Gelişmiş
Ara
Zehirli guatr nedir nasıl tedavi edilir

Zehirli guatr nedir nasıl tedavi edilir

  • 19/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 398 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Zehirli guatr, tiroid bezinin sürekli bozulması, hormon üretiminin artması ve bezin kendisinde yaygın bir artış ile karakterize otoimmün bir hastalık anlamına gelir.Guatr, tiroid bezinin fonksiyonel yeteneklerini belirtmeden genişlemesidir.Bu hastalığın diğer isimleri tirotoksikoz, Bazedova hastalığıdır.

Hastalığın klinik tablosu birçok faktöre bağlıdır.Hastalığın gelişiminin ilk aşamasında, hastaların neredeyse hiç şikayeti yoktur.Muayenede tiroid bezi genişler, ancak elle yapılan muayene ağrısızdır.

Bazı durumlarda, zehirli  guatr, tiroid bezinde büyük bir artış olmadan teşhis edilir.Hastalığın klinik belirtileri:

Kardiyovasküler sistemden – ritim bozuklukları, sıklıkla taşikardi, artan kan basıncı, kalp yetmezliği;

Metabolizmanın yanından – hastanın keskin kilo kaybı, ateş, terleme, kaslarda güçsüzlük;

Sinir sisteminin yanından – sinirlilik, el titremesi, artan sinirlilik;

Sindirim sisteminden – dışkı bozuklukları (sürekli ishal), iştahsızlık veya artış, karın ağrısı;

Görme organları kısmında – şişkin gözler,aşağı bakarken üst göz kapağının gecikmesi.

Kadınlarda, libidoda (cinsel istek) azalma, erkeklerde – ereksiyon da azalma olabilir.

Hastalığın nedenleri

Zehirli guatr gelişiminin ana nedeni, bağışıklık sisteminin bir arızasıdır, bunun sonucunda vücudun çok sayıda tiroid hormonunun üretimini uyaran antikorlar yoğun bir şekilde üretmeye başlamasıdır.

Bazen diffüz zehirli guatr, diğer otoimmün hastalıklar ile birlikte ortaya çıkabilir – diabetes mellitus, böbrek yetmezliği ve diğer hastalıklar.Çoğu zaman, kadınlar bu hastalıktan etkilenir.Zehirli guatr hem genç hem de yaşlılıkta gelişebilir.

Zehirli guatr hastalığı nasıl teşhis edilir

Sadece doktor endokrinolog, hastanın ayrıntılı teşhisinin nedeni olan tipik klinik belirtiler temelinde tirotoksikozu teşhis edebilir.

Zehirli guatr teşhisi, tiroid hormonlarının seviyesini ve tiroid bezine karşı antikor titresini belirlemek için bir kan testidir.Ek olarak, tiroid bezinin iyot depolama kapasitesinin belirlenmesi zorunludur.Tiroid bezinin belirgin bir genişlemesi ile hastaya ultrason taraması gösterilir.

Nadir durumlarda, hasta tiroid bezinin aspirasyon biyopsisine tabi tutulur – mikroskobik inceleme için herhangi bir kısmından hücre toplanması ile karakterize edilen bir çalışmadır.Bu prosedür için doğrudan bir gösterge, tiroid bezindeki nodüllerin, dokunma ile iyi tanımlanmış ve ultrason taramasına göre çapı 1 cm’yi aşan nodüllerin tanımlanmasıdır.

Zehirli guatr nasıl etkiler

Tirotoksikozun bir komplikasyonu, hastalığın iç organlar ve sistemler üzerindeki klinik belirtileridir.Yani, aşırı tiroid hormonları hayati organların işleyişinin bozulmasına yol açar.

Toksik guatrın ciddi bir komplikasyonu tirotoksik krizdir – mevcut hormon zehirlenmesinin arka planına karşı kandaki tiroid hormonlarında keskin bir artış ile karakterize bir durum.

Bu durumun tehlikesi, vücudun kalp ve karaciğer yetmezliğinin geliştiği arka plana karşı hızla tükenmesidir.

Zehirli guatr tedavi yöntemleri

Zehirli guatr için spesifik bir tedavi yoktur.Endokrinologlar tiroid bezini normalleştirmeyi amaçlayan üç ana hormonal düzeltme yöntemini ayırt eder:

İlaç tedavisi – hastaya tiroid bezi tarafından hormon üretimini engellemeyi amaçlayan bir dizi ilaç reçete edilir.

Radyoaktif iyot

Tiroidektomi – guatrın cerrahi olarak çıkarılması.Guatrın çok büyük olduğu durumda, hastanın normal bir şekilde yemesini veya nefes almasını önleyecek şekilde atayın.

  • Risk grubu
  • Risk altında, hastalığın gelişimine genetik yatkınlığı olan hastalar ve ayrıca tiroid cerrahisi geçiren veya endokrin sisteminin işleyişinde ciddi bozukluklar olan insanlar vardır.

Zehirli guatr nasıl önlenir

Zehirli guatr gelişimini önlemek için, bir kişi bağışıklığını güçlendirmeli, temiz havada daha fazla zaman harcamalı, basit jimnastik egzersizleri yapmalı ve vücuttaki enflamatuar hastalıkları zamanında tedavi etmelidir.

Diyet ve yaşam tarzı

Yiyecekler mineraller ve vitaminler açısından zengin olmalıdır.Zehirli guatr önlemek için, insanlara daha fazla protein – et, yumurta, baklagiller tüketmeleri tavsiye edilir.Diyette günlük olarak taze sebze ve meyveler bulunmalıdır.

Doktorum sitemizde yer alan uzman doktorları doktor bul sayfamızdan hızlı ve kolay bir şekilde bulabilirsiniz.Zehirli guatr hastalığı için İç hastalıkları (Dahiliye) bölümüne başvurmalısınız ve doktor randevusu işleminizi doktor sitemiz üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

  • Paylaş :