Gelişmiş
Ara
MR VE BT Arasındaki Farklar Nelerdir

MR VE BT Arasındaki Farklar Nelerdir

 • 23/07/2020
 • 0 Beğenme
 • 987 Görüntüleme
 • 0 Yorumlar

MR VE BT ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Genellikle danışmanlarımıza BT’nin MRI’dan nasıl farklı olduğu hakkında sorular sorulmaktadır.

Genellikle, hastalığın tam görüntüsünü anlamak için, doktorun sadece test sonuçlarını alması yeterli değildir, ayrıca ultrason, bilgisayarlı tomografi ve manyetik rezonans görüntüleme gibi ek bir muayene yapılması da gereklidir.

Doktorların x-ışını makinesi ilk ortaya çıktığında sahip olduklarını hayal edin, bu da iç organların görüntüsünü elde etmeyi mümkün kıldı.Ancak bu görüntü düz, iki boyutlu idi.Farklı organların görüntüleri üst üste bindirildi ve bu görüntülerin kodunun çözülmesi uzmanların özel deneyimini gerektirdi.

Geleneksel röntgen filminin yerini modern BT ve MRG yöntemleri aldı.Hangi tür muayenenin geçilmesi gerektiğine, doktor hangi organ veya sistemin incelenmesi gerektiğine karar verir.

BT – bilgisayarlı tomografi, çeşitli organ hastalıklarının en gelişmiş temassız tanılarından biridir.BT röntgen kullanır.Muayene, farklı açılardan ve farklı noktalardan bir dizi x-ışını oluşturur.Sonra bilgisayar tüm bu resimleri işler ve katmanlı bir görüntü verir.Doktor çalışma alanını farklı düzlemlerde inceleyebilir, ayrıca organ bölümlerini görebilir ve bu bölümlerin kalınlığı 1 mm’ye kadar ayarlanabilir!Tabii ki, bu daha doğru bir teşhis yapılmasını mümkün kılar.

MRI – manyetik rezonans görüntüleme, elektromanyetik dalgalar kullanılarak yapılan incelemedir.Bu dalgaların etkisi altında, dokuların farklı kısımları, nükleer manyetik rezonans veya hidrojen atomlarının çekirdeklerinin cevabı olarak farklı bir cevap verir.Bu yanıtlar işlenir ve ayrıca incelenen alanların katmanlı bir görüntüsünü oluşturur.

Böylece, her iki araştırma yönteminin farklı düzlemlerde ve istenen projeksiyonda doku ve organların katmanlı bölümlerini görmeyi mümkün kıldığını söyleyebiliriz.Yöntemler arasındaki farklar, üretilen ışınların doğasında patolojilerin daha iyi teşhis edilmesidir.

MRI – kemik dokusunun yapısında, organlarda, damarlarda en küçük değişiklikleri görmenizi sağlar.Bu, beynin lezyonları ve yaralanmaları, tümörler, dolaşım bozuklukları için doğru teşhisler yapmanızı sağlar.Ayrıca, MRG, omurga ve eklemlerin katmanlı görüntülerini elde etmek için vazgeçilmezdir.

Bilgisayarlı tomografi, karın boşluğu, böbrekler, solunum sistemi, kemik sistemi ve genitoüriner sistemin organlarını incelemek için yapılır.BT genellikle bir kontrast madde kullanılarak yapılır.

CT taraması – aşağıdaki durumlarda gerçekleştirilmez

 1. Gebelik
 2. Emzirme döneminde;
 3. Böbrek yetmezliği .

MRI – aşağıdaki durumlarda gerçekleştirilmez

 1. İncelenen organlarda ve elektronik cihazlarda metal implantların varlığı;
 2. Aşırı kilolu, hasta MRI cihazına sığmayabilir.
 3. Kalp ameliyatı geçirmiş ise.

Şimdi hangi durumlarda CT’nin uygun ve hangi MRI’da olduğunu görelim.

Bilgisayarlı tomografi esas olarak kemik lezyonları için tavsiye edilir.Sık muayene, güvenli değildir, çünkü bu, emziren kadınlarda ve hamile kadınlarda ve çocuklarda kontrendike olan vücudun güçlü bir radyasyona maruz kalmasıdır.

Manyetik rezonans görüntüleme yumuşak dokuları daha iyi inceler, bu nedenle MRI sıklıkla nöroloji ve nöroşirürjide patolojileri tanımlamak için kullanılır.Tamamen güvenli bir inceleme, sonsuz sayıda yapılabilir.

 • Paylaş :