Gelişmiş
Ara
Osteokondroz Nedir ve Belirtileri Nelerdir

Osteokondroz Nedir ve Belirtileri Nelerdir

  • 06/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 1935 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Osteokondroz Nedir

Osteokondroz, eklem kıkırdağı ve intervertebral disklerdeki bir bozukluk ile ilişkili bir hastalıktır.Herhangi bir eklemde gelişebilir, ancak servikal, lomber ve torasik osteokondroz en yaygın olanıdır.Bu hastalığın nedenleri doktorlar tarafından tam olarak anlaşılmamıştır.Boyun, sırt, bel veya eklemlerde ağrının yanı sıra kronik veya periyodik yorgunluk, bu rahatsızlığın gelişiminin ana belirtileridir.

Çoğu zaman, osteokondroz 30 yaşlarından sonra ortaya çıkar.Osteokondroz oluşumunu etkileyen ana faktörler hormonal düzeylerde, yetersiz beslenmede, vitamin eksikliğinde, kalıtımda, uygunsuz duruş alışkanlığında, yetersiz veya aşırı fiziksel efor, skolyoz, sırt yaralanmaları ile ilişkilidir.Rahatsız edici bir pozisyonda uyku alışkanlığı, aşırı yumuşak bir yatak veya çok büyük bir yastık hastalığı hastalığa neden olabilir.Rahatsız edici ayakkabılar ve düz ayaklar bile osteokondrozise neden olabilir.Hamilelik ayrıca hastalık riskini arttıran bir faktördür, bu vücudun ağırlık merkezinde bir kayma ile ilişkilidir.

Osteokondrozu zamanında tespit etmek ve tedaviye başlamak önemlidir, aksi takdirde hastalığın tedavi edilemez bir forma dönüşme riski vardır.Başlatılan osteokondroz komplikasyonlar oluşabilir ve fıtık, radikülit ve protez gibi hastalıkların ortaya çıkmasına neden olabilir.Osteokondroz gelişimi ayrıca kas distrofisine ve ayrıca iç organların sıkışması nedeniyle işlev bozukluklarına yol açabilir.

Osteokondrozun üç aşaması vardır.İlk aşama genellikle fark edilmez.Eklemlerde veya aşırı statik veya vücut hareketinde rahatsızlık hissi dışında semptomlar pratikte yoktur.

İkinci aşama, bazı yük tipleri ve vücut pozisyonları ile ağrılıdır.Bunun nedeni vertebral kasların ve bağların sarkmasıdır.Hastalığın bu aşaması, etkilenen disklerle omurların yüksek hareketliliği ile karakterize edildiği ve yer değiştirmelerine yol açabileceği için oldukça tehlikelidir.

Osteokondrozun üçüncü aşamasında, sırtta ağrı, bel, boyun, koksiks belirgindir.Ayrıca bu aşamada, bacaklarda veya kasıkta uyuşma, göğüste veya iç organlarda ağrı, baş ağrısı, düşük tansiyon ve kulak çınlaması gibi hastalığın belirtileri ortaya çıkabilir.Burada, omurga – çıkıntıda, intervertebral fıtık ortaya çıkmadan önce gelişebilen patolojik süreçler ortaya çıkar.

Osteokondrozu önlemek için yapılması gereken tedbirler

Osteokondroz oluşumunu önlemek için, aşağıdaki önlemleri almanızı öneririz:

Diyet uygulayın : Dengeli beslenmeli ve yeterli miktarda protein, vitamin ve amino asit içermelidir.Un, tatlı ve tuzlu yiyeceklerden, güçlü çay ve kahveden kaçınmalı ve sigara içmekten kaçınmalısınız.

Fiziksel egzersizler : İşinizle bağlantılı olarak veya başka nedenlerle hareketsiz bir yaşam tarzına benimsemek zorunda iseniz, 5-7 egzersiz seti ile her saat beş dakikalık fiziksel egzersizler yapmanızı öneririz.

Osteokondrozun ikinci veya üçüncü aşamaya geçmesi durumunda, sadece önleyici tedbirler yeterli değildir.Kendinizde osteokondroz belirtileri oluşmuşsa, doktora gitmeyi ertelemeyin.Sırt, bel, boyun veya eklemlerde ağrı hissederseniz, öncelikle bir sağlık kuruluşuna gitmenizi öneririz.Tanı doğrulanırsa, sizi daha ayrıntılı bir muayene yapacak ve gerekli tedaviyi edecek bir nöroloğa yönlendilereceksiniz.

Osteokondrozu tanımlamak için birçok yol vardır.Bunlar MRI, X-ışını, bilgisayarlı tomografi – doktor omurganın muayenelerini yaptıktan sonra tanıyı doğrulamak için sizi gerekli noktalara yönlendirecektir.Teşhisin kalitesi çok önemlidir, çünkü osteokondroz semptomları diğer hastalıkların semptomlarına çok yakındır.

Doktorunuz teşhisi doğruladıktan sonra tedavi aşamasına geçecektir.Osteokondroz tedavisi iki tiptir – konservatif tedavi ve cerrahi müdahaledir.Ameliyat için endikasyon olmadığında ve postoperatif iyileşme döneminde osteokondrozun konservatif tedavisi ilaç verilmektedir.

  • Paylaş :