Gelişmiş
Ara
Alkolizm nedenleri, belirtileri ve tedavisi nelerdir

Alkolizm nedenleri, belirtileri ve tedavisi nelerdir

 • 22/08/2020
 • 0 Beğenme
 • 139 Görüntüleme
 • 0 Yorumlar

Halk arasında alkolik olarak adlandırılır. Alkolik kişiler alkolün zararlarını bilmesine rağmen içmekten keyif alan ve kendini bu durumdan alıkoyamayan kişidir. Ebeveynlerinde alkolizm yaşayan bir çocuğun alkolik olma oranı daha yüksektir.

Alkolizm Nedenleri Nelerdir?

Kişinin alkol alması nedenlerinin arasında

 • Zevk almak
 • Stresle başa çıkmak
 • Yaşam tarzı
 • İçme tutkusu vardır.

Alkol bağımlısı olan kişilerin içmek için her zaman bahanesi hazırdır. (üzüntü, mutluluk, parti vb.)

Alkolizm Belirtileri Nelerdir?

Bağımlılığın ilk işaretleri:

 1. Kişi içkinin içilmediği ortamlardan uzaklaşır.
 2. Her gün aynı şekilde içki içer.
 3. İçme sınırı konulur ama bu sınır aşılır.
 4. İçmekten kaynaklı sorunlar yaşar ama umursamaz.
 5. Her geçen gün vücut daha fazla içkiye ihtiyaç duyar.

Bağımlılığın İkincil İşaretleri:

 1. Kişi sinirli, terlemiş ve hasta şekilde güne başlar.
 2. Uyku problemi oluşur.
 3. Güne başladıktan en az 3 saat sonra içmeye başlar.
 4. İçme süresi uzadıkça sara nöbetleri yaşabilir.
 5. Halisülasyon görebilir. Hatta bilinç kaybı ve nefes kesilmesi yaşayabilir.

Alkolün Etki Ve Zararları Nelerdir?

Alkol alımının ölçüsü kişiye göre değişkenlik gösterir. 500mg/cc’yi birden alan kişide nefes kesilmesi ve hatta ölüme bile sebebiyet verilebilir. Sürekli alkol kullanan kişiler karaciğer yetmezliği, mide rahatsızlığı ve psikolojik bozukluklar ile karşı karşıyadır. Alkolün ilk tüketildiği zamanlarda kişide aşırı kilo alımı görülür fakat ilerleyen günlerde aşırı zayıflama ile vücudun savunmasız kalmasına, her türlü enfeksiyon hastalıklarına maruz kalmasına sebebiyet verebilir. Alkolun bağırsak kanalına ve merkezi sinir sistemine zararı olduğu için iştahsızlık görülür. B12 vitamini ve folik asit eksikliğine bağlı anemi gelişir. Alkol alımına yeni başlamış kişilerde dahi karaciğerde yağ birikimi görülebilir ilerleyen alkol bağımlılığında karaciğer sirozuna yol açabilir. Alkolün midede aşırı asit oluşumuna neden olduğundan dolayı mide ve 12 parmak bağırsağında ülser gelişebilir. Uzun seneler boyunca alkol tüketen kişilerin pankreası iltihaplanarak ve bu iltihaplanmanın tekrarlanması sonucu pankreas yetmezliği gelişir ve şeker hastalığına davetiye çıkartır. Ayrıca böbreklerde nefrite yol açar. Daha çok organ bozukluğuna yol açtığı gibi ruhsal bozukluklarda oluşur. İleri derece alkolizmde zeka geriliği, öğrenme kapasitesi ve hafıza sorunları ortaya çıkar.

Alkolizm Tedavisi Nasıldır?

Kişide aşırı alkol alımına bağlı sarhoşluk sırasında şok gelişebilir ve hemen hastahaneye götürülmelidir. Uzun süredir alkol kullanıp bağımlı olan kişiler için çeşitli tedaviler mevcuttur. Doktor tarafından reçete edilen ilaçların alkolü bırakmada etkisi büyüktür. Yeşilay vb. kurumlarda alkolü bırakmada ve alkol almamak için kişinin kendi ile olan savaşında yardımcı olunmaktadır. Ruhsal çöküntünün tedavisi için ise psikoterapi önerilmektedir.

 • Paylaş :