Detaylı Ara
Çocuklardaki dişçi korkusu nasıl geçer?

Çocuklardaki dişçi korkusu nasıl geçer?

  • 26 Temmuz 2021
  • 0 Beğenme
  • 62 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Diş hekimine gitmek sadece çocuk için değil, ebeveynler için de stresli olabilir.Yeni bir ortam, yabancı, garip bir şekilde vızıldayan cihazlar – tüm bunlar genellikle çocukları gerginleştirir.Bebek daha önce dişçiden korkmuşsa oldukça zordur.Ancak bu durumda, çocuğa bir yaklaşım bulabilirsiniz.

Çocukların bilinci, bir yetişkin gibi, psikolojik yöntemlerin etkisine tabidir, sadece çocukları etkilemenin yolları daha basittir.

Çocukları diş hekimine gitmeye ikna etmenin başarılı olmuş birkaç kanıtlanmış yöntemi vardır.Yöntem seçerken çocuğun yaşı ve karakterinin özellikleri önemlidir.Yalnızca genel öneriler değil, aynı zamanda farklı yaş grupları için özel öneriler sunulmaktadır.

Günlük bir rutin olarak dişçi ziyareti hakkında konuşun .Ciddi hazırlık konuşmaları yapmaya gerek yok – bu sadece durumu karmaşıklaştıracak.Çocuk sizin gergin olduğunuzu anlamamalı, bu yüzden mümkün olduğunca sakin davranmaya çalışın ve bu olaya özel dikkat çekmeyin.

 

Çocuklara kendinizin veya bir başkasının diş tedavisiyle ilgili olumsuz deneyimlerini anlatmanıza gerek yoktur.Zıtlık olsun diye bile, modern diş hekimliğinin acısızlığını vurgulamak için geçmişten korkunç hikayeler duyulmamalıdır.Bir çocuğun gözünde diş hekiminin otoritesini sarsma, yaklaşan muayene veya tedavi sırasında onunla doktor arasındaki teması engelleyebilir.

Çocuğa dişçiye gitme konusunda bilgi verin ve küçük bir hazırlık çalışması yapın, belirlenen tarihten birkaç gün önce olmalıdır.Doktor ziyareti gününde, aksine, soyut konularda konuşmalar yapmaya çalışın;

  • Çocuğu aldatmayın – Çocuğun diş hekimini ziyaret etmeye yönelik gelecekteki tutumunu olumsuz yönde etkileyebilecek bu tür eylemlerin bir sonucu olarak stres daha büyük olacaktır.Ek olarak, aktarılan korku ve kızgınlık, gelecekte diş tedavisini önemli ölçüde zorlaştıracak olan ebeveynlerin vaatlerine daha sonra güvensizliğe neden olabilir.
  • Açlığın fiziksel ve psikolojik rahatsızlığının artmasını önlemek için doktor randevusu ‘na gitmeden önce bebeğinizi mutlaka besleyin.Ancak, bunu belirlenen saatten hemen önce değil, en az 1,5 saat önce yapmak en iyisidir;

Dişlerinizi fırçalama sürecinde.

Dişlerinizi fırçalamak da çocuğunuzu diş muayenesine hazırlamanın bir adımı olabilir.Diş fırçası ile çalışırken dişlerden, üzerlerinde yaşayan ve bebeğin dişini bozabilecek mikroplardan söz etmelisiniz ve mikropları uzaklaştıran ve dişleri koruyan doktorlar var, ancak bunun için muayene için onlara gidilmesi gerekiyor.Randevudan çok önce bu şekilde söyleyebilirsiniz, ancak daha sonra hazırlık daha kolay olacaktır.

İlk ziyaret sadece bir incelemedir.

Dişlerdeki durum kritik değilse, ilk randevudan itibaren tedavi ile çocukları korkutmamalısınız.İlk olarak, diş muayenehanesini ziyaret etme konusunda olumlu (veya en azından olumsuz olmayan) bir görüş oluşturmanız gerekir.Doktorun çocuğu tanımasına ve kandırmasına izin verin:.Doğru yaklaşımlar, bu çocuğu korkutmaz, hatta ilgilendirir.

Çocuğun sadece kötüyü düşünmemesi için durumu hoş bir şeyle dengelemeniz gerekir.Doktora gittikten sonra herhangi bir arzusunu yerine getireceğine söz verin.Pahalı bir satın alma olması gerekmez.Pahalı bir hediye vaadi bazen tam tersi bir sonuç verebilir – çocuğu uyarmak, ona zor bir şey yaşamak zorunda kalacağını düşünmesi için mantıklı bir neden vermek.Ancak her bireysel durum için bir alternatif olabilir – örneğin, parkta (veya çocuğun isteklerine bağlı olarak başka bir yerde) yürüyüş yapmak, ata binmek.Genellikle günlük rutini sıkı bir şekilde takip ederseniz, dişçiye gideceğiniz gün, çizgi filmleri daha uzun süre izleyebilir ve normalden daha geç yatabilir.

Ziyaretiniz küçük çocuğunuz için kısa ve kolay olsa bile sözünüzü tutmayı unutmayın.Bu durumda, teşvik eğitim sürecinin bir parçasıdır.Dediklerini yapmazsanız, çocuk üzülecek ve gün onu olumsuz anılarla bırakacaktır.Bir dahaki sefere onu doktora gitmeye ikna etmek daha zor olacak.Bu nedenle, doğru bir şekilde sağlayabileceğiniz basit bir hediye sözü vermek için daha iyi bir şey vaat etmeyin.

Ama aşırıya kaçmayın.Koşulları hemen tanımlayın: doktora bir ziyaret, bir çocuğun isteğine eşittir.İlk kez, çocuk kaprisli olsa bile sözünü yerine getirin.Ancak bir dahaki sefere, iyi davranırsa ve doktora itaat ederse hediye alacağını kabul edin.

Her şey başarısız olursa ve çocuk hala dişçiden korkuyorsa, makul argümanlara, hediye vaadine ve hatta daha fazla diş çürümesi olasılığının gerçekleşmesine rağmen gitmek istemiyorsa, o zaman çocuğunuzla iletişim kurması için bir psikolog ile iletişime geçebilirsiniz.Acil diş tedavisi gerektiren zor durumlarda, çocuklar bile genel anestezi altında diş ameliyatı geçirebilirler.Ancak durum o kadar kritik değilse, çocuk psikoloğu iletişime geçerek randevu almak en doğru karardır.

Doktorum sitesi üzerinden uzmanların doktor takvimi ‘ne göre doktor randevusu oluşabilir ve hızlı ve güvenli bir şekilde doktor bulabilirsiniz.