Gelişmiş
Ara
Bel ağrısı nasıl geçer? Bel ağrısı neden olur

Bel ağrısı nasıl geçer? Bel ağrısı neden olur

 • 20/08/2020
 • 0 Beğenme
 • 287 Görüntüleme
 • 0 Yorumlar

Bel ağrısı, kas hasarı ve sırt problemlerinden karın hastalıklarına kadar çeşitli nedenlerle ortaya çıkabilir.Bel ağrıyorsa, önce sebebini anlamalısınız.Ancak o zaman ağrı hızlı ve etkili bir şekilde tedavi edilebilir.

Sırt Ağrısının Olası Nedenleri

Lomber bölgede ağrıya neden olabilecek birkaç sistem vardır:

 • Kas-iskelet sistemi.Omurga yaralanması veya aşırı efor ve beldeki kasların hasar görmesi nedeniyle ağrı oluşabilir.
 • Sinir sistemi.Ağrının nedeni eğrilikler, fıtıklar, çıkıntılar, nöropatiler, omurlarda iltihaplanma ve sıkışmış sinirler olabilir.Sinir sistemi, sırt ağrısının en yaygın nedenidir.
 • Sindirim sistemi.Bel bölgesinde pankreas, mide, karaciğer, safra kesesi ve bağırsaklardan ağrı olabilir.Bu, pankreatit, gastrit, mide ülserleri, zehirlenme ve sarhoşluk, safra kanallarındaki taşlar ve çeşitli tıkanma biçimleri ile mümkündür.
 • Boşaltım ve üreme sistemleri.Bel ağrısı, böbrek ve mesane hastalıklarında (böbrek yetmezliği, piyelonefrit, ürolitiyazis, sistit), rahim ve yumurtalık lezyonlarında (kistler, fibroidler, iltihaplanma) olabilir.

Sırtınız ağrıyorsa hangi doktora gitmelisiniz

En güçlü ağrı odağının konumuna göre, sorunun nerede olduğunu belirleyebilirsiniz.Ancak karın boşluğundaki tüm organlar çok yakındır, bu nedenle semptomlar sıklıkla karışıktır ve ağrı, özellikle ağrılı ve uzun, tüm vücudu bel ve kuyruk kemiği seviyesinde sarabilir.Yani, önce bir teşhis koymazsanız, tamamen yanlış bir hastalığı tedavi etmeye başlayabilirsiniz ve bunun için doğru uzmanla zamanında iletişime geçmeniz gerekir.

 • Travmatolog veya cerrah  Yakın zamanda düştünüz, yaralandıysanız veya yoğun şekilde oynadıysanız.
 • Nörolog– omurgada akut veya şiddetli ağrı, kısmi hassasiyet ve hareketlilik kaybı, karın ve bacaklarda ağrı;Uzun süreli hareketsizlik veya vücut pozisyonundaki değişikliklerle omurgadaki ağrı artar.
 • Gastroenterolog– esas olarak belin bir tarafında uzun süren bir ağrı ile;sindirim bozukluklarının eşlik ettiği ağrı ile;bel ağrısına halsizlik ve ateş eşlik ederse.
 • Ürolog veya nefrolog– bir tarafta akut ağrı ve ayrıca zor veya çok sık idrara çıkma arka planına karşı alt sırtta hafif ağrı ile.
 • Jinekolog– Bir veya her iki tarafta bel bölgesinde, zayıflık eşliğinde ve hamilelik veya menstruasyonun arka planına karşı hareketle şiddetlenen ağrı için.

Doktor ziyareti ancak belinizin neden ağrıdığını biliyorsanız ve bu sebep endişeye neden olmazsa erteleyebilirsiniz.Örneğin, fiziksel işten kaynaklanan kas yorgunluğu herhangi bir tedavi olmaksızın 1-2 gün içinde geçer ve bunun için bir travmatoloğa gitmenize gerek yoktur.

Bel ağrısı tanısı ve tedavi yöntemleri

Doktorunuzun belirlediği teşhis, öncelikle semptomlarınıza bağlıdır.İlk olarak, doktor bir muayene yapacak ve ağrının yaklaşık nedenini anlayabileceği temelinde sağlığı hakkında sorular soracaktır.Ardından semptomlara bağlı olarak sizi şunlara yönlendirecektir:

 • Omurga röntgeni- yaralanmalar, skolyoz ve fıtık için.Üzerinde sadece kemik dokusu açıkça görülebildiği için diğer hastalıklar için yararsız olacaktır.
 • Lumbosakral omurganın MRG’si- fıtık ve çıkıntı, nöropati, eğrilik, travma, neoplazmlar için.Bu, yumuşak dokuları herhangi bir derinlikte incelemenizi sağlayan çok doğru bir tanı türüdür.
 • Lomber omurganın BT taraması- hasta manyetik rezonans görüntülemeye giremezse aynı endikasyonlara göre.
 • Ultrason- karın veya pelvik organların bir hastalığından şüpheleniyorsanız.Bu, çocuklar için bile yapılabilecek tamamen güvenli bir incelemedir, ancak üzerinde tüm hastalıklar incelenemez.
 • Gastroskopi ve kolonoskopi- sindirim sistemi hastalıkları için.Bu tür incelemeler, organları incelemenizi ve gerekirse analiz için hemen doku örnekleri almanızı sağlar.
 • Karın ve bağırsak organlarının MR görüntülemesi- iç organların ve dolaşım sisteminin daha ayrıntılı incelenmesi için.

Sırt ağrısından yakınan hastaların hemen hemen hepsi omurga ve sırt kaslarında sorun yaşarlar.Hareketsiz bir yaşam tarzı ve ağır kaldırma, yaştan bağımsız olarak belde sürekli ağrıya neden olur.Bu nedenle tanı, sırt ve omurga muayenesi ile başlayacaktır.Röntgende herhangi bir hastalık görünmüyorsa, doktor sizi karın organlarının daha kapsamlı bir muayenesine yönlendirecektir.

Bel ağrısına neden olan birçok hastalık cerrahi olarak tedavi edilir: fıtıklar, neoplazmalar, kanallardaki taşlar, pankreatit.Omurga hastalıkları ameliyat gerektirmiyorsa ilaçlar, fizyoterapi, egzersiz terapisi, dengeli beslenme ve yaşam tarzı değişiklikleri ile tedavi edilir.

Bel ağrılarınızdan kurtulmak için bunları yapın

Sağlıklı bir yaşam tarzı ve sürekli hareket, sırtınızı yıllarca sağlıklı tutacaktır.Duruşunuzu izleyin, uyumak için rahat bir yer ayarlayın.Hareketsiz bir işiniz varsa, düzenli olarak kalkın ve hareket edin.Spor yapmak istemiyorsanız, o zaman yürümeyi tercih edebilirsiniz.

İç organ hastalıklarından kaçınmak için diyetinizi de izlemeli ve kötü alışkanlıklardan vazgeçmelisiniz.Bu, özellikle mide, karaciğer, böbrekler ve pankreas hastalıkları teşhisi konmuş kişiler için geçerlidir.

Ağırlık kaldırırken sırtınızı dik tutun ve bacaklarınızı kullanarak kaldırın.Bu, alt sırt kaslarınıza zarar vermeden yükü kaldırabileceksiniz ve en önemlisi, görünürde bir neden olmadan başlarsa hafif ağrıyı görmezden gelmeyin.Hastalığın başlangıcını iyileştirmenin en kolay olduğu zamanı kaçırmaktansa, bir doktora gitmek ve sağlığınızın mükemmel olduğundan emin olmak daha iyidir.

Doktorum sitemizde yer alan uzman doktorları doktor bul sayfamızdan hızlı ve kolay bir şekilde bulabilirsiniz.Bel ağrısı için Nöroloji bölümüne başvurmalısınız ve doktor randevusu işleminizi doktor sitemiz üzerinden kolay ve hızlı bir şekilde yapabilirsiniz.

 • Paylaş :