olmalıdır.Eğer göğüs ağrısının yanı sıra öksürük var ise zatürre hastalığının belirtisi olabilir.

Göğüs ağrısını önlemek için neler yapılmalı.

Göğüs ağrısını önlemek için kaliteli yaşam oldukça önemlidir. Göğüs ağrısını önlemek mümkündür.

 • Alkol ve sigara’dan uzak durulmalıdır.
 • Düzenli ve dengeli beslenilmelidir.
 • Stres’ten uzak durulmalı.

Spor yapmak bir çok hastalığın önüne geçtiği gibi göğüs ağrılarını da ortadan kaldırır.Lakin belli yaş grubu ve kronik rahatsızlığı olan kişiler spor dalını doğru seçmelidir.Örneğin temiz bir havada yürümek damar tıkanıklığını ve kalp hastalıkların önüne geçmektedir.Özellikle masa başında çalışan kişiler ile hareketsiz kalan kişilerde göğüs ağrısı sık görülmektedir.

Göğüs ağrısında erken teşhis etmek oldukça önemlidir .Göğüs ağrısı yaşamanız durumunda bir sağlık kuruluşuna başvurmanız erken teşhis için önemlidir. Eğer ağrıya neden olan hastalık tespit edilmesi durumunda hayati risk oldukça düşmektedir.Göğüs ağrısı meydana gelmesi durumu bile kaliteli bir yaşam tarzına dönmeniz için sizin için uyarıdır.Bu nedenle spor yapmak,alkol ve sigaradan uzak durmalı ve sağlıklı beslenilmelidir.

 • Paylaş :