Detaylı Ara

20’lik diş nedir? Nasıl tedavi edilir?

  • 16 Ağustos 2020
  • 0 Beğenme
  • 196 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

20’lik diş nedir? Nasıl tedavi edilir?

Genellikle 18 yaş ile 30 yaş arasında çıkan 3. Büyük azı dişidir. 20lik diş normal bir süreç işleyerek çıktığında çok faydalı bir dişdir fakat bazı kişilerde çene yapısı darlığından ve diş bozukluğundan kaynaklı çıkamayarak çeneye zarar verebilir buda çene yapısında bozulmaya ve enfeksiyona sebep olabilir. 20lik diş çıkmaya başladığında diş doktorunuz tarafından röntgenle zararı olup olmadığına bakılmalıdır. Bazı 20lik dişler gömülü olarak yada çene kemiğine yapışık şekilde kalıp çene yapısını bozmaya ve yanındaki dişleri çürütmeye neden olabilir.

20’lik Diş Hangi Durumlarda Çekilmeli?

20lik dişin çıkmaya çalıştığı yuvada yemek kalıntılarının ve bakterilerinin birikmesiyle çürüme gerçekleşebilmektedir. 20lik dişde bulunan bakteriler yanındaki dişleri de etkileyeceği gibi enfeksiyon ve ağrı oluşumuna neden olur bu durumdaki Yirmilik dişler çekilmelidir.

Gömülü 20’lik diş çekilmezse ne olur?

25 yaş üzerine gelmiş kişilerde hala çıkmamış olan 20lik diş gömülü diş olarak kabul edilmektedir. Çıkamayan bu dişler enfeksiyona ağız kokusuna ve ödeme sebeb olmaktadır Bazı kişilerde kist oluşumuna sebebiyet verir ve bu kistler çene kemiğinde aşınmalara neden olur.

Ağrı ve şişlik var ise 20’lik diş çekilebilir mi

20lik dişinizde ağrı oluşmuşsa enfeksiyon oluşmuş demektir. Enfeksiyonlu diş çekilirse enfeksiyonun ağız içine yayılma ve diş çekimi sırasında vurulacak olan anestezik maddenin dişi uyuşturmama durumu vardır bu yüzden doktorunuzun enfeksiyonu kurutmak için reçete edeceği antibiyotiği kullanıp ağız hijyeni yapılıp çekilmesi daha uygundur.

Problem yaratmayan 20lik diş nasıl çekilmelimidir?

 

Halk arasında 20’lik dişlerin işe yaramadığı düşüncesi bulunmaktadır. Bu yanlış bir düşüncedir 2. Azı dişi gibi normal çıkan 20’lik dişinde çiğneme Fonksiyonu olarak faydası çokdur. Fakat diş yapısı bozukluğu olan kişilerde diş teli takılacağı için doktorunuz tarafından çekilmesi gerektiği önerilebilir.

20’lik Diş Çekildikten Sonra Ne Yapılmalı?

Yirmilik diş çekimi sonrası en az 30 dakika boyunca konulan tampon çıkarılmamalıdır yara yeri ile oynanmamalı tükürme işlemi yapılmamalıdır çünkü oluşacak olan pıhtı yerinden oynar ve kanamaya sebep olabilir. İlk 24 saat o bölgeyle yemek yenilmemeli ve kesinlikle sigara kullanılmamalıdır. Diş çekiminden sonra oluşan yüz şişmelerine soğuk tampon iyi gelmektedir.

  • Paylaş :