Detaylı Ara

Skolyoz (omurga eğriliği) nedir?

 • 26 Ağustos 2020
 • 0 Beğenme
 • 271 Görüntüleme
 • 0 Yorumlar

Omurga Eğriliği Nedir

Omurganın göğüs (thoracic) veya bel bölgesinde (lumbar) görülen yana doğru eğilme biçimidir. Genellikle erkek çocuklarına oranla kız çocuklarında daha sık görülür. Skolyoz tek başına görüleceği gibi kamburluk ile beraber de görülebilir buna kifoskolyoz denilir. Omurgayı oluşturan kemikler normal bir kişide düz olmanın aksine skolyoz kişide yana doğru yada kendi ekseninde dönük şekilde olur. Türkiye de tahmini 2.5 milyon skolyoz olduğu tahmin edilmektedir. Skolyoz oluşumunun bir çok etkeni vardır.  Ailesel yatkınlık idiopatik olan tümünde mevcuttur.

Skolyoz neden oluşur?

Bir çok etkenden kaynaklanan skolyoz genelde 10 lu yaşlarda daha sık görülen ve nedeni tam tespit edilemeyen (idiyopatik) skolyozlar ile anne karnında gelişen doğum itibari ile belirti veren (konjenital) skolyozlardır. Konjenital skolyoza genellikle şeker hastalığı , vitamin eksikliği ve anne karnında geçirilen enfeksiyonların sebeb olduğu düşünülmektedir.

Başlıca skolyoz tipleri nelerdir?

İdiyopatik skolyoz: genelde düzgün olan bir omurganın bilinmeyen bir şekilde eğrilmesi
Konjenital skolyoz: anne karnında omurganın gelişimsel sebebden kaynaklı eğrilmesi
Polio (çocuk felci), beyin felci veya kas distrofisi (erimesi) gibi durumlara bağlı olarak kasların felci sonucu eğrilmesi

Skolyoz belirtileri nelerdir?

 • Nefes darlığı, yorgunluk
 • Bir omuzun (sağ-sol) öne ilerlemesi
 • Omurganın yana doğru eğriliği
 • Omurganın yan ve öne doğru eğriliği
 • Birinci eğriliği karşılayıcı ikinci bir eğri varlığı
 • Omuz ve kalçaların simetrik durmaması

Skolyoz tanısı nasıl konulur ?

Doktorunuz tarafından muayene bulguları hem de radyolojik incelemelere (Röntgen, Manyetik Rezonans Görüntüleme, Bilgisayarlı Tomografi, vb.) göre tanı konulur.  Skolyozun erken tanısı ve takibi çok önemlidir. Skolyoz ilerlemeden tespit edilirse cerrahi girişime gerek kalmadan fizik tedavi ve breysleme (ortez) yöntemiyle yüzde yetmiş düzelme sağlanabilir. Farklı pozisyonlarda omurga röntgenleri (Ön-arka, yan, yanlara eğilerek,…) ve skolyozometre (omurganın eğrilik miktarını ölçen bir alet) ölçümleri, skolyozun miktarını ölçmede kullanılan en önemli tanı kriterlerindendir.

Skolyoz tedavisi nasıldır ?

Skolyozun tedavisinde erken tanı ve tedavi çok önemlidir. Skolyozun tanısı röntgen grafiği ve altta yatan başka bir sorun olup olmadığını öğrenmek için ise MR istenir. Eğrilik kişiden kişiye değiştiği için tedavide eğriliğin derecesine göre değişkenlik göstermektedir.Cerrahi olmayan korse tedavisi eğriliğin 25 dereceyi aşmayan gelişim çağındaki çocuklarda yapılır. 40 dereceyi aşmış ve büyümesini tamamlamış kişilerde korse tedavisi işe yaramamaktadır.40 derecenin üzerinde eğriliği bulunan ve gelişimi devam eden kişilerde cerrahi uygun bir tedavidir. Konjenital skolyozda yaş gurubu daha küçük yaşlarda ve derece düşüklüğünde yapılabilmektedir. Cerrahi tedavi de sırt veya bele yerleştirilen vida ve çubuklar yardımıyla omurgada düzletme yapılmaktadır.

 • Paylaş :