Gelişmiş
Ara
İştahsızlık nedir? Nedenleri nelerdir?

İştahsızlık nedir? Nedenleri nelerdir?

  • 07/09/2020
  • 0 Beğenme
  • 243 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

İştahsızlık nedir?

Tüm yaş grubunda görülebilen fakat çocuk ve bebeklerde daha sık görülen kişinin aç olmasına rağmen yemek yemek istememe durumudur. Bazen psikolojik bazense fiziksel olarak görülür kişi bu duruma bağlı keyifsiz, yorgun ve bitkin hissedebilir kişinin vücuduna iştahsızlıktan kaynaklı yeterli besin , vitamin girmediği için bağışıklık sisteminde çökmeye ve kişinin hastalıklara karşı dirençsiz olmasına neden olmaktadır. Çocuklarda ve bebeklerde oluşan iştahsızlık alerji , demir eksikliği anemisi ve çinko eksikliği, boğaz ağrısı, idrar yolu enfeksiyonu na bağlı görülebilir.

Yetişkinlerde iştahsızlık nedenleri nelerdir?


Yetişkinlerde iştahsızlık altta yatan bir çok rahatlıktan kaynaklanmaktadır. malabsorbsiyon olarak tanımlanan emilim bozuklukları, kistik fibroz, nörolojik rahatsızlıklar, konjenital kalp hastalığı, ghrelin hormonunun az salgılanması , yutma güçlüğü, hipotiroid, migren , diyabet, huzursuz bağırsak sendromu gibi rahatsızlıkların yanı sıra bazı ilaçların yan etkileri iştahsızlık oluşmasına neden olmaktadır.

Gebelikte iştahsızlık neden olur?

Gebeliğin ilk 3 ayında iştahsızlık görülmesi normaldir çünkü vücutta hormonal ve fiziksel değişimler oluşmaktadır gebelik sırasında görülen mide bulantısı ve kabızlıkta iştahsızlığı tetiklemektedir gebelik sırasında görülen iştahsızlığı önlemek için yağlı yiyeceklerden uzak durulmalı ve yürüyüş yapılması önerilmektedir genellikle 3. Ayını dolduran gebelerde iştahsızlık ortadan kaybolmaktadır.

Bebeklerde iştahsızlık sebepleri nelerdir?


Bebeklerde genellikle iştahsızlık anne sütünden ek besinlere geçildiğinde görülür bazı bebeklerde iştahı normal olmasına rağmen annelerin kuruntusu olarak öyle zannedebilir. Doktor tarafından anneye 3 gün boyunca bebeğin ne yediğini not alması istenir ve bunun sonucuna göre doktor tarafından tedbir alınır. Diş çıkaran bebeklerde de iştahsızlık görülmesi normaldir bebeklerde 3 haftadan uzun süre iştahsızlık var ise bazı altta yatan hastalıkların belirtisi olabilir İdrar yolu, bağırsak, üst solunum yolu , gribal enfeksiyonlar, demir eksikliği tüberküloz, reflü, böbrek, kalp ve karaciğer hastalıkları gibi..

Çocuklarda iştahsızlık neden olur?


Çocuklarda görülen iştahsızlık fizyolojik ve psikolojik olarak görülebilir. Fizyolojik iştahsızlığa neden olan etkenler idrar yolu enfeksiyonu, kulak burun boğaz enfeksiyonu, Gastroözofageal reflü , Çinko eksikliği gibi rahatsızlıkların olması ile kaynaklanabilir. Psikolojik olarak çocuğun ailesinde veya arkadaş ortamında görülen problemlerden kaynaklı, çocuğun tepki göstermesinden kaynaklı iştahsızlık görülebilmektedir. Çocuklarda sevmediği gıdayı yedirmeye zorlamak , onun yiyebileceği porsiyondan fazlasını yedirmeye çalışmak yapılan yanlışlardan bir kaçıdır.

Eğer sizde kendinizde veya çocuğunuzda iştahsızlık olduğundan şüpheleniyorsanız neden kaynaklandığını bilmek ve tedavi olmak için mutlaka sağlık kuruluşundan yardım almalısınız.

  • Paylaş :