Gelişmiş
Ara
Hamilelikde diş tedavisi ve bebeğe etkisi

Hamilelikde diş tedavisi ve bebeğe etkisi

  • 16/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 247 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Hamilelikte diş tedavisi

Gebelik sırasında değişen hormonlardan kaynaklı vücut bakterilere karşı savunmasız kalmaktadır özellikle ağız içi hijyeni hamilelik sırasında çok önemlidir. Eğer gebelikten önce kişi çürüklerini ve 20lik dişi ile olan problemleri çözmezse gebelik sırasında sorun yaşayabilmektedir. Ağızda bulunan mikroplar vücuda yayılabilmektedir ve unutmamalıyız ki mikroplar her zaman kişi için riskdir. Bilimsel araştırmalara göre diş eti problemleri ile diyabet arasında ilişki olduğu kanıtlanmıştır. Gebelikte en büyük tehlike gebelik diyabetidir. Diş çürükleri gebelik sırasında ağrı oluşmasına neden olup gebeliği en zor şekilde geçirilmesine neden olabilmektedir.

Gebeliğin diş sağlığı üzerindeki etkisi nedir?

Gebelik de değişen hormonlardan kaynaklı reflü , kusma , bulantıdan kaynaklı ağızdaki asitin yükselmesi diş etleri ve dişlere zarar vermektedir. Normal bir kişinin günde 2 kere diş fırçalaması gerekirken gebelik olan kişinin yemek yeme sıklığı arttığından 3 kere fırçalaması gerekmektedir. Gebelikte sıkça karşılaşılan hamilelik gingivitesi diş eti şişme sorunu gebelik sonrası normal haline döner.

Gebelikte diş taşları ne gibi sıkıntılara neden olur , diş taşı temizleme önemi nedir?

Diş taşı bakterilerden kaynaklı oluşur. Diş taşı herkes için risk faktörü içindedir diş kayıplarına sebebiyet verir. Gebelikte diş etlerinin ödemleşmesi sonucu diş taşı oluşumu daha kolaydır gebelik sırasında diş taşı temizliği rahatlıkla yapılabilir.

Diş ağrısı olan gebelere nasıl tedavi uygulanıyor?

Gebelik sırasında ağrı bulunan kişilere röntgen dışında her türlü işlem yapılabilmektedir. Fakat gebelik sırasında kişiyi rahatlatıcı tedavi uygulayıp gebelik sonrası tedavi tamamlanabilmektedir.

Gebelere kanal tedavisi yapılıyor mu?

Gebelik sırasında röntgen dışında her türlü diş tedavisi uygulanabilir fakat acil bir durum söz konusu değilse doğum sonrasına ertelenebilir.

Diş tedavisinde kullanılan ilaçların anne ve bebeğe yan etki yapar mı ?

Gebelikde diş tedavisi sırasında lokal anestezi kullanılmaktadır. Lokal anestezinin bebeğe geçme ihtimali yok denecek kadar azdır ve tedavi edilmeyen diş bebeğe daha ciddi zararlar verebilmektedir.

Hamilelik öncesinde dişler konusunda nasıl tedbirler alınmalıdır?

 

Diş fırçalama , beslenme alışkanlıklarına dikkat edilmelidir . Gebelik öncesi diş çürükleri tedavi edilmeli , 20lik yaş diş sorunları ortadan kaldırılması ağız hijyenine dikkat edilmelidir.

  • Paylaş :