Gelişmiş
Ara
Vitamini eksikliği nedir  Avitaminoz belirtileri Nelerdir

Vitamini eksikliği nedir Avitaminoz belirtileri Nelerdir

  • 07/08/2020
  • 1 Beğenme
  • 722 Görüntüleme
  • 0 Yorumlar

Vitamin eksikliği (Avitaminoz), vücutta bir veya daha fazla vitaminin bulunmadığı patolojik bir durumdur.Çeşitli nedenlerle tetiklenebilir.Onların arasında:

Günlük beslenmeyi oluşturan gıdalarda vitamin eksikliği;

  • Gıdanın mutfak işlenmesi sırasında veya yanlış gözetimin bir sonucu olarak vitaminin tahrip edilmesi;
  • Bağırsak mikroflorasının baskılanması;
  • Vücuttaki vitaminin sindirilemezliği (tam veya kısmi);
  • Belirli vitaminlere artan ihtiyaç (örneğin, yaraları iyileştirirken, hastalık veya hamilelik sırasında).

Vitamini eksikliği belirtileri nelerdir?

A vitamini eksikliği görme sisteminin bozulmasına neden olur.Gece görüşü kötüleşir, gözlerin mukoza zarının kuruluğu nedeniyle yanma hissi oluşur.Sürekli çizilme, yara oluşumuna yol açar.Bu durumda ciltte vitamin eksikliği belirtileri kuruluk, küçük apseler, iltihaplanma, soyulma ile kendini gösterir.Azalan bağışıklık, morbiditenin artmasına neden olur.

B vitamini eksikliği, ani ruh hali değişimleri ve uykusuzluk ile kendini hissettirir.Sindirimdeki bozulmalar kabızlık veya ishal ile kendini gösterir.Ellerin derisinde vitamin eksikliği belirtilerini de görebilirsiniz.Bu alanda cilt soyulmaya başlar, çatlaklar ortaya çıkar.

C vitamini eksikliği, düşük performans, artan yorgunluk, uyuşukluk ve enfeksiyonlara karşı azalan direnç ile fark edilebilir.Cilt elastikiyetini kaybeder, küçük darbelere rağmen çürükler ve çürükler ortaya çıkar.

D vitamini eksikliğinde D vitamini eksikliğinin belirtileri nelerdir? Kas-iskelet sistemi kısmında bozukluklar vardır.Yetişkinlerde kemikler kırılgan hale gelir ve dişler çürür.Çocuklar raşitizm, yorgunluk ve terleme geliştirir.

Yeterli E vitamini yoksa, nispeten sağlıklı insanlarda, belirgin patoloji belirtileri olmayabilir.Aynı zamanda, laboratuvar çalışmaları kas kütlesi kaybı, kırmızı kan hücrelerinin yaşamında bir azalma, yaşlanma pigmentinin üretiminde bir artış gösterecektir.

PP vitamini eksikliği ile sindirim sistemi sorunu yaşar.Ağız mukozasının olası kuruluğu, gıdalardan kaçınma, dışkı bozuklukları, kusma oluşabilir.

K vitamini eksikliği, deri içi ve deri altı kanamaları, diş etlerinden kanama, burun ve gastrointestinal kanama ile kendini gösterir.

Vitamini eksikliği

Giderek daha fazla uzman, iyi beslenmenin bile insan vücuduna gerekli miktarda tüm vitaminleri sağlayamayacağını belirtmiştir.Vitamin için günlük gereksinimi karşılamak için, her zaman meyve ve sebze tüketimi gerçekleştirmeniz gerekmektedir.

Vitamini eksikliği Durumunda Ne Yapmalı

Vitamin ve mineral kompleksleri iyi bir etki sağlar.Bazı semptomları ortadan kaldırır ve hastalıkların gelişmesini önler.Lakin bir sağlık kuruluşuna başvurarak gerekli tahlillerinizi yaptırmadan ve doktorunuzun tavsiyesi olmadan Vitamin ve mineral kompleksleri kullanmanızı tavsiye etmiyoruz.

  • Paylaş :