Detaylı Ara
Diş Tomografisi Nedir ? Faydaları Nelerdir

Diş Tomografisi Nedir ? Faydaları Nelerdir

  • 13 Temmuz 2021
  • 0 Beğenme
  • 68 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Diş Tomografisi, diş hekimliği ve çene cerrahisinde kullanılan modern bir teşhis türüdür.CT tarayıcı, üzerine bir X-ışını kaynağının ve dedektörün takıldığı bir cihazdır.Muayene sırasında bu sistem hastanın etrafında döner ve 150 ile 200 arasında yüksek çözünürlüklü 2D görüntü üretir.Özel bir program, elde edilen görüntülerden üç boyutlu bir görüntü oluşturur, bu nedenle yöntemin alternatif bir adı vardır: 3D tomografi.

Diş Tomografisi Ne Zaman Yapılmaktadır

Genel olarak yöntem diş hekimliğinin tüm alanlarında yaygın olarak kullanılmaktadır.İmplantasyon, karmaşık diş çekimi veya diğer cerrahi tedavilerden önce kemik dokusunun durumunu teşhis etmek için dişlerin BT taraması reçete edilir.Ortodontide, bir 3D görüntü, diş teli takmadan veya hizalayıcı yapmadan önce tedavi yöntemini belirlenmesini sağlar.

BT, kök kanallarının, çene sinirlerinin, periodontal ceplerin, nazal sinüslerin durumunu değerlendirmek ve ayrıca çenede inflamatuar bir odak ararken ve tümörleri teşhis ederken kullanılır.

Diş Tomografisinin Faydaları Nelerdir

Yöntemin avantajlarından biri, aynı anda hem sert hem de yumuşak dokuları ayrıntılı olarak inceleyebileceğiniz geleneksel radyografiye göre daha kaliteli görüntülerdir.Bir röntgen, bir dişin veya çenenin farklı yapılarının üst üste bindirildiği düz bir görüntüdür.Tomografi ise çene tabakasını katman katman tarar, bu nedenle kusurun tam yerini belirlemek ve bir dişin 3D tomogramında tedaviyi planlamak çok daha kolaydır.

Dişlerin görüntüsünün bir düzleme yansıtıldığı bir ortopantomogram ile karşılaştırıldığında, 3D model doğal orantıları korur ve görüntüyü bozmaz.

Diş Tomografisi Taraması Nasıl Yapılır

Muayeneden önce maksillofasiyal bölgenin görüntülenmesini engelleyebilecek her şeyin çıkarılması gerekir: takılar, gözlükler, saç tokaları ve işitme cihazları, çıkarılabilir diş protezleri.

Boynunuzu ve tiroid bölgenizi röntgen ışınlarından korumak için bir sandalyeye oturacak ve size bir kurşun tasma verilecektir.10–40 saniye boyunca cihaz hastanın etrafında döner, bu nedenle net görüntüler elde etmek için hareket etmemelisiniz.

Diş Tomografisi Zararlımıdır

Bu tür bir çalışma ile radyasyon dozu, dişin geleneksel bir röntgenine göre daha fazladır, ancak yine de insanlar için küçük ve nispeten güvenli kalır.Üç saatlik bir uçuş sırasında yaklaşık olarak aynı radyasyona maruz kalacaksınız.Ancak hamilelerde ve 10 yaş altı çocuklarda diş tomografisi yapılmaz.BT’yi kendi başınıza yapmamalısınız.Önce doktorunuza danışın.Belki sizin durumunuzda normal bir röntgen yeterlidir veya tam tersine bir ortopantomogram gereklidir.

  • Paylaş :