Gelişmiş
Ara
Alzheimer nedir Alzheimer belirtileri ve tedavisi

Alzheimer nedir Alzheimer belirtileri ve tedavisi

  • 06/08/2020
  • 0 Beğenme
  • 157 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Alzheimer hastalığı, kademeli olarak zihinsel yetenek kaybı (konuşma, hafıza, düşünme) ile karakterize edilen merkezi sinir sisteminin işlevlerinin silinmesidir.Alzheimer hastalığı tedavi edilemez.

Hastalığın erken aşamalarında, ilerleyici unutkanlık ortaya çıkar, hastalar son olayları hatırlayamaz, daha önce tanıdık nesneleri bile tanıyabilir, duygusal bozukluklar, kaygı, depresyon ortaya çıkar, mekansal yönelim bozulur, çevreleyen nesneler, olaylar ve insanlara karşı kayıtsız hale gelir.

Daha sonraki aşamalarda halüsinasyonlar başlar, deliryum, hastalar yakın akrabaları ve arkadaşlarını tanımaz, motor fonksiyon yavaş yavaş bozulur ve karakteristik bir “karıştırma” meydana gelir, bağımsız düşünme ve hareket etme yeteneği kaybolur ve bazen konvülsiyonlar meydana gelebilir.

Hastalığın nedenleri

Alzheimer hastalığının gelişiminin kesin nedenleri tam olarak belirlenmemiştir.Çok sayıda sinir hücresinin yok edildiğine dair öneriler var, sinir uyarılarını ileten madde sıkıntısı var.Kalıtsal yatkınlığın, kafa yaralanmalarının, beyin tümörlerinin, ağır metal zehirlenmesinin, hipotiroidizmin bir rol oynaması da mümkündür.

Teşhis

Tanı konulduğunda, hastalığın anamnezi toplanır, semptomların toplamı, hastaların şikayetleri değerlendirilir, bu hastalıktan muzdarip akrabalar belirlenir.

Enstrümantal araştırma yöntemleri arasında kardiyografi ve manyetik rezonans tedavisi kullanılır (tümörleri, kalp krizlerini veya hematomları dışlamak ve ventriküler boşluklardaki artışı belirlemek için).Biyokimyasal ve klinik kan testleri, folik asit ve B12 vitamini miktarının belirlenmesi, HIV ve sifiliz analizi yapılır, tiroid fonksiyonu incelenir.

Komplikasyonlar (Yan Etkiler)

Alzheimer hastalığı, zatürree, çeşitli yaralanmalar ve kazalar (bozulmuş koordinasyon, hafıza ve dikkat nedeniyle), yetersiz beslenme de dahil olmak üzere eşlik eden enfeksiyonlar ortaya çıkabilir.

Hastalık tedavisi

Şu anda hastalık için spesifik bir tedavi geliştirilmemiştir, ilaç tedavisi beynin işlevlerini yeterli bir durumda tutmayı, sanrısal bozuklukları (Paranoid bozukluk) ve halüsinasyonları, kas-iskelet sisteminin işleyişini ve kardiyovasküler sistemi ortadan kaldırmayı amaçlamaktadır.Alzheimer hastalığı için ilaçların zayıf tolere edildiğini bilmek önemlidir, bu nedenle minimum miktarlarda reçete edilmelidir.

Risk grubu

  • Risk grubu, başta kadınlar, Down sendromlu hastalar (ortalama 35 yaşında hastalanır) 75 yaşın üzerindeki insanlarda görülmektedir.Hastalık ve ciddi kafa yaralanmaları, belirli toksik maddelere maruz kalma (tehlikeli endüstrilerde çalışırken) arasında bir bağlantı vardır.Düşük bir eğitim seviyesinin de tam olarak doğrulanmamış olmasına rağmen bir risk faktörü olduğuna inanılmaktadır.

Alzheimer hastalığı nasıl önlenir

Periyodik olarak bir doktor tarafından muayene edilmesi önemlidir ve hastalığın belirtileri ortaya çıkmasu durumunda, özel bir muayeneden geçmeniz gerekir.

Bir dereceye kadar, hastalığın gelişimini geciktirmek veya yoğunluğunu azaltmak, yaşlılıkta bile aktif zihinsel aktivite yürütürken, problemleri ve bulmacaları çözerken, hafıza eğitimi, aktif bir yaşam tarzına öncülük ederken (seyahat, farklı insanlarla konuşmak) yapılabilir.Ayrıca, düzenli, çok yoğun olmayan fiziksel aktiviteler yapılmalıdır.

Diyet ve yaşam tarzı

Alzheimer hastalığını önlemek için bıldırcın yumurtası, tam tahıllı ekmek, baklagiller, balık,kabak çekirdeği,ayçiçek ve fındık, iyotlu tuz diyete dahil edilmelidir.Baharatlar arasında zerdeçal ve köri yararlı olacaktır (günlük kullanımları yaşlılık demansını önler).Spor yapma, hareket etme, daha fazla yürüme, normal kiloyu, kan basıncını ve kan şekerini sürdürme yeteneğinizden en iyi şekilde yararlanmanız gerekir.

  • Paylaş :