Detaylı Ara
Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır

Kalp Krizi Belirtileri Nelerdir? Nasıl Anlaşılır

 • 25 Temmuz 2021
 • 0 Beğenme
 • 64 Görüntüleme
 • 0 Yorumlar

Kalp hastalıklarına (anjina pektoris, akut kalp yetmezliği) benzerlikleri nedeniyle kalp krizinin erken belirtilerini tanımak zor olabilir.Kalp krizi aniden ve her yaşta ortaya çıkabilir.Ancak doktorlar 45 yaş üstü erkeklerin ve 55 yaş üstü kadınların daha fazla risk altında olduğunu söylüyor.Bu yaş grubunda sigara ve obezite kalp kası tıkanma olasılığını artırmaktadır.Ayrıca, patolojinin gelişmesinin nedeni, hareketsiz bir yaşam tarzı ve tedavi edilmeyen kronik hastalıklar olabilir.

Kalp krizi nedir?

Kalp krizi, kalp kasının bir spazm veya kan pıhtısı tarafından bloke edildiği ve bunun sonucunda kan akışının bozulduğu patolojik bir durumdur. Kalp krizi ve kalp krizi aynı şeydir.

Kalp krizi belirtileri nasıl anlaşılır?

 • Göğüs bölgesinde hafif, orta veya şiddetli (dayanılmaz) ağrı, genellikle vücudun diğer bölgelerine yayılır;
 • Panik, korku, özlem, kaygı, açıklanamayan kaygı hissi;
 • Boyunda ağrı, alt ve üst uzuvlar;
 • Bulantı kusma;
 • Baş dönmesi, baş ağrısı;
 • Solunum Problemleri;
 • Bilinç kaybı

Çoğu kalp krizi , göğsün merkezinde birkaç dakikadan fazla süren rahatsızlık ile ilişkilidir.Hoş olmayan his, bir kısıtlama veya baskı hissine neden olabilir ve ayrıca  bıçaklama gibi ağrı sendromuna da eşlik edebilir.Ambulans gelmeden önce yakınlarda ilk yardım sağlayabilecek kimse yoksa, kalp krizi için kendi kendinize yapmalısınız.Panik yapmayın, oturma veya yatma pozisyonu alın, nefesinizi kontrol etmeye çalışın ve mümkünse – temiz hava akımlarına erişim sağlayın (bir pencere, pencere, kapı açın).Duruş değişikliği ağrıyı azaltmaz, gereksiz hareketler yapmamaya çalışın.

Neden birçok insan kalp krizi belirtilerini hissetmiyor?

Miyokard enfarktüsünün semptomları fark edilmeyebilir ve her zaman göğüs ağrısı, nefes darlığı ve korku hissi ile ortaya çıkmayabilir.Bazı insanlar, bu süre zarfında mide rahatsızlığına benzer duygular ve diğer kötü sağlık semptomları (boyun veya omuz ağrısı, nefes almada zorluk, halsizlik, baş dönmesi) yaşadıklarını söylerler.Bu durumlarda, tanı ancak hastanın kapsamlı bir muayenesinden sonra doğrulandı.Belirtilerin başlamasından hemen sonra bir kişiye kalp yetmezliği için ilk yardım sağlanmalıdır.

 • göğüs bölgesinde yoğun ağrı;
 • rahatsızlık;
 • ani nefes darlığı;
 • zayıflık;
 • sıkma hissi.

Ek belirtileri olarak soğuk terleme, mide bulantısı ve baş dönmesini içerir.Bazı kalp krizleri ani ve şiddetlidir.Ancak çoğu yavaş başlar – genellikle hafif ağrı veya rahatsızlık ile.Özellikle kalp ağrısı ile birlikte kendinizi iyi hissetmiyorsanız, vücudunuzu dinleyin ve hemen bir ambulans çağırın.

Kalp sorunu nasıl teşhis edilir?

Kalp sorunları, kalp bölgesinde meydana gelen nadir, aralıklı veya sürekli tekrarlayan rahatsızlık ile teşhis edilir.Genellikle bunlara eşlik eden sağlıksızlık belirtileri eşlik eder: uyuşukluk, halsizlik, baş ağrısı, hava eksikliği, hızlı kalp atış hızı, vücudun farklı bölgelerinde şişme birlikte ele alındığında, bu, kardiyovasküler sistemin birçok hastalığının  belirtileri gösterebilir.Dünya Sağlık Örgütü’ne göre, ölümlerin %80’inden fazlası kadın ve erkeklerde kardiyovasküler hastalıkların gelişmesinden kaynaklanmaktadır.

Belirli bir süre içinde en az iki veya üç tekrarlayan semptom ortaya çıkarsa, nedenini belirlemek için bir kardiyolog ile iletişime geçilmesi gerekir.Her şeyden önce, risk altındaki kişilerin tıbbi yardım alması gerekir: bunlar arasında kan damarları , kilo, metabolizma ve ayrıca solunum sistemi ile ilgili sorunlar teşhisi konan kişiler bulunur .

Çoğu zaman, miyokard enfarktüsü ve diğer kalp hastalıkları, bir kişinin periyodik olarak kaybolan aynı semptomların tekrarlamasının arka planına karşı bir doktora zamansız erişimi ile ilişkilidir. Sağlıksız yaşam tarzları ve kötü alışkanlıklar başta kalp krizi olmak üzere kalp sorunları riskini artırır.Örneğin, sigara içenler miyokard enfarktüsüne sigara içmeyenlere göre daha duyarlıdır.

Doktorlar neden kalp krizinin ilk belirtilerini gözden kaçırabilir?

Doktorlar kalp krizinin ilk belirtilerini gözden kaçırmazlar. Kötü sağlığı görmezden gelmek ve doktora gitmeyi reddetmek, özellikle bir kişinin kronik hastalıkları olduğunda komplikasyonlara veya ölüme yol açabilir.Kalp krizinin nedenleri değişebilir.Genellikle çeşitli faktörlerin (alkolizm, stres, otoimmün bozukluklar,tiroid patolojisi , kalıtsal hastalıklar) eşzamanlı etkisinden kaynaklanır.

Kalp krizinden sonra kalp fonksiyonunu normale döndürebilirsiniz, ancak çalışma yeteneğini kaybeden hücreler geri yüklenemez. Bu, bir kişinin kalp krizi için zamanında ilk yardım aldığı durumlar için de geçerlidir. Ancak bilim adamları, ölü kalp dokusunu rejeneratif tıp kullanarak restore etme olasılığından bahsediyorlar.Bunu, kalp bölgesine verilen kök hücreler sayesinde başarmayı planlıyorlar, bu sayede hasarlı kalp dokularının rejenerasyon sürecini başlatmak mümkün.

Kalp krizinden sonra ortaya çıkabilecek iki tür komplikasyon vardır: hemen ortaya çıkanlar ve sonrasında (sonraki günlerde, bir hafta, hatta bir ay sonra) ortaya çıkanlar.

Kalp krizinden hemen sonra ortaya çıkan komplikasyonlar şunlardır:

 • aritmi – kalp düzensiz, çok hızlı veya çok yavaş atar;
 • kardiyojenik şok – bir kişinin kan basıncı aniden düşer, bunun sonucunda kalp vücuda tam çalışma için yeterli kan sağlayamaz;
 • hipoksemi – kandaki oksijen seviyesi çok düşer;
 • pulmoner ödem – akciğerlerin içinde ve çevresinde sıvı birikir;
 • derin ven trombozu – bacakların ve pelvisin derin damarlarında damardaki kan akışını engelleyen veya kesen kan pıhtıları oluşur;
 • yırtılmış miyokard – kalp krizi, kalbin duvarına zarar vererek yırtılmasına neden olur.
 • ventriküler anevrizma – ventrikül bir çıkıntı oluşturur.

Kalp krizinden sonra ortaya çıkan komplikasyonlar şunlardır:

 • anevrizma – kalbin hasarlı duvarında skar dokusu oluşur, bu da kanın pıhtılaşmasına, düşük tansiyona ve düzensiz kalp atışlarına neden olur.
 • anjina pektoris – göğüs ağrısına neden olan kalbe yeterli oksijen verilmez;
 • konjestif kalp yetmezliği – kalp çok zayıf atabilir, bunun sonucunda bir kişi yorgun hisseder ve nefes darlığı ile karşı karşıya kalır;
 • şişme – ayak bileği bölgesinde sıvı birikmeye başlar;
 • erektil fonksiyon kaybı, libido kaybı;
 • perikardit, şiddetli göğüs ağrısına neden olan kalp zarının iltihaplanmasıdır.

Tüm göğüs ağrıları kalp krizi midir?

Her göğüs ağrısı kalp krizini göstermez. Bazen kalp krizi geçiren kişilerde boyun, omuz, karın veya sırt ağrısı olabilir.Bununla birlikte, bu tür ağrılar kas-iskelet sistemi veya sindirim sistemi hastalıklarını da gösterebilir.

Kalp ağrısı nasıl anlaşılır?

Sıklıklarını ve yerlerini değerlendirmek gerekir.Sık sık tekrarlayan ağrı ile, teşhis koymak için bir kardiyolog ziyaret etmek zorunludur (kalp kası spazmı, taşikardi, miyokardit).

Kalp ağrısını nevraljiden nasıl ayırt edebilirim?

Kalpteki ağrıyı hissetmek, bastırmak veya kesmek, süresinde nevraljiden farklıdır.Çoğu durumda kalp ağrıları kısa sürelidir ve nevralji ağrıları bir günden fazla sürebilir.

Kalp krizi sonrası rehabilitasyon

Kalp krizinden sonra stresten ve yorucu fiziksel aktivitelerden kaçınmanız, dışarıda vakit geçirmeniz ve diyetinizi izlemeniz gerekir. Bir kişi rehabilitasyona ne kadar erken başlarsa, iyileşme şansı o kadar artar. Tıptaki gelişmeler, değişen şiddetteki kalp krizlerinin çoğunun sağlık üzerindeki olumsuz sonuçlarının üstesinden gelmeyi mümkün kılıyor.Saldırıdan sonraki ilk saatlerde mağdura ilk yardımın ne kadar hızlı verildiği iyileşme için önemlidir.

Bir kişinin kalp krizi öyküsü varsa, tüm doktor reçetelerini takip etmek ve kesinlikle sağlıklı bir yaşam tarzını takip etmek gerekir.Miyokard enfarktüsünün önlenmesi için önlemler, sakin ve ölçülü bir yaşam ritmi, dengeli bir psikolojik durumu olmalıdır.

 • Paylaş :