Detaylı Ara
Aşı nedir? Bebek Aşı Takvimi Hesaplama

Aşı nedir? Bebek Aşı Takvimi Hesaplama

  • 24 Ağustos 2020
  • 0 Beğenme
  • 233 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Aşı nedir?

Aşı sağlam ve risk gurubundaki kişilerin bazı hastalıklara karşı bağışıklığın güçlenip hastalığa neden olan bakteri ve virüs gibi mikroorganizmaların hastalık etkeni kaldırılarak vücudun tanıması ve ona karşı güçlenmesi için uygulanan bir yöntemdir. Bu şekilde vücut savunma geliştirip kendini korur.

Aşı Takvimi Nedir?

Doğumdan itibaren sağlık bakanının önerdiği hastalıkların aşılarını takip etmek ve yaptırmakta fayda vardır. Hangi aşının ne zaman yapılması gerektiği bu takvimde belirtilmiştir.

Bebeklerde ve Çocuklarda Detaylı Aşı Takvimi

Doğumdan sonra yapılan aşıların hepsi aşı kartına kaydedilmelidir ve aşı kartı saklanmalıdır çünkü okul zamanında aşı kartı sizden istenilecektir. Bebeğinizin doğum tarihini belirterek yapılması gereken bebek aşı takvimine ulaşabilirsiniz.

[cjtoolbox name=’Asi’]

DaBT-İPA-Hib: Difteri, Aselüler Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio, Hemofilus Tip b Aşısı (Beşli Karma Aşı)
KPA: Konjuge Pnomokok Aşısı
KKK: Kızamık, Kızamıkçık, Kabakulak Aşısı
DaBT-İPA: Difteri, Aselüler Boğmaca, Tetanoz, İnaktif Polio (Dörtlü Karma Aşı)
0PA: Oral Polio Aşısı (Çocuk Felci Aşısı)
Td: Erişkin Tipi Difteri-Tetanoz Aşısı
R: Rapel (Pekiştirme)

Aşı Takvimindeki Hastalıkların Anlamları Nedir?

Hepatit B: hepatit B aşısı B tipi sarılık , karaciğer kanseri ve sirozdan korumak için yapılmalıdır.
BCG: 2. Ayını doldurmuş bebeklere cilt altından uygulanan bir aşıdır. Veremden korunmak için yapılmalıdır.
DaBT-İPA-Hib (Karma Aşı; Difteri-Boğmaca-Tetanoz-Hib-Çocuk Felci):Difteri, boğmaca ve tetanozdan, polio aşısı çocuk felcinden, Hib aşısı H. influenza tip b’ye bağlı menenjit, zatürre ve orta kulak iltihaplarından korunmak için kol veya bacaktan enjeksiyon ile kas içine uygulanan bir aşıdır .
KPA (Pnömokok Aşısı): beyin iltihabı, zatüre ve kan zehirlenmesinden korunmak için çocuğun yaşına göre kol veya bacaktan enjeksiyon ile kas içine uygulanan bir aşıdır.
KKK (Karma Aşı; Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak): kızamıkdan kaynaklı zatürre , orta kulak iltihabı ve SSPE (subakut sklerozan panensefalit) hastalığından, kabakulak ve doğumsal kızamıkçık hastalıklarından korunmak için enjeksiyon ile kolun cilt altına uygulanan bir aşıdır.
DaBT-İPA (Dörtlü karma aşı; Difteri-Boğmaca-Tetanoz- Çocuk Felci): koldan kas içine uygulanan bir aşıdır.
Çocuk Felci aşısı (Polio): Ağızdan uygulanır.
Difteri-Tetanoz (Td): Koldan kas içine enjeksiyonla uygulanır.
Hepatit A: A tipi sarılıktan korur.
Suçiçeği: Koldan cilt altına enjeksiyon ile uygulanır. Suçiçeği hastalığından korur.

Hamilelikte Yapılması Gereken Aşılar Nelerdir?

Anne adayının hamilelik döneminde zorunlu ve belli durumlarda yaptırması gereken aşılar bulunmaktadır.
Tetanos aşısı: tetenos aşısı hamilelik döneminde anne ve bebeği korumak amaçlı mutlaka yaptırılmalıdır. Hiç tetenos aşısı yaptırmayan anne adayı hamileliği bıyunca 3 doz tetenos aşısı yaptırmak zorundadır.İlk doz hamileliğin 4. ayında, 2. doz 4 hafta sonra ve 3. Doz da ikinci dozdan 6 hafta sonra yapılır. Önceden tetenos aşısı yaptıran anne adayı tek doz yaptırması yeterlidir.
Hepatit-b aşısı: anne adayının eşi hepatit b taşıyıcısı ise gebelik oluşmadan önce hepatit b aşısı yaptırılmalıdır eğer yaptırılmadıysa gebelik sırasında yapılmalıdır. Annede hepatit b taşıyıcılığı mevcut ise mutlaka doğumdan sonra bebeğe aşı yapılmalıdır.
Meningokok aşısı
Doktor tarafından yönlendirilmesiyle anne adayının menenjit salgısı ile ilgili bir problem yaşadığında yapılması geren aşıdır.

Bebek Aşısı Hakkında Bilinmesi Gerekenler Nedir?

Bebeğe aşı yapılmadan önce dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır bunlardan ilki bebeğin aşının içinde bulunan maddelere alerjisinin olup olmadığıdır. yapılan aşıya bebek alerjik reaksiyon gösterdiyse yapılacak aşının diğer dozu yapılmamalı ve sağlık kuruluşları bilgilendirilmelidir. Eğer bebek aşı yapılacağı gün ateşli ise aşı mutlaka ertelenmelidir. Aşı sonrası bebekte hafif ateş, kırgınlık , iştah kaybı, huzursuzluk, gibi yan etkiler görülmesi normaldir fakat nefes darlığı, yüz ve boğazın şişmesi, kurdeşen, yüksek ateş ve değişik davranışlar gibi belirtiler görülüyor ise mutlaka doktora başvurmak gerekmektedir.

Bebeklere Hangi Ayda Hangi Aşı Yapılmalıdır?

Sağlık bakanlığının önerdiği doğumdan itibaren yapılması gereken aşılar takvimden takip edilmeli ve mutlaka aşı karnesine yazılmalıdır. Aya göre yapılması gereken aşılar şöyledir,
Doğum: Hepatit-B I
1. ay sonu: Hepatit-B II
2. ay sonu: Verem, Beşli Karma I, Pnömokok I
4. ay sonu: Beşli karma II, Pnömokok II
6. ay sonu: Hepatit-B III, Beşli Karma III, Çocuk Felci I
12. ay sonu: Kızamık-Kızamıkçık-Kabakulak, Suçiçeği, Pnömokok IV
18. ay sonu: Beşli karma IV, Çocuk Felci II, Hepatit-A I
24. ay sonu: Hepatit- A II

Prematüre Bebeklerde Aşı Takvimi

Bu bebekler ile normal doğan bebeklerin aşı takvimi aynıdır ve hatta erken ve hassas doğdukları için aşı vücutlarını hastalıktan korumak için çok önemlidir. Fakat dikkat edilmesi gereken 2 önemli durum vardır. Eğer bebek aşı zamanı geldiğinde hala hastanede kalıyor ise canlı çocuk felci aşısı yapılması diğer çocuklar için risk olacağı için yapılmamalıdır ve 2 kg dan düşük doğumlu bebeklerde annede hepatit b taşıyıcılığı yok ise hepatit b aşısı için 2 kg olması beklenip yapılmalıdır.

  • Paylaş :