Gelişmiş
Ara
Yanığa ne iyi gelir? Yanığın dereceleri ve tedavisi nasıldır?

Yanığa ne iyi gelir? Yanığın dereceleri ve tedavisi nasıldır?

  • 04/09/2020
  • 0 Beğenme
  • 294 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Yanık nedir?


Yanık derinin ve deri altında bulunan dokunun zarar verici bazı maddelerden harabiyete uğramasına denir.( sıcak, sıcak madde, elektrik akımı, radyasyon gibi)Bazı yanıklar evde uygulanabilecek tedavilerle rutin yaşantıya devam edilecek türde olmaktadır fakat bazı yanıklar mutlaka hastane ortamında müdahale edilmesi gerekmektedir.

Yanık dereceleri ne demektir?


Yanık derecelendirme yanığın ciddiyetini ve hasarını belirten bir sınıflandırmadır. Yanık dereceleri şu şekilde sıralanır,
1. derece yanık: Bu yanık tipi kişinin cildinin sadece dış kısmını etkileyen ağrı ve kızarıklığa sebep olan durumdur.
2. derece yanık:  bu yanık tipi cildin hem dış tabakasını hem de alttaki tabakayı etkiler derin yara izlerine neden olmaktadır. Yanık bölgede şişmeye , kabartılara ve şiddetli ağrıya neden olmaktadır.
3. derece yanık: Bu yanık tipi cildin altında bulunan yağ tabakasına kadar olan sinirleri etkisiz hale getirip bölgenin hissiz olmasına neden olan yanık tipidir. Acil tıbbi müdahale edilmesi gerekmektedir.
4. derece yanıklar: Bu tip yanıklarda cilt , cilt altı ve cilt altındaki yağ dokusu bile etkilenmiş hatta kemik ve eklemlere kadar işlemiş yanık tipidir. Acil tıbbi müdahale edilmesi gerekmektedir.

Yanığa ne iyi gelir?


Yanık olan bölge 1. veya 2. Derecede oluşan yanıklar ise ve 6cm’i geçmiyecek şekilde ise evde müdahale edilebilir. 3. Ve 4. Derece yanıklar evde müdahale edilebilir yanıklar değildir mutlaka sağlık kuruluşundan yardım almanız gerekmektedir. Hafif yanıklar için evde acıyı geçirecek ve mikrop kapmasını önleyecek yöntemler şöyle sıralanabilir;


Buzlu olmayan soğuk su : Küçük ve hafif şekilde oluşan yanıklarda 0 derecenin altında olmayan serin tabir edilen su 20 dakika boyunca uygulanabilir ve sonra sabun ile yıkanarak mikrop oluşması önlenebilir.
Serin kompresler: Yanık oluşan bölgeye temiz bir bezin serin su ile ıslatılarak 15-20 dakika ara ile kompres yapılması şişmeyi ve ağrıyı geçirmekte fayda sağlamaktadır. 0 derecenin altında uygulanan kompres uygulaması yanığı dahada tahriş edeceği unutulmamalıdır.
Antibiyotikli merhemler: Yanık olan bölgenin enfeksiyon kapmaması için yanık için satılan özel merhemler yada antibiyotikli merhemler uygulamak enfeksiyon oluşmasını önlemek için faydalı olucaktır daha sonra Steril olarak satılan gazlı bezle ince bir şekilde sarılmalıdır.
Aloe vera: Aloe vera bitkisi genellikle yanık bitkisi olarak bilinir 1. Ve 2. Derecedeki yanıklarda araştırmalar sonucunda iyileştirme özelliği olduğu kanıtlanmıştır fakat kozmetik ürünleri satan yerlerdeki aloe vera içerikli kremler katkı maddesi ve parfüm içerdiğinden önerilmemektedir.
Bal: Çok eski zamanlardan günümüze kadar balın antibakteriyel ve antifungal özelliğinden dolayı kullanılmaktadır. Evinde merhem bulunmayan kişilerin ince bir tabaka şeklinde yanık bölgeye sürmesi tavsiye edilmektedir.
Kabarcıklara dokunmamak: Yanık oluşan bölgeden bir kaç saat sonra yanığın üstünde içi su dolu kabarcıklar oluşabilir bu kabarcıkları patlatmak veya dokunmak enfeksiyon oluşumuna neden olabileceğinden kesinlikle dokunulmamalıdır.

  • Paylaş :