Detaylı Ara
Kaşıntı nedir? Kaşıntı sebepleri nelerdir?

Kaşıntı nedir? Kaşıntı sebepleri nelerdir?

  • 31 Ağustos 2020
  • 0 Beğenme
  • 332 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Kaşıntı nedir?

Kaşıntı vücudun her bölümünde oluşabilen sağlıklı bireylerde bile görülen bağışıklığın zararlı olarak gördüğü vücuda değen her şey için histamin salgılaması sonucu oluşan bir histir. Kaşıntı bazı durumlarda kişinin yaşamını olumsuz etkileyecek boyutlara ulaşabilir. Kaşıntı bazı durumlarda normal olarak kabul edilse de altta yatan başka rahatsızlıklarında habercisi olabilmektedir.

Vücutta kaşıntı hangi hastalıkların işaretçisidir?

Kaşıntı vücudun belli bölgelerinde görülebilir yada tüm vücutta olabilir. Kaşıntı psikolojik olmakla birlikte altta yatan bir çok hastalığın habercisi de olabilir kaşıntının hangi sebepten oluştuğunu öğrenmek için mutlaka doktor tarafından muayene olmak gerekir . size ön tanı için yardımcı olabilecek bazı işaretler ve nedenlerini şöyle sıralayabiliriz,
Gece Artan Kaşıntı: uykunuzu bölecek şekilde gece oluşan kaşıntılar genellikle parazit ve deri enfeksiyonlarının bir göstergesidir. Yada alerjik bir bünyeye sahipseniz kullandığınız yastık yorganın kumaşına veya deterjanla yıkanan ürünlerin iyi bir şekilde durulanmaması sonucu alerjik reaksiyondan kaynaklı kaşıntı oluşabilmektedir.
Kaşıntı ve Artan Su Tüketimi: vücudunuzda oluşan kaşıntıya ek olarak aşırı su içme isteği ve aşırı idrara çıkma gibi semptomlar var ise diyabet hastalığından şüphelenilebilir.
Kaşıntı ve Kilo Kaybı: aşırı kilo kaybıyla birlikte deri renginde farklılık gözlenmesi ve bu durumla birlikte kaşıntının dahada çoğalması durumlarında mutlaka kanser için sağlık taramalarının yapılması gerekmektedir.
Kaşıntı ve Çarpıntı: kaşıntı ile birlikte görülen saç dökülmesi ve çarpıntınız var ise hipotiroidi olabilirsiniz . tiroit bezinin fazla çalışmasından dolayı TSH hormonunun çok fazla bulunması kaşıntıya neden olabilmektedir.
Kaşıntı ve Cilt Renginde Değişim: kaşıntı ile birlikte şişkinlik , karın ağrısı, idrar renginde koyuluk , ten renginde ve göz bebeğinde sararma gibi semptomlar var ise karaciğer hastalıklarının belirtisi olabilir.
Kaşıntı ve Kırmızı Lekeler: kaşıntıya eşlik eden kabartılar ürtiker hastalığının belirtisi olabilir.

Vücutta kaşıntı nedenleri nelerdir?

Kaşıntı bir çok hastalığa bağlı yada psikolojik olarak ortaya çıkmaktadır. İç hastalıkların , cilt hastalıklarının , alerjinin veya ilaç kaynaklı oluşan yan etkilerin neden olabileceği geniş bir durumdur. Kaşıntıya neden olabilecek bazı durumları şöyle sıralayabiliriz;

Dermatoloji  Hastalıkları

Kaşıntıya en sık sebep olan cilt hastalıklarıdır .kaşıntıya sebep olan bazı cilt hastalıklarını sıralayalım
Cilt Kuruluğu: vücudun nemsiz kalmasından kaynaklı çatlama , pullanma, ve kaşıntıya yol açan cilt kuruluğu özellikle el ayak ve kollarda görülmektedir. Cilt kuruluğu bulunan kişilerin bol sıvı tüketmesi , cildini aşırı sıcak ve soğuktan koruması , nemlendirici ürünler kullanması gerekmektedir.
Egzama: cilt üzerinde kaşıntı , iltihaplı kabartılara , döküntülere ve kuruluğa neden olan cilt rahatsızlığıdır. Doktor muayenesi sonrası tanısı konulur ve kronik bir rahatsızlıktır.
Uyuz: özellikle geceleri şiddetli kaşıntıya sebep olan deri altına yerleşen akarlardan kaynaklı olmaktadır. Genellikle kaşıntı parmak arası , dirsek, diz ve karın bölgesinde sivilce benzeri kabarcıklarla kendini gösterir. Bulaşıcı bir cilt hastalığıdır.

İç Hastalıklar

Vücutta kaşıntıya neden olan vitamin eksikliği ve demir eksikliğinin yanı sıra bir çok hastalık bulunmaktadır.
Böbrek Yetmezliği:  böbrek yetmezliği bulunan kişilerde bulantı kusma baş ağrısı hipertansiyon ve ciltte kalıcı kuruluk ve kaşıntı görülmektedir.
Sarılık: vücutta ten renginde ve göz bebeğinde sararma olarak kendini gösteren hastalığa kaşıntı da eşlik etmektedir. Sarılığın tedavi edilmesi sonucu kaşıntı ortadan kalkabilmektedir.
Siroz: siroz karaciğerin sertleşip küçülmesine ve yapısal fonksiyonlarının bozulmasına neden olan kronik karaciğer hastalığıdır. Siroz ile birlikte kilo kaybı , halsizlik, sarılık ve kaşıntı görülmektedir.

Vücutta kaşıntı nasıl tedavi edilir?

Kaşıntı şikayeti olan kişinin mutlaka doktor tarafından muayene edilmesi gerekmektedir. Doktor tarafından yapılan muayene sonrasında altta yatan bir rahatsızlık olup olmadığına bakılıp değerlendirilmelidir. Eğer sizinde vücudunuzda kaşınma sorunu var ise sağlık kontrollerinden geçmeyi ihmal etmeyiniz.

  • Paylaş :