Detaylı Ara
Diş Hassasiyeti Neden Oluşur

Diş Hassasiyeti Neden Oluşur

  • 14 Temmuz 2021
  • 0 Beğenme
  • 67 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Ağrılar ayrıca dişlerinizi fırçalamak veya ağzınızdan soğuk hava solumak gibi durumlarda tetikleyebilir.Bu sorun oldukça yaygındır, bu yüzden hassasiyeti nasıl azaltabileceğinizi ve rahatsızlıktan nasıl kurtulabileceğinizi anlatıyoruz.

Diş aşırı duyarlılığı neden oluşur?

Ana nedenlerden biri, dişin iç dokularını aşırı sıcaklıklar da dahil olmak üzere dış etkilerden koruyan diş minesinin aşınmasıdır.Dişin tabanı – dentin – sinire giden mikroskobik tübüller içerir.Mine aşınırsa veya incelirse, dentin tübüllerine ve sinir uçlarına erişim açılır.Sonra diş uyarana tepki vermeye başlar – soğuğa veya sıcağa, ekşi veya tatlıya.Özellikle, doğası gereği çok ince diş minesine sahip olan, ancak aynı zamanda geniş dentin tübüllerine sahip olanlar etkilenir.

Diş hassasiyetinin nedenleri

  • Dişlerinizi çok sert veya sık fırçalamak : Çok sert diş fırçaları sorunu daha da kötüleştirebilir.Her şeyin ölçülü olduğunu unutmayın: dişlerinizi günde ikiden fazla fırçalamanıza veya profesyonel ağız hijyenini sürekli kullanmanıza gerek yoktur.
  • Periodontal hastalığın neden olduğu diş eti çekilmesi : Diş eti azalırsa, koruyucu minesi olmayan ve aşırı sıcaklıklara karşı çok hassas olan dişin kökü açığa çıkar.
  • Bruksizm(Diş Sıkma) : Dişlerinizi gıcırdatmak gibi kötü bir alışkanlığınız varsa, zamanla emaye aşınır ve bu da dentinin açığa çıkmasına neden olur.
  • Sinir ve endokrin sistem hastalıkları : Harici bir neden yoksa, bir endokrinolog ve nörolog ile görüşün, belki de minenin incelmesine yol açan sağlık sorunlarınız olabilir.
  • Hormonal sorunlar, hamilelik ve menopoz : Hormonal seviyelerdeki değişiklikler, minenin kalitesini olumsuz yönde etkileyecek olan mineral metabolizmasının diş hassasiyetine yol açabilir.

Diş hassasiyetini nasıl önleyebilirim

Yumuşak bir diş fırçası kullanmaya çalışın, dişlerinizi fırçalarken sert bastırmayın ve hassas dişler için özel bir macun seçin.Dişlerinizi diş etlerinden kenara doğru dikey hareketlerle fırçalamaya çalışın çünkü dişlerinizi yatay olarak fırçalarsanız diş minesi daha hızlı aşınır.

Aşırı tatlı ve ekşi yiyeceklerden kaçının, soğuk yiyeceklerden hemen sonra sıcak yiyecekler yemeyin veya içmeyin.Dişlerinize özenle bakmayı, çürük ve diş eti hastalıklarını zamanında tedavi etmeyi unutmayın ve diş hekiminize aşırı duyarlılık sorununu anlattığınızdan emin olun – doğru tedaviyi seçecektir.

Diş Hassasiyeti için Tedavi Seçenekleri

Her şeyden önce, koruyucu işlevlerini tam olarak yerine getirmesi için emayeyi güçlendirmek önemlidir.Bunu yapmak için, mineyi 10 kat güçlendirebilen tedavi yöntemlerini diş hekiminize danışmalısınız.Ayrıca florlama, çürük olasılığını azaltmaya ve mineyi faydalı elementlerle zenginleştirmeye yardımcı olacaktır.Dişlerdeki aşırı duyarlılığın nedeni diş sıkma ise diş hekiminden gece diş gıcırdatmasını önlemek için özel bir ağızlık seçmesini isteyebilirsiniz.

  • Paylaş :