Gelişmiş
Ara
Arı sokmasında ne yapılmalıdır? Evde yapılabilecek önlemler nelerdir?

Arı sokmasında ne yapılmalıdır? Evde yapılabilecek önlemler nelerdir?

  • 01/09/2020
  • 0 Beğenme
  • 179 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Arı sokmasına ne iyi gelir?


Bahar ve yaz mevsiminin gelmesi ile piknik alanlarında , ve ormanlık alanlarda yapılan aktiviteler çoğalır fakat alerjik bünyesi olan kişiler bu konuda çok dikkatli olmalıdır genellikle arılar saldırgan bir yapıya sahip değildir. Ancak bazı durumlarda tehdit olarak gördükleri kişiyi sokarlar ve bazı kişilerde bu durum sorun olmaz iken bazı kişilerde çok ciddi alerjik reaksiyonlara sebep olabilmektedir. Alerjik bir bünyeye sahip iseniz arı sokmasında en yakın sağlık kuruluşuna gitmekte yarar vardır çünkü anafilaksi denilen ölümcül sonuçlar doğurabilen alerjik reaksiyon gelişebilir.

Arı sokmasında ne yapılır ve sonrasında neler olur ?

Arı sokması sonucu oluşacak reaksiyonlar kişiden kişiye farklılık göstermektedir bazı kişilerde basit semptomlar görüleceği gibi bazı kişilerde ciddi alerjik reaksiyonlara sebep olur. Genellikle bal arıları bir kez sokar ve ölür fakat eşek arıları ile yaban arıları bir kaç kez sokar ve ölmezler kişi ilk kez arı sokması durumu yaşadı ise sakin ve panik yapmadan en yakın sağlık kuruluşuna başvurmalıdır daha önce arı sokmuş ve herhangi bir reaksiyon göstermemiş kişilerin sağlık kuruluşuna gitmesine gerek yoktur. Arı sokmasına bağlı reaksiyonlar hafif, orta, şiddetli olmak üzere 3 gruba ayrılır. Hafif reaksiyonda yanma , şişme ve kızarıklık görülür ve geçer. Orta reaksiyonda ağrı , yanma ve şişlik 1 kaç gün içerisinde kendiliğinden geçer. Şiddetli reaksiyonda yani alerjik reaksiyonda kişide anafilaksi oluşabilir. Kişide mide bulantısı, dilde şişme , bayılma , baş dönmesi , nabızda zayıflama , ishal , bilinç kaybı, ciltte solukluk gibi ciddi reaksiyonlara sebep olabilir. Alerji uzmanlarından yardım alarak önleyici tedbirler hakkında bilgi alabilirsiniz.

Arı sokması sonrası oluşan şişliğe ne iyi gelir?


Arılara karşı alerjisi olanlar dışında arı sokmuş fakat ciddi semptomlar göstermeyen kişilere sokulan bölgenin reaksiyonunu yatıştıracak bir çok yöntem bulunmaktadır. Arının sokmuş olduğu bölgedeki iğnenin çıkartılması çok önemlidir böylelikle iğnedeki toksinlerin sokulan bölgeye ulaşması engellenir . sokulan bölge sabun ile yıkanarak temizlenmeli o bölgeye buz koyulmalıdır bu sayede şişliğin oluşması engellenilebilir. Halk arasında arı sokmasında kullanılan bir çok yöntem bulunmaktadır bunları şöyle sıralayabiliriz;
Bal: balın arının soktuğu bölgeye sürülmesi ve sarılarak 1 saat kadar bekletilmesi yaranın iyileşmesinde kaşıntının ve ağrının azalmasında büyük rol oynadığı tedavi yöntemidir.
Sirke: arının soktuğu bölgeye bıraktığı zehri azalttığı ve bu sayede oluşacak komplikasyonların engellendiği düşünülmektedir pamuğa batırılmış sirke arı sokulan bölgeye koyularak bekletilir.


Karbonat: Arının zehrini azaltan bir başka yöntemde karbonatlı su karışımıdır yanma ağrı ve şişlik gibi oluşan komplikasyonların azalmasına yardımcı olduğu düşünülür karbonat ile suyu macun kıvamına getirip sokulan bölgede 15 dakika bekletmek yeterlidir.
Diş Macunu: evde sürekli bulunması nedeni ile halk arasında en çok kullanılan yöntemdir . diş macunu sokulan bölgeye sürülerek bir müddet bekletilir ve su ile durulanır.

Yukarıda belirtilen evde tedavi yöntemlerinin hiçbiri tıbbi tedavi açısından kesin çözüm olmadığı unutulmamalı ve arı sokmasında oluşabilecek komplikasyonlar engellenmek için sağlık kuruluşuna başvurmak gerekmektedir.

  • Paylaş :